KLM

KLM

KLM Royal Dutch Airlines 7 Ekim 1919’da Hollanda’ya ve Hollanda’nın kolonilerine hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Orjinal adı ile devam etmekte olan en eski havayolu firması olarak bilinen KLM, 2004’teki birleşmeden bu yana AIR FRANCE KLM grubunun bir parçasıdır. KLM, ayrıca bir havayolu ittifakı olan SkyTeam’e de üyedir.

KLM Destinasyonları

Amsterdam - Schiphol’den kalkan uçaklar dünyanın birçok noktasına seferler gerçekleştirmektedirler. Bu noktalardan bazıları Alicante (İspanya), Bangkok (Tayland), Barselona (İspanya), Berlin (Almanya), Cape Town (Güney Afrika), Kopenhag (Danimarka), Hamburg (Almanya), İbiza (İspanya), İstanbul (Türkiye), Los Angeles (ABD), Madrid (İspanya), Malaga (İspanya), New York (ABD), Oslo (Norveç), Paris (Fransa), Porto (Portekiz), Rio de Janeiro (Brezilya), Roma (İtalya), Sidney (Avustralya), Budapeşte (Macaristan), Kuala Lumpur (Malezya), Lizbon (Portekiz), Şangay (Çin), Astana (Kazakistan), Atina (Yunanistan), Bilbao (İspanya), Birmingham (Birleşik Krallık), Bogota(Kolombiya), Boston (ABD), Bristol (Birleşik Krallık), Brüksel (Belçika), Buenos Aires (Arjantin), Kahire (Mısır), Dublin (İrlanda), Floransa (İtalya), Glasgow (Birleşik Krallık), Havana (Küba), Helsinki (Finlandiya), Cakarta (Endonezya), Kiev (Ukrayna), Krakow (Polonya), Las Vegas (ABD), Leeds (Birleşik Krallık), Lyon (Fransa), Miami (ABD), Montreal (Kanada), Moskova (Rusya), Münih (Almanya), Nagazaki (Japonya), Nice (Fransa), Sao Paulo (Brezilya), Tokyo (Japonya), Toronto (Kanada), Venedik (İtalya), Viyana (Avusturya), Zagreb (Hırvatistan), Zürih (İsviçre), Atlanta (ABD), Bremen (Almanya), Delhi (Hindistan), Düsseldorf (Almanya), Lagos (Nijerya), Osaka (Japonya), St. Petersburg (Rusya), Tel Aviv (İsrail), Bakü (Azerbaycan), Beyrut (Lübnan), Belgrad (Sırbistan), Kazablanka (Fas), İslamabad (Pakistan) ve Cidde (Suudi Arabistan)’dır.

KLM Yeme-İçme

Ekonomi Sınıfında Yeme-İçme

Ekonomi Sınıfı Kıtalararası

Tüm KLM Kıtalararası uçuşlarda misafirler mevcut seçeneklerden bir içecekle karşılanmaktadır. Yemek öncesi sıcak havlu ve aperatif olarak çerez verilmekte; ardından bir ordövr, 2 Tasty Blue sıcak yemekten bir tanesi (yolcunun tercihine bağlı olarak) ve tatlı servis edilmektedir. Yemekle birlikte taze küçük yuvarlak ekmek (tereyağı ve peynir ile birlikte) de verilmektedir. Yemek sonrası ise çay, kahve ya da likör ikram edilmektedir. 

Daha kısa uçuşlarda inişten önce sandviç ya da başka bir atıştırmalık servis edilmektedir. Daha uzun uçuşlarda ikinci öğün verilmektedir. Günün hangi kısmında olunduğuna bağlı olarak bu öğün kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği olabilmektedir. Öğünlerin arasında ise atıştırmalıklar, dondurma ya da bir sandviç verilmektedir. Daha fazla istemeniz durumunda ise personelden tatlı ya da tuzlu bir atıştırmalık rica edebilirsiniz.

İçecekler

Yemekle birlikte sıcak ve soğuk içeceklerden (alkollü ve alkolsüz) servis edilmektedir. Uçuş süresince de saatte bir içilecek birşeyler sunulmaktadır.

Alakart Menü

KLM’nin Amsterdam’dan kalkan kıtalararası uçuşlarının çoğunda (Tel Aviv ve Toronto’ya giden uçaklar hariç) alakart yemek siparişi verme imkanınız vardır. Alakart siparişini ise uçuş öncesi KLM’nin websitesinden vermeniz gerekmektedir. Her uçuş için sınırlı sayıda alakart yemek servis edilebildiği için siparişin mümkün olduğunca erken verilmesi gerekmektedir. Eğer dini, diyet ve medikal gerekçelerle özel bir yemek talebinde bulunduysanız, alakart yemek siparişi veremezsiniz.

Asya’ya ve Asya’dan Olan Uçuşlar

Aşağıdaki ülkelerden gelen ya da bu ülkelere yapılan KLM uçuşlarında Asya yemekleri sunulmaktadır:

Çin, Hindistan, Japonya ve Kore.

Ekonomi Sınıfı Avrupa

Uçuşlarda sıcak ve soğuk içecek çeşitleri sunulmaktadır.

Uçuşun süresine ve kalkış zamanına bağlı olarak bir atıştırmalık ya da bir sandviç ya da wrap verilmektedir.

45 dakikaya kadar olan uçuşlarda tatlı ve tuzlu atıştırmalık servis edilmektedir.

120 dakikaya kadar olan uçuşlarda günün saatine bağlı olarak farklı içerikte sandviç seti, wrap ya da tatlı ve tuzlu atıştırmalık servis edilmektedir.

120 dakikadan uzun süren uçuşlarda sıcak atıştırmalık ya da tatlı hamurişi servis edilmektedir.

