Qatar Airways

Qatar Airways

Katar’ın bayrak taşıyıcı havayolu Qatar Airways (Katar Havayolları), lüks hizmeti ve dünyanın birçok noktasına gerçekleştirdiği direkt uçuşlarla son yılların en hızlı büyüyen havayolu firmalarından biridir. 2016 yılında Skytrax’in en iyi Business Class ödülüne, 2017’de de En İyi Havayolları ödülüne layık görülmüştür.

Katar devletinin sahibi olduğu ve 1994 yılında kurulan Qatar Airways’in merkezi ülkenin başkenti Doha’dadır. Qatar Airways’in ana hangarı, Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı’dır.

Qatar Airways, filosundaki 180’den fazla uçakla Ortadoğu, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa’da 160’dan fazla noktaya uçuş düzenler. Şirket 2013’ten bu yana Oneworld ittifakının üyesidir. Air France, American Airlines ve Cathay Pacific ile codeshare anlaşmaları bulunmaktadır.

Qatar Airways Uçuş Ağı

Qatar Airways’in uluslararası uçuş destinasyonları şöyledir*: 

Almanya (Berlin, Frankfurt, Münih), Avusturya (Viyana), Belçika (Brüksel, Liège), Bosna Hersek (Saraybosna), Finlandiya (Helsinki), Fransa (Nice, Paris), Çek Cumhuriyeti (Prag), Danimarka (Kopenhag), Yunanistan (Atina, Selanik, Mikonos adası), Bulgaristan (Sofya), Macaristan (Budapeşte), İrlanda (Dublin), İtalya (Milano, Roma, Floransa, Venedik, Pisa), Lüksemburg, Hollanda (Amsterdam), İspanya (Barcelona, Madrid), Polonya (Varşova), Makedonya (Üsküp), Sırbistan (Belgrad), Romanya (Bükreş), İsveç (Stockholm, Göteborg), Norveç (Oslo), İsviçre (Zürih, Cenevre), İngiltere (Londra, Manchester, Birmingham, Cardiff, Edinburgh), Hırvatistan (Zagreb), Kıbrıs (Larnaka), Malta, Türkiye (Adana, Antalya, Bodrum, Hatay, İstanbul)**, Rusya (Moskova, St. Petersburg), Kazakistan (Almati), Azerbaycan (Bakü), Ermenistan (Erivan), Gürcistan (Tiflis), İran (Tahran, Meşhed, Şiraz), Irak (Bağdat, Basra, Erbil, Süleymaniye, Necef), Lübnan (Beyrut), Ürdün (Amman), Cezayir (Cezayir), Fas (Casablanca), Tunus (Tunus), Kenya (Mombasa), Cibuti, Ekvador (Quito), Etiyopya (Addis Ababa), Gana (Accra), Nijerya (Lagos), Ruanda (Kigali), Güney Afrika Cumhuriyeti (Cape Town, Durban, Johannesburg), Sudan (Hartum), Tanzanya (Darüsselam, Kilimanjaro, Zanzibar), Uganda (Entebbe), Avustralya (Adelaide, Canberra, Melbourne, Perth, Sydney), Kanada (Montreal), Yeni Zelanda (Auckland), ABD (Atlanta, Boston, Chicago, Dallas, Houston, Los Angeles, Miami, New York, Pennsylvania), Bangladeş (Daka), Umman (Salalah), Arjantin (Buenos Aires), Brezilya (São Paulo), Peru (Lima), Meksika (Guadalajara, Mexico City), Pakistan (İslamabad, Faysalabad, Peşavar, Karaçi, Multan), Hindistan (Ahmedabad, Amritsar, Bengaluru, Chennai, Delhi, Goa, Haydarabad, Kochi, Kalküta, Kozhikode, Mumbai, Nagpur, Thiruvananthapuram), Nepal (Katmandu), Kamboçya (Phnom Penh), Vietnam (Da Nang, Hanoi, Ho Chi Minh City), Çin (Pekin, Şanghay, Chengdu, Chongqing, Guangzhou, Hangzhou), Hong Kong, , Endonezya (Denpasar, Cakarta), Japonya (Osaka, Tokyo), Güney Kore (Seoul), Malezya (Johor Bahru, Kuala Lumpur, Penang), Maldivler (Male), Mozambik (Maputo), Myanmar (Yangon), Namibya (Windhoek), Filipinler (Manila), Seyşeller (Mahé), Singapur (Singapur), Sri Lanka (Kolombo), Tayland (Bangkok, Chiang Mai, Krabi, Pattaya, Phuket). 

* Ülkenin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ile yaşamakta olduğu siyasi kriz nedeniyle, Qatar Airways’in bu ülkelerdeki destinasyonlara uçuşları şu an için askıya alınmış durumda.

** Bu uçuşların bazıları sezonsal olarak düzenlenmektedir.

Qatar Airways Yeme - İçme Bilgileri

Qatar Airways, orta ve uzun süreli uçuşlar sırasında sunduğu kapsamlı yemek seçenekleri ile dikkat çekmektedir. 

