American Airlines

American Airlines

Amerikan Havayolları (AA), filo büyüklüğü, kâr, taşınan yolcu sayısı ve en çok uçuş yapılan nokta bakımından dünyanın en büyük havayolu firmasıdır. 1926 yılında kurulan firmanın merkezi ABD’nin Teksas eyaletinin Forth Worth kentindedir. 

ABD’nin 10 farklı havalimanını üs (hub) olarak kullanan Amerikan Havayolları, çeşitli bölgesel ortaklarıyla birlikte çok geniş bir iç ve dış hat uçuş ağına sahiptir. Amerikan Havayolları, bu geniş ağ dahilinde, 55 ülkede yaklaşık 350 noktaya günde neredeyse 6 bin 800 uçuş yapılmaktadır. Şirketin ABD’deki bölgesel hizmetlerinin bir kısmı, American Eagle firması tarafından yürütülmektedir. American Airlines ve American Eagle firmaları, günde ortalama 500 bin, yılda ortalama 200 milyon yolcuyu taşımaktadır.

Amerikan Havayolları, dünyanın en büyük üçüncü havayolu ittifakı olan Oneworld ittifakının da kurucu üyesidir. 2019 verilerine göre, firmanın yaklaşık 130 bin çalışanı bulunmaktadır.

Amerikan Havayolları Filosu

Amerikan Havayolları, dünyanın en büyük ticari filosuna sahip olan havayolu firmasıdır. Kasım 2019 verilerine göre, şirketin filosunda 940 adet Airbus, Boeing ve Embraer marka uçak bulunmaktadır. 

Filonun yüzde 80’i, büyük çoğunluğu Airbus A320 ve Boeing 737-800 olmak üzere dar gövdeli uçaklardan oluşmaktadır. Amerikan Havayolları, Airbus 320 ailesinden en fazla uçağa sahip olan havayolu firması olma özelliğini taşır. Firmanın geniş gövdeli uçaklarının da büyük çoğunluğu Airbus ve Boeing markadır. 

Amerikan Havayolları Destinasyonları

Amerikan Havayolları, Aralık 2019 verilerine göre, kendi firma adı altında 95 iç ve 95 uluslararası noktaya uçuş yapmaktadır. Firmanın uçtuğu uluslararası noktalardan bazıları şöyledir:

Antigua and Barbuda (Saint John's), Arjantin (Buenos Aires, Córdoba), Aruba (Oranjestad), Avustralya (Sydney), Bahamalar (Nassau, Freeport), Barbados (Bridgetown), Belize (Belize City), Bermuda (St. George's Parish), Brezilya (Brasília, Manaus, Rio de Janeiro, São Paulo), Kanada (Calgary, Vancouver, Toronto, Montreal), Cayman Adaları (George Town), Şili (Santiago de Chile), Çin (Pekin, Şanghay), Kolombiya (Barranquilla, Bogotá, Cali, Cartagena, Medellín, Pereira), Kosta Rika (Liberia, San José), Hırvatistan (Dubrovnik), Küba (Havana), Curaçao (Willemstad), Çek Cumhuriyeti (Prag), El Salvador (San Salvador), Fransa (Paris), Almanya (Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Münih), Guatemala (Guatemala City), 

Haiti (Cap-Haïtien, Port-au-Prince), Honduras (Roatán, San Pedro Sula, Tegucigalpa), Hong Kong, Macaristan (Budapeşte), İzlanda (Reykjavík), İrlanda (Dublin), İtalya (Milano, Roma, Venedik), Jamaika (Kingston), Japonya (Tokyo), Meksika (San José del Cabo, Mexico City, Guadalajara, Puerto Vallarta, Oaxaca, Puebla, Cancún, Cozumel), Hollanda (Amsterdam), Nikaragua (Managua), Panama (Panama City), Peru (Lima), Güney Kore (Seoul), İspanya (Barselona, Madrid), İsviçre (Zürih), İngiltere (Londra, Manchester), Uruguay (Montevideo).

Amerikan Havayolları Yeme İçme Bilgileri

Amerikan Havayolları’nın Asya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa uçuşlarında bir ana yemeğin yanı sıra ücretsiz olarak bira veya şarap ikramı vardır. Güney Amerika uçuşlarında, bu menü mesafeye göre değişiklik gösterir. İç hat uçuşlarındaki ikramlar ise mesafe ve süreye göre değişiklik gösterir. 

Amerikan Havayolları Bagaj Bilgisi

Firmanın bagaj hakkı birçok farklı kritere göre değişiklik göstermektedir. Amerikan Havayolları’nın kendi sitesindeki genel bilgiler şu şekildedir:

El Bagajı ve Ölçüleri

Amerikan Havayolları’nda yanınızda kabine bir parça el bagajı ve dizüstü bilgisayar gibi bir şahsi eşya alma hakkınız vardır. El bagajı için bir ağırlık sınırlaması yoktur ancak ölçülerinin sap, cep ve tekerlekler dahil olmak üzere 22 x 14 x 9 in (56 x 36 x 23 cm) sınırını geçmemesi gerekir. Şahsi eşya için ölçü sınırlaması ise şöyledir: 18 x 14 x 8 in (45 x 35 x 20 cm). 

Check-in Bagajı

  • İç Hat Uçuşları

Amerikan Havayolları’nda iç hat uçuşlarında check-in bagajı ücretlidir. Ekonomi sınıfı yolcularının her bir valizinin ağırlığı 23 kilogramı, ölçülerinin toplamıysa  62 inch/158 cm sınırını geçmemelidir. İlk valiz için 30, ikinci için 40, üçüncü için 150 ve sonraki valizler için 200’er dolar ücret alınır. Bu ücret tarifesi çerçevesinde, en fazla 10 valize izin verilir. 

  • Dış Hat Uçuşları

Amerikan Havayolları’nın transatlantik uçuşlarında, ekonomi sınıfı yolcularının bir valiz hakkı vardır. İkinci valiz için 100, sonrakiler için 200’er dolar ücret alınır. Basic Economy sınıfında uçan yolcular ise ilk valize de 60 dolar ücret ödemek durumundadır. 

Kurumun Avrupa uçuşlarında 23 kilogramı geçen ama 32 kilogramın altında kalan valizler için 100 dolar ücret istenmektedir. 32 kilogramın üzerindeki valizlere izin verilmemektedir. Boyutu yukarıdaki ölçülerden büyük olan valizler için de 150 dolar ücret istenmektedir.

Kurumun belirli tarifeler ve rotalar için bagaj politikası değişiklik göstermektedir. Bazı tarifelerde yolculara üç valize kadar ücretsiz hak tanınır. First Class ve Business Class yolcularına da 32 kilograma kadar hak tanınmaktadır.

Amerikan Hava Yolları İletişim Bilgileri

Halaskargazi Cad. Harbiye İş Hanı No:2, 

34371 Şişli/İstanbul

Telefon: (0212) 251 13 15

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up