Air Astana

Air Astana

Kazakistan devletinin bayrak taşıyıcı havayolu firması olan Air Astana’nın merkezi ülkenin başkenti Almatı’dadır. Firma, ana hangarı olan Almatı Uluslararası Havalimanı ve ikincil merkezi olan Astana Uluslararası Havalimanı’ndan uçuşlar gerçekleştirmektedir.

2001 yılında kurulan ve uçuşlarına 2002’de başlayan Air Astana, hızlı büyüme ve başarı hikâyesiyle dikkat çekmektedir. Air Astana dünyanın en çok kâr eden havayolu firmaları arasındadır. Bugün iç ve uluslararası hatlarda 64 farklı rotada seferler düzenlemektedir.

Hizmet kalitesi 4 yıldızlı olarak değerlendirilen Air Astana, Skytrax Dünya Havayolları Ödülleri’nde 2018 yılında yedinci kez ‘Orta Asya ve Hindistan’daki En İyi Havayolu Firması’ ödülüne layık görüldü.

Air Astana’nın şu firmalarla codeshare anlaşmaları bulunmaktadır: Air France, Air India, Asiana Airlines, Bangkok Airways, Cathay Pacific, Etihad Airways, Hong Kong Airlines, KLM, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Türk Hava Yolları.

Air Astana Uçuş Ağı

Firma, Kazakistan’ın önde gelen şehirlerinin büyük kısmına ve önemli uluslararası noktalara uçuşlar düzenler. Uçuş yaptığı destinasyonlar şöyledir:

Almanya (Frankfurt, Hannover), Fransa (Paris), Hollanda (Amsterdam), İngiltere (Londra), Türkiye (İstanbul, Antalya), Ukrayna (Kiev), Kırgızistan (Bişkek), Özbekistan (Taşkent), Duşanbe (Tacikistan), Bakü (Azerbaycan), Tiflis (Gürcistan), Rusya (Moskova, Kazan, Novosibirsk, Omsk, Orenburg, Samara, Saint Petersburg, Tyumen, Yekaterinburg), Çin (Pekin, Urumçi), Güney Kore (Seoul), Hong Kong, Malezya (Kuala Lumpur), Tayland (Bangkok), Vietnam (Ho Chi Minh City), Hindistan (Delhi), İran (Tahran), Birleşik Arap Emirlikleri (Abu Dabi, Dubai)

Kazakistan iç hat uçuşları: Aktau, Aktobe, Almatı, Astana, Atyrau, Karaganda, Kostanay, Kızılorda, Oral, Oskemen, Pavlodar, Petropavl, Çimkent, Taraz.

Air Astana’da Uçuş Sınıfları

Air Astana uçaklarında iki farklı sınıf konfigürasyonu bulunmaktadır: Business ve Economy. 

Firmanın daha çok Londra, Frankfurt ve Paris seferlerini yapan Boeing 757 uçaklarında ise Economy Sleeper isimli üçüncü bir sınıf daha bulunmaktadır. 2015’ten bu yana devam eden bu uygulamada, Economy Sleeper yolcularına yan yana olan üç ekonomi sınıfı koltuk birden verilmekte, Business Class için hazırlanan kitler dağıtılmakta ve havalimanında Business Class Lounge’a girme hakkı tanınmaktadır.

Air Astana’da Yeme - İçme

Air Astana uçuşlarında Orta Asya, Arap, Asya ve Avrupa mutfağından farklı yemekler sunulur. Diyabetik, az tuzlu veya glutensiz gibi kişisel sağlığa özel yemekler de uçuştan 24 saat önce talep edilebilir. Tüm uluslararası uçuşlarda alkol servisi vardır. Bazı rotalarda espresso, latte ve cappuccino servisi de bulunmaktadır.

Air Astana Bagaj Bilgisi

El Bagajı

Ekonomi sınıfı uçuşlarda 1 adet, Business Class uçuşlarda ise 2 adet kabin bagajı hakkı tanınır. Söz konusu bagajın en fazla 8 kg ağırlığında ve parça başı 56 x 45 x 25 ölçülerinde olması gerekmektedir. 

Air Astana bu bagajın yanı sıra küçük bir el çantası, evrak çantası, dizüstü bilgisayar, katlandığında en fazla 34 х 32 х 14 cm ölçülerinde olan bebek arabası gibi eşyaların da kabine alınmasına izin verir.

Check-in Bagajı

Business & Economy Plus için 30 kg,

Economy Classic için 20 kg ücretsiz bagaj hakkı vardır.

Check-in sırasında teslim ettiğiniz bagajın en-boy-genişlik toplamı en fazla 158 cm olmalıdır. 

Air Astana belirli rotalar için yıl içinde değişebilen özel bagaj izinleri tanır. Bu ayrıntıları kurumun internet sitesinden inceleyebilirsiniz.

Air Astana Filosu

Air Astana, Avrupa’nın en genç filolarından birine sahiptir. Firmanın internet sitesinde verilen bilgiye göre, filodaki 34 uçağın yaş ortalaması 8.45 yıl olarak hesaplanmaktadır. Filodaki uçaklar şöyledir:

  • 8 adet Airbus A320-200
  • 1 adet Airbus A320neo
  • 4 adet Airbus A321-200
  • 3 adet Airbus A321neo
  • 5 adet Boeing 757-200
  • 3 adet Boeing 767-300ER
  • 9 adet Embraer 190
  • 1 adet Embraer 190-E2

Air Astana Çağrı Merkezi

Almatı telefon: + 7 (727) 244 44 77

Astana telefon: + 7 (7172) 58 44 77

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up