Iran Air

Iran Air

İran Havayolları, İran İslam Cumhuriyeti'nin devlet havayolu firmasıdır. Kurumun ana üssü, ülkenin başkenti Tahran'daki İmam Humeyni ve Mehrabad havalimanlarıdır. 1944 yılında  Iranian Airways Company (İran Havayolları Şirketi) adıyla kurulan, o dönemde iç hat rotalarının yanı sıra çok sayıda Avrupa ülkesine seferler düzenleyen İran Hava Yolları, 1961 yılında devlet kontrolüne geçmiştir. Bu dönemde ismi de İran Havayolları olarak değiştirilmiştir. Firma ülke içinde, mitolojik bir Pers kuşu olan 'Homa (Hüma kuşu)' ismiyle tanınır.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'ne (IATA) 1964 yılında üye olan, ilk Boeing marka uçaklarını 1965'te satın alan, 1970'lerin başında sadece Londra'ya haftada 30 sefer düzenleyen, 1971'de New York'a başlattığı direkt uçuşlar ile en uzun mesafeli uçuş rekorunu da kıran İran Havayolları, 1970'lerin sonunda dünyanın en hızlı büyüyen ve en kârlı havayolu firmalarından biriydi. 1976 yılında, dünyanın ikinci en güvenli havayolu firması ödülünü aldı. Ancak 1979'daki İslam Devrimi sonrasında Batı ile bozulan ilişkiler ve Tahran yönetimine uygulanan ekonomik yaptırımlar, bir devlet şirketi olan İran Havayolları'na da olumsuz yansıdı. İran Havayolları filosunu uzun süre genişletemedi; 1994-2016 arasında Batı yapımı yeni bir uçak alamadı. Firmanın Airbus ve Boeing'den yedek parça almasına da izin verilmeyen bu dönemde, İran Havayolları'nın filosunun yaş ortalaması yükseldi, güvenlik sicili de düşüşe geçti. 2016'da Batı ile ilişkilerin düzelmesi ve sivil havacılık sektörüne yönelik yaptırımların kaldırılması sonucu İran Havayolları yeni uçak siparişi verilse de, firma Mayıs 2018'de yeniden ABD yaptırımlarının hedefi oldu. Bu süreçte Boeing ve Airbus marka uçakların siparişi iptal edildi.

Geçmişi siyasi gelişmelere paralel olarak şekillenen İran Havayolları, bugün şu firmalarla codeshare anlaşmalarına sahiptir: Aeroflot, Austrian Airlines, Azerbaijan Airlines, Lufthansa, Turkish Airlines.

İran Havayolları Uçuş Ağı

Firmanın Şubat 2019 itibarıyla kendi internet sitesinde listelenen uluslararası uçuş noktaları şöyledir:

İsveç (Göteborg, Stockholm), Almanya (Hamburg, Köln, Frankfurt), Fransaa (Paris), Avusturya (Viyana), İsviçre (Cenevre), İtalya (Roma, Milano), İngiltere (Londra), Hollanda (Amsterdam), Danimarka (Kopenhag), Rusya (Moskova), Azerbaycan (Bakü), Türkiye (İstanbul, Ankara), Suriye (Şam), Irak (Bağdat), Kuveyt, Bahreyn (Manila), Suudi Arabistan (Dammam, Cidde), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), Katar (Doha), (Özbekistan (Taşkent), Pakistan (Karaçi), Hindistan (Mumbai), Çin (Pekin), Tayland (Bangkok).

Başörtüsü Zorunluluğu

İran Havayolları iç hatlarda tüm kadın yolcuların özellikle saçlarını örtecek şekilde hijab veya benzeri giysileri giymesini şart koşar. Bu kural uluslararası uçuşlar sırasında uçak içinde nadiren uygulanır.

İran Havayolları'nda Yeme - İçme

İran Havayolları, şeriat kuralları çerçevesinde herhangi bir uçuşunda alkollü içki servisi yapmayan nadir havayolu firmalarından biridir. Uçuşlarda servis edilen tüm yemekler helaldir. Ekonomi sınıfında yemekler uçuş saatine göre şekillenir, uzun uçuşlarda sıcak yemek, tatlı ve çay-kahve servisi vardır.

Homa Class (Business Class) yolcularına İran mutfağının zengin örnekleri porselen tabaklarda sunulur. Bazı rotalarda yolculara içinde safran bulunan bir kutu da hediye edilir.

İran Havayolları Bagaj Bilgisi

Check-in Bagajı

Ekonomi Sınıfı: 30 kg

Homa Sınıfı: 40 kg

İskandinav ülkeleri kalkışlı ve varışlı uçuşlarda ekonomi sınıfı biletler karşılığında 35 kg bagaj ücretsiz taşınır.

İran Havayolları, teslim edilen her bir parça bagajın ağırlığının 23 kg’yi geçmemesini şart koşar.

Kabin Bagajı

Ekonomi Sınıfı: 5 kg

Homa Sınıfı: 7 kg

Kabin bagajı 56x45x25 cm ölçülerini geçmemelidir.

İran Havayolları Filosu

  • 1 adet Airbus A300B2-200
  • 1 adet Airbus A300B4-200
  • 4 adet Airbus A300-600R
  • 1 adet Airbus A310-300
  • 4 adet Airbus A320-200
  • 1 adet Airbus A321-200
  • 2 adet Airbus A330-200
  • 13 adet ATR 72-600
  • 3 adet Fokker 100
  • 1 adet McDonnell Douglas MD-82

İran Air İstanbul İletişim

0 212 225 02 55-7

Valikonağı Caddesi No.7

Harbiye Istanbul

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up