Air Moldova

Air Moldova

Moldova’nın ulusal havayolu şirketi olan Air Moldova’nın merkezi, ülkenin başkenti Kişinev’dedir. Firma, daha çok Avrupa içi noktalara uçuş yapmaktadır.

Moldova Hava Yolları’nın kökleri 1944 yılına dayanır. Moldova havacılık sektörü SSCB döneminde gelişirken, bir zamanlar bu verimli ülkede yetişen meyve ve sebzeler SSCB’nin çok sayıda sanayi merkezine taşınıyordu. Aynı zamanda Moskova, Ukrayna, Karadeniz ve Kafkaslara sivil uçuşlar yapılıyordu. Şirket uzun yıllar sivil uçuşlarını Tupolev ve Yakovlev tipi uçaklarla gerçekleştirdi. 1980’lerin ortasında, bu uçaklardan oluşan filosuyla SSCB içinde 73 kente uçuyor ve yılda 1 milyon yolcu taşıyordu.

SSCB’nin çökmesi ve Moldova’nın 1991’de bağımsızlığını ilan etmesi sonrasında, 1993 yılında bugünkü adını aldı. O tarihten bu yana uluslararası piyasalara entegre olmaya ve lüks havayolu firmalarının daha modern standartlarını yakalamaya çalışan Air Moldova, zaman içinde filosuna Airbus uçakları kattı. Firma 2018 yılında tamamen özelleştirildi. 

Air Moldova’nın bugün Air Italy, flydubai, LOT Polish Airlines, S7 Airlines, Türk Hava Yolları, Ukraine International Airlines ve Utair ile codeshare anlaşmaları bulunmaktadır. Air Moldova, Avrupa’da güvenlik ve hizmet kalitesini belgeleyen IATA ve ICAO sertifikalarına da sahiptir.

Air Moldova’nın Uçuş Ağı

Air Moldova, Kişinev Uluslararası Havalimanı’ndaki merkezinden bir dizi Avrupa başkentine uçmaktadır. Ayn zamanda, Bulgaristan, Mısır, Yunanistan, Türkiye ve Londra’ya charter uçuşlar gerçekleştirmektedir. Şirketin uçtuğu noktalar şöyledir:

İrlanda (Dublin), İngiltere (Londra), İspanya (Madrid, Barcelona), Portekiz (Lizbon), Fransa (Paris), Belçika (Brüksel), Almanya (Frankfurt), İsviçre (Cenevre), İtalya (Torino, Milano, Floransa, Verona, Roma, Bologna), Avusturya (Viyana), Romanya (Bükreş), Türkiye (İstanbul), Ukrayna (Kiev), Rusya (St. Petersburg, Moskova, Yekaterinburg, Krasnodar), Kıbrıs (Larnaka), İsrail (Tel Aviv), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai).

Air Moldova Bagaj Hakkı

Check-in Bagajı

Air Moldova, ücretsiz teslim edilen bagaj hakkı konusunda diğer birçok havayoluna kıyasla daha cömerttir.

  • İstanbul varışlı veya kalkışlı uçuşlarda; Business Class, Economy Premium, Economy Regular ve Economy Basic sınıfları için her biri en fazla 23 kg ağırlığında olmak üzere 3 parça bagaja ek ücret alınmaksızın izin verilmektedir.
  • İstanbul aktarmalı uçuşlarda Business Class için her biri en fazla 23 kg ağırlığında olmak üzere 3 parça bagaja; Economy Regular ve Economy Basic sınıfları için en fazla 23 kg ağırlığında 1 parçaya izin verilmektedir.
  • Diğer noktalara uçuşlarda, Business ve Economy Premium sınıfları için her biri en fazla 23 kg ağırlığında olmak üzere 2 parça bagaja; Economy Regular sınıfında en fazla 23 kg ağırlığında 1 parça bagaja izin verilmektedir. 
  • 2 yaşından büyük çocuklara 1 parça, 10 kg bagaj hakkı tanınmaktadır. 

Kabin Bagajı

Air Moldova’da her yolcuya en fazla 8 kg ağırlığında ve tekerlek, kulp ve cepler dahil 50 x 40 x 25 cm ölçülerinde, 1 parça el bagajına izin verilmektedir. Bu ağırlığın ve boyutun dışına çıkan bagaj, check-in sırasında teslim alınmaktadır.

Air Moldova Yeme-İçme

Air Moldova uçuşlarında iki sınıf vardır: Business Class ve Economy Class. Her iki sınıfta da, yolculara uçuş saatine bağlı olarak yemek, alkollü ve alkolsüz içecek servis edilir. Firmanın sunduğu yemekleri lüks Avrupa, Asya ve Arap havayollarına kıyasla çok daha mütevazı olduğu söylenebilir.

Air Moldova Filosu

Şubat 2019 itibarıyla internet sitesinde verilen bilgiye göre, şirketin filosu şu uçaklardan oluşmaktadır:

  • 2 adet A320
  • 2 adet A319
  • 3 adet Embraer 190

Air Moldova İletişim Bilgisi

Telefon numarası: + 373 (22) 52 55 02

Dacia bd. 80 ⁄ 2, Airport, MD 2026, Chisinau, Moldova

Yorumlar
Misafir 10 Ağustos 2022 - 00:17

İstanbul Kiev uçuşları varmı acaba teşekkür ederim

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up