Business Class’ta Yeme-İçme

World Business Class

KLM Kıtalararası uçuşlarda yolculara en iyinin sunulmasına özen gösterilmektedir. Yolculara bir kadeh şampanya ya da meyve suyuyla hoş geldin denilmektedir.

Yemekler

Ünlü Hollandalı şef Jonnie Boer tarafından hazırlanan akşam yemeği Hollandalı tasarımcı Marcel Wanders tarafından tasarlanan sofra takımı ile servis edilmektedir. Yolcular varolan seçenekler arasından kendi akşam yemeklerini seçmektedirler. 

Sabah erken saatlerde varışlı, sekiz saatten uzun süren KLM uçuşlarında yolcular yine varolan seçenekler arasından kahvaltılarını seçebilmektedirler.

İçecekler

KLM uçuşu sırasında çeşitli içecek seçenekleri (meşrubatlardan ve taze meyve sularından bira ve maden suyuna kadar) mevcuttur. Ayrıca yemekle birlikte sıcak ve soğuk içecekler (alkollü ve alkolsüz) sunulmaktadır.

Yemek Arası Atıştırmalıklar

Öğün aralarında çeşitli atıştırmalıklar sunulmaktadır. 

Asya’ya ve Asya’dan Olan Uçuşlar

Aşağıdaki ülkelerden gelen ya da bu ülkelere yapılan KLM uçuşlarında Asya yemekleri Asya’ya özgü yemek takımlarında sunulmaktadır:

Çin, Hindistan, Japonya, Kore.

Diyetinize ya da dini tercihlerinize uygun özel yemekler mutfaktaki başka bir aşçı tarafından hazırlanmaktadır. 

Europe Business Class

Avrupa içi yolculuklarda, Hollandalı şefler tarafından hazırlanan yemekler Marcel Wanders tarafından tasarlanan yemek takımlarında servis edilmektedir.

Tüm KLM Cityhopper uçuşlarında ve 120 dakikanın altındaki tüm KLM uçuşlarında soğuk yemek servis edilmektedir. Günün hangi diliminde uçulduğuna bağlı olarak çeşitli ürünler servis edilmektedir.

120’den uzun süreli çoğu uçuşta (destinasyonlar: ALC, ATH, HEL, IBZ, IST, KBP, LED, LIS, MAD, OTP, SVO ve VLC) sıcak ana yemek (iki seçenek vardır) servis edilmektedir. Bu yemekle birlikte bir adet başlangıç ve bir adet de tatlı sunulmaktadır.

İçecekler

KLM ile yapılacak Avrupa içi uçuşlarda meşrubatlar ve taze meyve sularından bira ve maden suyuna kadar çeşitli içecek seçenekleri sunulmaktadır. Ayrıca yemekle beraber sıcak ve soğuk içecekler (alkollü ve alkolsüz) servis edilmektedir.

KLM Bagaj Bilgisi

Check-in Bagajı

Uçuşunuza bağlı olarak check-in bagaj bilgileri değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle net bagaj bilgilerine websitesindeki My Trip kısmından ulaşılmaktadır. Bununla birlikte genel bagaj bilgileri şöyledir: 

Herhangi bir programa üye olmayanlar

Ekonomi sınıfında mı uçuyorsunuz? Çoğu Avrupa uçuşunda sadece el bagajı alınabilmektedir. Aşağıdaki uçuşlarda 1 bavul izni vardır ve bu bavul da en fazla 23 kg / 50 Ibs olmalıdır:

Kıtalararası KLM uçuşları

Kıtalararası bir yolculuğun parçası olan KLM Avrupa uçuşları 

Avrupa kıtası ile Ermenistan, Beyaz Rusya, Gürcistan ve Rusya arasındaki KLM uçuşları

Business Class’ta mı uçuyorsunuz? 2 bavul alma hakkınız vardır ve bu bavulların her biri maksimum 32 kg / 70.5 lbs ve 158 cm / 62 in (uzunluk + genişlik + yükseklik) olmalıdır.

El Bagajı

Ne kadar el bagajı alabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? 1 adet el bagajı alma hakkınız vardır. Bu el bagajının ölçüleri ise 55 x 25 x 35 cm / 21.5 x 10 x 13.5 olmalıdır. Business Class’ta ise bu el bagajından 2 tane alma hakkınız vardır. Ölçülere el tutma yerleri ve tekerlekler de dahildir.

Tüm KLM uçuşlarında bir de aksesuar getirebilirsiniz. Aksesuar; küçük bir el çantası, evrak çantası ve benzeri küçük eşyalardır (maksimum 40 x 30 x 15 cm / 15.5 x 12.0 x 6.0 inç). Bu aksesuar ile birlikte, el bagajınız Ekonomi sınıfında maksimum 12 kg / 26 Ibs, Business Class’ta ise maksimum 18 kg / 40 lbs olabilmektedir.

El bagajı ölçülerine uyan büyük çantaların da baş üstü dolaplarındaki kapasitenin sınırlılığı nedeniyle Check-in esnasında teslim edilmesi istenebilmektedir.

Uçuşun başka bir taşıyıcı firma tarafından gerçekleştirilmesi durumunda uçuşu gerçekleştiren firmanın el bagajı kuralları geçerli olacaktır.

El bagajındaki sıvılar, el bagajındaki elektronik cihazlar, el bagajında taşınabilecekler ve el bagajındaki kısıtlamalar gibi konular hakkında detaylı bilgiye KLM’nin web sitesinden ulaşabilmeniz mümkündür.

KLM Genel Merkez İletişim Bilgisi

Telefon: 0212 375 57 76

KLM Royal Dutch Airlines

P.O. Box 7700

1117 ZL Schiphol

The Netherlands

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up