Airasia

Airasia

AirAsia, merkezi Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bulunan düşük maliyetli bir havayolu firmasıdır. 25 ülkede 165’ten fazla noktaya uçan firma, 1993’te kurulmuş ve ilk uçuşlarına 1996 yılında başlamıştır. AsirAsia, uçak filosu büyüklüğü ve uçulan destinasyon sayısı bakımından Malezya’nın en büyük havayolu firmasıdır. Genel merkezi, Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’nın düşük maliyetli havayolu firmalarına hizmet veren klia2 terminalindedir. Firmanın Tayland, Endonezya, Filipinler ve Hindistan’da Thai AirAsia, Indonesia AirAsia, Philippines AirAsia ve AirAsia isimli yan kuruluşları vardır.

Asya’da düşük maliyetli havayolu firmalarının ‘öncüsü’ sayılan AirAsia, koltuk/kilometre bazında dünyanın en düşük birim maliyetine sahiptir. AirAsia, 11 yıl boyunca üst üste çeşitli kurumlar tarafından dünyanın en iyi düşük maliyetli havayolu firması ödüllerine de layık görülmüştür.

AirAsia, Malezya ve Singapur’un milli futbol takımlarının yanı sıra Hint ve İngiliz kulüpleri Jamshedpur FC ve Queens Park Rangers’ın da ana sponsorları arasında yer alır. 

AirAsia Filosu

Aralık 2019 verilerine göre, AirAsia’nın yan şirketleri haricinde bizzat kendisine ait olan 97 uçağı bulunuyor. Geçmişte büyük ölçüde Boeing 737–300 uçakları ile faaliyet gösteren firma, bugün tamamen Airbus uçaklarıyla uçuyor. Hepsi yine Airbus olmak üzere 362 uçağı da sipariş aşamasında olan firmanın mevcut filosu şöyle:

  • 66 adet Airbus A320-200
  • 29 adet Airbus A320neo
  • 2 adet Airbus A321neo

AirAsia Destinasyonları

AirAsia’nın Tayland, Filipinler, Endonezya, Hindistan ve Japonya’daki ortaklarıyla birlikte, Asya kıtası başta olmak üzere dünya çapında çok geniş bir uçuş ağı var. Firmanın kendi uçakları günde 180 uçuş yapıyor. AirAsia’nın, ortakları haricindeki uluslararası uçuş ağı özetle şöyle:

Endonezya (Banda Açe, Bandung, Batam, Den Sapar, Cakarta, Lombok, Makassar, Manado, Medan, Padang, Palembang, Pekanbaru, Pontianak, Semarang, Siborong-Borong, Solo, Sorong, Surabaya, Yogyakarta), Maldivler (Malé), Brunei (Bandar Seri Begawan), Tayland (Bangkok, Hat Yai, Hua Hin, Krabi, Pattaya, Phuket, Surat Thani), Hindistan (Bangalor, Bhubaneswar, Goa, Haydarabad, Koçi, Kalküta, Thiruvananthapuram, Tiruchirapalli, Visakhapatnam), Vietnam (Can Tho, Da Lat, Da Nang, Hanoi, Ho Chi Minh City, Nha Trang, Phu Quoc), Kamboçya (Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville),Myanmar (Naypyidaw, Yangon), Filipinler (Cebu, Clark, Davao, Kalibo, Manila), Singapur, Çin (Changsha, Chengdu, Chennai, Chiang Mai, Chongqing, Guangzhou, Guilin, Haikou, Hangzhou, Kunming, Nanning, Quanzhou, Shantou, Shenzhen, Xiamen, Wuhan), Tayvan (Kaohsiung, Taipei), Hong Kong, Macau, Sri Lanka (Colombo), Laos (Luang Prabang, Vientiane), Bangladeş (Daka).

AirAsia Bagaj Bilgileri

Kabin Bagajı

AirAsia uçuşlarında çocuklar hariç her yolcuya iki adet el bagajını kabinde yanlarına alma izni verilir.

Bu el bagajlarından biri, baş üstü dolaplarına sığacak şekilde en fazla 56 X 36 X 23 cm boyutlarında olmalıdır. İkinci el bagajı, diz üstü bilgisayar, el çantası veya küçük bir çanta olacak şekilde ön koltuğun altına sığacak boyutları geçmemelidir. Bu parça için de 40 X 30 X 10 cm boyutlarında bir sınırlama vardır.

Her iki parçanın toplam ağırlığı ise en fazla 7 kg olmalıdır.

Check-in Bagajı

AirAsia uçuşlarında check-in bagajı ücretlidir. Ücretler rotaya, sezona ve ödemenin bilet alırken mi, havalimanında mı yapıldığına göre değişiklik gösterir. İç hat uçuşlarında 15 kg taşıma seçeneği varken, dış hatlarda 20 kg’den başlayarak, 25, 30 ve 40 kg’lik paketler üzerinden ödeme alınır. 

Value Pack, Premium Flex ve Premium Flatbed sınıflarında, check-in bagajı ücreti bilete dahildir.

AirAsia Yeme - İçme Bilgileri

Düşük maliyetli bir havayolu firması olarak, AirAsia uçuşlarında yemekler bilete dahil değildir. Bununla birlikte, uçakta ücret karşılığında çok çeşitli yemekler, atıştırmalıklar, soğuk ve sıcak içecekler ikram edilmektedir. AirAsia’nın sekiz yan kuruluşunun da uçuşları ile toplam dokuz farklı uçak içi menüsü ve önceden siparişle ikram edilen yemek programı bulunmaktadır.

Yolcular, uçuştan önce ön sipariş ile hamburger gibi yemekleri de talep edebilir. Firmanın uçuşlarında ön sipariş ile satılan hamburgerden elde edilen gelirin yüzde 10’u, HIV/AIDS ile mücadele kampanyası RED’e bağışlanmaktadır. 

AirAsia uçuşlarında alkol satışı yoktur.

AirAsia İletişim

Uluslararası müşteri hizmetleri numarası: (+61) 1300760330

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up