Cathay Pacific

Cathay Pacific

Cathay Pacific Airways Ltd. Hong Kong’un bayrak taşıyıcı havayolu firmasıdır. Kısaca Cathay Pacific veya Cathay diye anılır. Firma 1946 yılında, Avustralya vatandaşı Sydney H. de Kantzow ve Amerikan vatandaşı Roy C. Farrell tarafından kurulmuştur. 

Cathay Pacific firmasının genel merkezi ve ana üssü, Hong Kong Uluslararası Havalimanı’ndadır

Cathay Pacific, 60’dan fazla ülkeye seferler düzenlemektedir. Kendisine bağlı olan Cathay Dragon firması da Asya-Pasifik bölgesinde 44 farklı noktaya uçar. Cathay Pacific, satış açısından dünyanın 10’uncu en büyük havayolu firmasıdır. 

Cathay Pacific, Oneworld ittifakının da kurucu üyelerinden biridir. Firma, çok sayıda havayolu firmasıyla codeshare (ortak uçuş) anlaşmalarına sahiptir.

Cathay Pacific Filosu

Cathay Pacific, Airbus ve Boeing uçaklarından oluşan karma bir ticari filoya sahiptir. Firmanın filosundaki uçakların tamamı geniş gövdelidir. Şubat 2020 verilerine göre Cathay Pacific’in ticari uçuş filosu şöyle şekillenmiştir:

  • 28 adet Airbus A330-300
  • 24 adet Airbus A350-900
  • 12 adet Airbus A350-1000
  • 17 adet Boeing 777-300
  • 51 adet Boeing 777-300ER

Cathay Pacific Uçuş Ağı

Cathay Pacific şirketinin yolcu uçaklarının uçuş ağı özetle şu ülke ve kentleri kapsar:

Avustralya (Adelaide, Brisbane, Cairns, Melbourne, Perth, Sydney) Bahreyn (Manama), Kanada (Toronto, Vancouver), Belçika (Brüksel), Çin (Pekin, Şanghay), Fransa (Paris), Almanya (Frankfurt), Hindistan (Chennai, Delhi, Haydarabad, Mumbai), Endonezya (Denpasar, Cakarta, Surabaya), İrlanda (Dublin), İsrail (Tel Aviv), İtalya (Milano, Roma), Japonya (Komatsu, Nagoya, Osaka, Sapporo, Tokyo, Narita), Maldivler (Malé), Hollanda (Amsterdam), Yeni Zelanda (Auckland, Christchurch), Filipinler (Cebu, Manila), Singapur, Güney Afrika (Cape Town, Johannesburg), Güney Kore (Seoul), İspanya (Barselona, Madri), Sri Lanka (Colombo), İsviçre (Zürih), Tayvan (Taipei), Tayland (Suvarnabhumi), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), İngiltere (Londra, Manchester), ABD (Boston, Chicago, Los Angeles, Newark, New York City, San Francisco, Seattle, Washington), Vietnam (Ho Chi Minh City).

Cathay Pacific Bagaj Bilgileri

Kabin Bagajı

Cathay Pacific uçuşlarında yolcuların yanlarına biri başüstü dolabına, diğeri öndeki koltuğun altına sığacak şekilde iki parça el bagajı almasına izin verilir. Başüstü dolabına sığacak parçanın ölçüleri 56 x 36 x 23 cm (22 x 14 x 9 inç) olarak belirlenmiştir. Bu bagaj için Ekonomi ve Premium Ekonomi sınıflarındaki ağırlık kısıtlaması 7 kg, Business Class için 10 kg, First Class için 15 kg olarak belirlenmiştir.

Yolcuların öndeki koltuğun altına koyacak şekilde taşıyacağı ikinci eşyanın ölçüleri de 40 x 30 x 15 cm (16 x 12 x 6 inç) ile sınırlanmıştır. 

Check-in Bagajı

Firmanın uçuşlarının büyük çoğunluğunda Ekonomi sınıfı yolculara toplam ağırlığı en fazla 30 kg olacak şekilde iki valiz hakkı tanınır. Bu ağırlık Premium Economy için 35 kg, Business Class için 40 kilogram ve First Class için 50 kg olarak belirlenmiştir. First Class yolcularına üç valize kadar hak tanınır. Hong-Kong-Yeni Zelanda ve Hong Kong- ABD uçuşlarında izin verilen check-in bagajı ağırlığı değişiklik gösterebilir.

Valizlerin en, boy, yükseklik olarak toplam ölçüleri 203 cm’yi geçmemelidir. Her bir valiz en fazla 32 kg ağırlığında olmalıdır. 

Cathay Pacific Yeme - İçme

Cathay Pacific uçuşlarında uçuş sınıfına bağlı olarak geniş bir yemek seçeneği sunulmaktadır. First Class ve Business Class yolcuları yemeklerini önceden sipariş edebilir. Firmanın menüsünde Hong Kong/Çin bölgesinin kendine özgü noodle çorbalarından Batı tipi atıştırmalıklara uzanan geniş bir seçki sunulur.

Ekonomi sınıfı uzun uçuşlarda yolculara ana yemek için iki seçenek vardır. Premium Ekonomi sınıfında uzun uçuşlarda kalkıştan önce şampanyanın da dahil olduğu içecek ikramı bulunur; ana yemek için üç seçenek sunulur. Business Class uçuşlarında yakın zamana dek bazı yemeklerin uçak içinde pişirildiği restoran tipi bir hizmet sunan Cathay Pacific, bu uçuşlarda artık altı ana yemeğin bulunduğu bir menü ile servis vermektedir. 

Cathay Pacific İletişim Bilgileri

Adres: Cumhuriyet Cad. Can Apt. No:185 D:1, 34373 

Şişli/Istanbul

Telefon: 0212 219 21 23

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up