Ekonomi sınıfında uzun mesafe uçuşlarında standart olarak bir sıcak ana yemek ve inişten hemen önce saate bağlı olarak bir sıcak veya soğuk yemek daha ikram edilir. En az iki kadeh beyaz veya kırmızı şarap seçeneği sunulur.

Şirketin aynı zamanda ekonomi sınıfında bebekler ve çocuklar için özel menülerinin yanı sıra özellikle Asya uçuşlarında sadece sebze veya sadece meyvelerden oluşan vejetaryen seçenekleri, vegan, Hindu, diyabetik, glutensiz, tuzsuz, laktozsuz, düşük kalorili ve düşük kolesterollü gibi birçok farklı menü seçeneği mevcuttur. Bu menülerin en az 72 saat önceden talep edilmesi gerekir.

Business ve First Class uçuşlarda ana yemeğinizi 14 gün ila 24 saat önceden, kurumun internet sitesindeki ‘My Trips’ bölümünden sipariş edebilirsiniz. Bunu yapmamanız halinde, uçakta yine talebe özel hazırlanan seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Bu sınıflarda hizmet veren kabin görevlilerinin birçoğu şarap tadım eğitimi almıştır ve yolcuların çok farklı şaraplar arasından tercihte bulunmasına yardımcı olurlar.

Kurumun Boeing 787 model uçaklarda servis edilen menüleri Nobu Matsuhisa, Tom Aitkens, Ramzi Choueiri ve Vineet Bhatia gibi dünyaca ünlü şefler tarafından belirlenmiştir.

Qatar Airways Bagaj Bilgileri

Katar Airways’in yolculara tanıdığı ücretsiz bagaj hakkı, kalkış noktasına, rotaya ve uçuş sınıfına göre değişiklik göstermektedir.

El Bagajı

Ekonomi sınıfında uçan yolcuların, ağırlığı en fazla 7 kg olacak şekilde 1 parça el bagajını kabine almalarına izin verilir. Brezilya'dan düzenlenen biletlerde, Brezilya inişli ve kalkışlı uçuşlarda ise ağırlığı en fazla 10 kg olan 1 parça el bagajı taşınabilir.

First Class ve Business Class yolcular, toplam ağırlığı en fazla 15 kg olacak şekilde 2 parça bagajı uçak kabininde yanlarına alabilir.

Check-in Bagajı

Brezilya uçuşlarında;

 • First Class için 2 parça, her biri en fazla 32 kg ve en-boy-genişlik toplamı en fazla 158 cm boyutlarında,
 • Business Class için 2 parça, her biri en fazla 32 kg ve 158 cm boyutlarında, 
 • Ekonomi Sınıfı için 2 parça, her biri en fazla 23 kg (50 lb) ve 158 cm (62 inç) boyutlarında bagaja verilir.

Brezilya - Arjantin arası uçuşlarda;

 • First Class için 2 parça, her biri en fazla 32 kg ve 158 cm boyutlarında,
 • Business Class için 2 parça, her biri en fazla 32 kg ve 158 cm boyutlarında,
 • Ekonomi Sınıfı için 2 parça, her biri en fazla 23 kg ve 158 cm boyutlarında valizlere izin verilir.

Diğer tüm Arjantin, Kanada ve ABD uçuşlarında;

 • First Class uçuşlarda 2 parça, her biri en fazla 32 kg ve 158 cm boyutlarında,
 • Business Class için 2 parça, her biri en fazla 32 kg ve 158 cm boyutlarında, 
 • Ekonomi Sınıfı için 2 parça, her biri en fazla 23 kg ve 158 cm boyutlarında valiz ücretsiz taşınır.

Doha - Cazablanka ve Marakeş arası uçuşlarda;

 • First Class için 60 kg ve en-boy-genişlik toplamı en fazla 300 cm boyutlarında,
 • Business Class için 60 kg ve en fazla 300 cm boyutlarında,
 • Ekonomi sınıfı için 45 kg ve en fazla 300 cm boyutlarında valize izin verilir.

Afrika çıkışlı uçuşlarda;

 • First Class için 65 kg ve en fazla 300 cm boyutlarında,
 • Business Class için 65 kg ve en fazla 300 cm oyutlarında,
 • Ekonomi Sınıfı için 45 kg ve en fazla 300 cm boyutlarında valiz ücretsiz taşınır.

Diğer tüm uçuşlarda;

 • First Class için 50 kg ve en fazla 300 cm boyutlarında,
 • Business Class için 40 kg ve en fazla 300 cm boyutlarında,
 • Ekonomi Sınıfı için 30 kg ve en fazla 300 cm boyutlarında valiz için ücretsiz bagaj hakkı vardır.

Qatar Airways Genel Merkez İletişim Bilgisi

Telefon: 0212 296 5888

Qatar Airways

Customer Care

PO Box 22550

Doha, Qatar

Fax: +974 4022 5336

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up