Air China

Air China

Air China, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bayrak taşıyıcı havayolu firmasıdır. Genel merkezi Pekin’de bulunan firma, iç hat ve dış hat uçuşlarında yılda 100 milyondan fazla yolcu taşır.

Air China 1988 yılında, Çin hükümetinin Sivil Havacılık İdaresi’ni altı farklı havayolu firmasına bölme kararıyla kuruldu. Bu tarihte China Eastern, China Southern, China Northern, China Southwest ve China Northwest şirketleri kurulurken, uluslararası uçuşlar için ana sorumluluk Air China şirketine verildi. Sivil Havacılık İdaresi’nin filosundaki uzun mesafe uçuş yapan Boeing 747, 767 ve 707 gibi uçaklar da Air China filosuna transfer edildi.

Star Alliance ittifakının üyesi olan Air China, 2010 yılında İspanyol turizm endüstrisine katkılarından dolayı İspanya’nın en prestijli turizm ödülüne layık görülen ilk yabancı havayolu firması oldu.

Air China Filosu

Air China, Airbus ve Boeing uçaklarından oluşan karma bir filoya sahiptir. Şirketin filosunda bugün 429 uçak bulunmaktadır:

 • 33 adet  Airbus A319-100
 • 44 adet Airbus A320-200
 • 26 adet Airbus A320neo
 • 61 adet Airbus A321-200
 • 9 adet Airbus A321neo
 • 30 adet Airbus A330-200
 • 28 adet Airbus A330-300
 • 10 adet Airbus A350-900
 • 18 adet Boeing 737-700
 • 102 adet Boeing 737-800
 • 16 adet Boeing 737 MAX 8
 • 3 adet Boeing 747-400
 • 28 adet Boeing 777-300ER
 • 14 adet Boeing 787-9

Air China Destinasyonları

Air China firmasının uçuş ağı Asya, Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Amerika’yı kapsar. Air China, üzerinde yaşam olan altı kıtanın hepsine birden uçuş yapan az sayıdaki havayolu firmasından biridir. Firmanın uçuş ağında yer alan destinasyonlardan bazıları şöyle:

Yunanistan (Atina), İspanya (Barselona, Madrid), Sırbistan (Belgrad), Almanya (Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Münih), Romanya (Bükreş), Macaristan (Budapeşte), Danimarka (Kopenhag), İsviçre (Cenevre, Zürih), Fransa (Nice, Paris) İngiltere (Londra), İtalya (Milano, Roma), Belarus (Minsk), İsveç (Stockholm), Arnavutluk (Tiran), Avusturya (Viyana), Polonya (Varşova), ABD (Honolulu, Houston, Los Angeles, New Jersey, San Francisco, San Jose, Washington, D.C.), Kanada (Montreal, Toronto, Vancouver), Panama (Panama City), Brezilya (São Paulo), Küba (Havana), Yeni Zelanda (Auckland), Avustralya (Brisbane, Melbourne, Sydney), Rusya (Chita, Moskova, St Petersburg, Irkutsk, Omsk, Yekaterinburg), Kazakistan (Almati, Nur-Sultan), Türkiye (İstanbul), Irak (Bağdat), Mısır (Kahire), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubaki, Şârika), Kuveyt, İran (Tahran), Hindistan (Bangalor, Delhi, Mumbai), Bangladeşş (Daka), Pakistan (İslamabad, Karaçi), Nepal (Katmandu), Hong Kong, Güney Kore (Busan, Daegu, Jeju, Seoul), Japonya (Fukuoka, Hakodate, Hiroshima, Ibaraki, Naha, Nagoya, Nagasaki, Nagoya, Osaka, Sapporo, Sendai, Shizuoka, Tokyo), Tayland (Bangkok, Chiang Mai, Phuket, Surat Thani), Singapur, Sri Lanka (Colombo), Vietnam (Hanoi, Ho Chi Minh City, Nha Trang), Endonezya (Cakarta), Malezya (Kuala Lumpur), Myanmar (Mandalay, Yangon), Filipinler (Manila), Kamboçya (Phnom Penh, Siem Reap), Kuzey Kore (Pyonyang), Tayvan (Taichung, Taipei), Güney Afrika (Johannesburg), Etiyopya (Addis Ababa).

Air China Bagaj Bilgileri

Kabin Bagajı

Ekonomi sınıfında yolcuların yanlarına tek parça el bagajı almasına izin verilir. Bu çanta en fazla 5 kg ağırlığında olabilir.

Business Class ve First Class yolcularına, bu el bagajının yanı sıra her biri 8 kg ağırlığı geçmeyecek şekilde iki parça kabin bagajı hakkı tanınır. Bu bagajların 55 x 40 x 20 cm (22 x 16 x 8 inç) ölçülerini geçmemesi gerekir.

Check-in Bagajı

İç hat uçuşlarında, ekonomi sınıfı yolculara 20 kg ücretsiz bagaj hakkı tanınır. Business Class için 30 kg, First Class için 40 kg ağırlığına kadar izin verilir. Valiz ölçü sınırlaması 100 x 60 x 40 cm (39.4 x 23.6 x 15.7 inç) olarak belirlenmiştir.

Uluslararası uçuşlarda, yolculara ücretsiz tanınan bagaj hakkı rotaya ve uçuş sınıfına göre değişir. Amerika, Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Avustralya, Yeni Zelanda ve Asya (Japonya hariç) uçuşlarında, ekonomi sınıfına tek parça olarak 23 kg, premium ekonomi sınıfına her biri 23 kg olacak şekilde iki parça izin verilir. 

First Class ve Business Class için ise her biri en fazla 32 kg olacak şekilde iki parça bagaj hakkı tanınır. Bu valizlerin toplam ölçüleri en fazla 158 cm (62 inç) olmalıdır.

Air China Yeme - İçme

Air China uçuşlarında yemekler bilet fiyatına dahildir. İkram edilen yemek, uçuş saatine ve uzunluğuna göre değişiklik gösterecektir. Ekonomi sınıfı yolcuları, vejetaryen, düşük kalorili veya glutensiz seçenekler için uçuştan önce talepte bulunabilir. 

First Class ve Business Class yolcularına bilet alırken tercih ettikleri yemekler ikram edilir. Bu sınıflarda geleneksel Çin çayı servisi de yapılır. Kısa mesafe uçuşlarda ise Asya mutfağından atıştırmalıklar ve Çin keklerinin yanı sıra Batı stili sandviçler ikram edilir.

Air China İletişim Bilgileri

Halaskargazi Caddesi 

No: 129/3

Şişli / İstanbul

Telefon numarası: (0212) 296 53 42

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up