Air Arabia

Air Arabia

Air Arabia, Ortadoğu ve Afrika’nın ilk ve en büyük düşük maliyetli havayolu şirketidir. Bir Birleşik Arap Emirleri (BAE) firması olan Air Arabia’nın genel merkezi, BAE’nin Dubai ve Abu Dabi’den sonra en büyük üçüncü emirliği olan Şârika’da (Sharjah) bulunmaktadır.

2003 yılında, Sultan bin Muhammad Al Kasimi’nin kararnamesiyle kurulan firma bugün Ortadoğu, Kuzey Afrika, Hint yarımadası, Orta Asya ve Avrupa’da yaklaşık 170 noktaya uçuş yapmaktadır. Ana üssü Şârika Uluslararası Havalimanı’nda bulunmakla birlikte, BAE’nin Resü'l-Hayme emirliğini ve Mısır’ın İskenderiye kentini de üs olarak kullanmaktadır. 

Air Arabia, Arap Hava Taşıyıcıları Organizasyonu isimli havayolu ittifakının üyesidir. Firma Mısır’da Air Arabia Egypt ve Fas’ta Air Arabia Maroc isimli iştiraklere sahiptir. Ürdün’deki iştiraki Air Arabia Jordan ve Nepal’deki Fly Yeti ise operasyonlarına son vermiş bulunmaktadır.

Air Arabia Filosu

Air Arabia’nın 55 uçaktan oluşan filosunda 52 adet Airbus A320, üç adet Airbus A321 bulunmaktadır. Firmanın 2019 Dubai Havacılık Fuarı’nda 119 Airbus uçağı daha sipariş ettiği bilinmektedir.

Air Arabia Uçuş Ağı

Air Arabia ve ortak olduğu Air Arabia Egypt ile Air Arabia Maroc’un uçuş ağı şöyle:

Afganistan (Kabil), Ermenistan (Erivan), Azerbaycan (Bakü), Bahreyn, Bangladeş (Chittagong, Dhaka), Belçika (Brüksel), Bosna Hersek (Saraybosna), Çin (Urumçi), Çek Cumhuriyeti (Prag), Danimarka (Kopenhag), Mısır (İskenderiye, Assiut, Kahire, Luxor, ŞArm el Şeyh, Sohag), Eritre (Asmara), Fransa (Bordeaux, Lyon, Montpellier, Paris, Pau, Strasbourg, Toulouse), Gürcistan (Batum, Tiflis), Almanya (Köln, Frankfurt, Münih), Hindistan (Ahmedabad, Bangalore, Chennai, Coimbatore, Delhi, Goa, Haydarabad, Jaipur, Kochi, Kozhikode, Mumbai, Nagpur, Thiruvananthapuram, Visakhapatnam), İran (Larestan, Meşhed, Şiraz, Tahran), Irak (Bağdat, Erbil, Necef, Süleymaniye), İrlanda (Dublin), İtalya (Bergamo, Bologna, Catania, Napoli, Roma, Torino, Venedik), Ürdün (Amman), Kazakistan (Almati, Nursultan), Kenya (Nairobi), Kosova (Priştine), Kırgızistan (Bişkek), Kuveyt, Malezya (Kuala Lumpur), Fas (Agadir, Al Hoceima, Casablanca, Fez, Marakeş, Nador, Tangier), Nepal ( Katmandu), Hollanda (Amsterdam), Umman (Muscat, Salalah, Sohar), Pakistan (Faysalabad, İslamabad, Karaçi, Lahore, Multan, Peşavar, Ketta, Sialkot), Katar (Doha), Rusya (Grozny, Moskova), Suudi Arabistan (Abha, Al Jouf, Dammam, Gassim, Ha'il, Hofuf, Cidde, Cizan, Medine, Riyad, Tabuk, Taif, Yanbu), Slovakya (Bratislava), İspanya (Barselona, Madrid, Malaga, Palma de Mallorca), Sri Lanka (Colombo), Sudan (Hartum), İsveç (Stockholm), İsviçre (Basel), Tunus (Tunus), Türkiye (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Trabzon, mevsimlik olarak Bodrum), Ukrayna (Kiev), İngiltere (Londra).

Air Arabia Bagaj Bilgisi

El Bagajı

Air Arabia yolcu başına 10 kg kabin bagajı hakkı tanımaktadır. El bagajının boyutları sap, cepler ve tekerlekler dahil 55 x 44 x 20 cm olarak sınırlandırılmıştır. İki yaşın altındaki çocuklar için ayrıca standart boy bir çantaya izin verilmektedir.

Check-in Bagajı

Düşük maliyetli bir havayolu firması olarak Air Arabia’da check-in bagajı miktarı bilet satın alınırken belirlenir. Rezervasyon yaparken veya bilet alınırken, yolculara parça sayısı sınırlaması olmadan 20, 30 veya 40 kg bagaj seçenekleri sunulur. 

Parça başı ağırlık 32 kg ile sınırlandırılmıştır. Bu parçaların maksimum hacmi, yükseklik, en ve boy olarak 160 cm’yi geçmemelidir.

Air Arabia Yeme - İçme Bilgisi

Firmanın uçuşlarında Basic, Value ve Extra olmak üzere üç tip tarife bulunur. Basic tarifesinde ücretsiz yemek ikramı yer almazken diğer iki tarifede uçuşun mesafesine ve saatine göre yemek ikramında bulunur. Basic tarifesinde uçanlar da, önceden bildirmek kaydıyla ve belirli bir ücret karşılığında uçakta yemek yiyebilir. Yemek siparişi vermeyen Basic yolcuları, uçuş sırasında firmanın Sky Cafe ismi verilen ücretli yemek hizmetinden yararlanabilir. Air Arabia uçuşlarında alkol servis edilmemektedir.

Air Arabia İletişim Bilgileri

Halaskargazi Caddesi, No: 3

Harbiye - Şişli /İstanbul

Telefon: (0212) 241 51 84

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up