Royal Air Maroc

Royal Air Maroc

Fas Kraliyet Havayolları (Royal Air Maroc), Fas’ın bayrak taşıyıcı havayolu firmasıdır. Kısaca RAM olarak anılan şirketin tamamı Fas devletine aittir. Firmanın genel merkezi, Kazablanca-Anfa Havalimanı’nda bulunur. Fas’ın en büyük havayolu firması olan RAM, üs olarak Kazablanka’daki Muhammed V Uluslararası Havaalanı’nı kullanır.

Air Maroc ve Air Atlas şirketlerinin birleştirilmesiyle 1957 yılında kurulan RAM, bugün Fas içinde geniş bir iç hatlar uçuş ağına sahip olmanın yanı sıra Afrika, Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’ya uçuşlar düzenler. RAM’ın 2020 yılında Oneworld havayolu ittifakına katılması planlanmaktadır.

Royal Air Maroc Filosu

Eylül 2019 verilerine göre, RAM’ın filosunda büyük çoğunluğu Boeing olmak üzere 61 adet uçak bulunmaktadır. Fas Kraliyet Havayolları’nın filosu şöyledir:

  • 6 adet ATR 72-600
  • 6 adet Boeing 737-700
  • 31 adet Boeing 737-800
  • 2 adet Boeing 737 MAX 8
  • 2 adet Boeing 767-300ER
  • 5 adet Boeing 787-8
  • 4 adet Boeing 787-9
  • 4 adet Embraer 

Royal Air Maroc Uçuş Ağı

Fas Kraliyet Havayolları, 56’sı uluslararası olmak üzere 90’dan fazla noktaya uçar. Şirket, başta Fas’ın eski sömürgecisi Fransa olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesine, 24 Afrika ülkesine, Amerika kıtasında üç ülkeye ve iki Ortadoğu ülkesine uçuşlar düzenlemektedir. Fas Kraliyet Havayolları’nın uluslararası uçuş ağındaki ülke ve kentler şöyle özetlenebilir:

Cezayir (Cezayir, Oran), Angola (Luanda), Benin (Cotonou) Orta Afrika Cumhuriyeti (Bangui), Çad (N'Djamena), Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Kinşasa), Burkina Faso (Ouagadougou), Kamerun (Douala, Yaoundé), Mısır (Kahire), Ekvador Ginesi (Malabo), Gabon (Libreville), Gambiya (Banjul), Gana Akra (Kotoka), Gine (Conakry), Guinea-Bissau (Bissau), Fildişi Sahili (Abijan), Liberya (Monrovia), Libya (Trablus), Mali (Bamako), Moritanya (Nouakchott), Nijer (Niamey), Nijerya (Lagos), Kongo Cumhuriyeti (Brazzaville, Pointe-Noire), Senegal (Dakar), Sierra Leone (Freetown), Yeşil Burun Adaları (Cape Verde - Ilha do Sal, Praia), Togo (Lomé), Tunus (Tunus),  Lübnan (Beyrut), Katar (Doha), Suudi Arabistan (Cidde, Riyad), Cebelitarık, Avusturya (Viyana), Belçika (Brüksel), Danimarka (Kopenhag), Fransa (Bordeaux, Lille, Lyon, Marsilya, Montpellier, Nantes, Nice, Paris, Strasbourg, Toulouse), Almanya (Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Münih), Yunanistan (Atina), İtalya (Bologna, Milano, Roma, Torino, Venedik), Hollanda (Amsterdam,Rotterdam), Portekiz (Lizbon, Porto), İspanya (Barselona, Las Palmas, Madrid, Málaga, Tenerif), İsveç (Stockholm), İsviçre (Cenevre, Zürih), İngiltere (Londra, Manchester), Türkiye (İstanbul), Rusya (Moskova), Kanada (Montreal), Brezilya (Rio de Janeiro, São Paulo), ABD (Boston, Miami, New York City, Washington, D.C.), Çin (Pekin),

Royal Air Maroc Bagaj Bilgileri

Kabin Bagajı

RAM uçuşlarında, yolcuların kabine ağırlığı en fazla 10 kg olacak ve en, genişlik, yükseklik ölçüleri toplamı 115 cm’yi geçmeyecek şekilde tek bir el bagajını almalarına izin verilir. Dizüstü bilgisayarlara ayrıca izin vardır.

Check-in Bagajı

RAM uçuşlarında ücretsiz olarak taşınan check-in bagajı uçulan noktaya ve bilet sınıfına göre değişiklik göstermektedir.

Ekonomi sınıfı yolcularına ABD, Kanada, Afrika, Mısır, Suudi Arabistan, Lübnan, Türkiye, Brezilya ve Katar uçuşlarında her biri 23 kilogramı geçmeyecek şekilde ikişer valiz, bu rotanın dışındaki uçuşlarda yine en fazla 23 kg olmak üzere bir valiz hakkı tanınır. 

Business Class yolcularına, ABD, Kanada, Afrika, Mısır, Suudi Arabistan, Lübnan, Türkiye ve Brezilya uçuşlarında tanesi en fazla 23 kg olmak üzere üçer valiz, diğer uçuşlarda ikişer valiz hakkı verilmiştir.

Royal Air Maroc Yeme - İçme

RAM uçuşlarında yemekler bilete dahildir. Uzun uçuşlarda ekonomi sınıfında da, uçuş saatine bağlı olarak iki öğün yemek servis edilir. Sıcak tabaklarda yolculara iki seçenek sunulur; yemekte başlangıç ve tatlı da servis edilir. Yemek servisinden sonra çay ve kahve ikramı da vardır. Firmanın iki saatten kısa süren uçuşlarında ise soğuk bir atıştırmalık ile sıcak ve soğuk içecek servisi vardır.

Royal Air Maroc İletişim Bilgileri

Fas Kraliyet Havayolları Türkiye Merkez Ofisi:

Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. 19 Plaza 33 K:6 Şişli, İstanbul

Telefon: (0212) 241 32 63

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up