Tarom

Tarom

TAROM, Romanya’nın en eski ve bayrak taşıyıcı havayolu firmasıdır. Merkezi, ülkenin başkenti Bükreş’teki Henri Coandă Uluslararası Havalimanı’dır. Kuruluşu 1920’ye dayanan, Fransız ortaklığı ile başladığı yolculuğunu SSCB’nin kanatları altında sürdüren ve bugün filosuna hem Boeing hem Airbus tipi uçakları da katmış olan TAROM, Romanya’nın ikinci en büyük havayolu şirketidir.

İlk transatlantik uçuşunu 1966 yılında gerçekleştirmiştir. TAROM 1970’lerin sonunda, 59 uçakla Doğu Bloku’nda Aeroflot’tan sonraki en büyük filoya sahipti. Adı, ‘Romanya Hava Ulaşımı’ anlamına gelen ‘Transporturile Aeriene Român’ markasının kısaltmasıdır. Firmanın yüzde 97’si Romanya hükümetine aittir. 

TAROM, 2010’dan bu yana SkyTeam ittifakının üyesidir. TAROM’un şu havayolları ile codeshare anlaşması bulunmaktadır: Aegean Airlines, Aeroflot, Air Europa, Air France, Air Serbia, airBaltic, Alitalia, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Czech Airlines, KLM, Middle East Airlines.

TAROM Uçuş Ağı

2000’li yılların başında Bangkok, Montreal, Pekin, Chicago ve New York gibi uzak mesafe uçuşlarını kâr etmediği gerekçesiyle kaldıran firma, bugün sekiz iç hat rotası ile Avrupa, Ortadoğu ve Afrika uçuşlarına odaklanmaktadır. 2003’te durdurulan ABD uçuşları ise codeshare anlaşması kapsamında Air France üzerinden yapılmaktadır.

TAROM’un uçuş ağında yer alan bazı noktalar şöyledir:

İngiltere (Londra), İspanya (Alicante, Valencia, Barcelona, Madrid), Fransa (Paris, Nice), İtalya (Roma), Belçika (Brüksel), Hollanda (Amsterdam), İsveç (Stockholm), Almanya (Hamburg, Stuttgart, Münih), Çek Cumhuriyeti (Prag), Avusturya (Viyana), Macaristan (Budapeşte), Sırbistan (Belgrad), Bulgaristan (Sofya), Ukrayna (Odessa), Moldova (Kişinev) Gürcistan (Tiflis), Ermenistan (Erivan), Azerbaycan (Bakü), Yunanistan (Atina, Selanik), Türkiye (İstanbul), Kıbrıs (Larnaka), Lübnan (Beyrut), Ürdün (Amman), Mısır (Kahire), İsrail (Tel Aviv).

TAROM Yeme - İçme

TAROM, son yıllarda servis ettiği yemeklere büyük özen göstermektedir. SkyTeam ittifakına üye olduğu 2010 yılında, ünlü şef Antoine Bernard ile birlikte çalışmıştır. Firmanın menüleri, uçuş süresine ve destinasyonlara uygun olarak hazırlanmaktadır. 

Ekonomi ve Business Class uçuşlarda servis edilen tüm menüler, içeriğine, kalori miktarına ve olası alerjenlere dair bilgilerin verildiği bir broşür içerir.

Business Class menüleri genellikle kırmızı ve beyaz et, karides, iştah açıcılar, peynir ve tatlı içerir. Bu menü haftalık olarak değişir.

Economy Class ile yapılan iki saatten kısa süreli uçuşlarda ve iç hat seferlerinde mesafeye göre atıştırmalık, baget sandviç, tatlı ve çerez ikram edilir. İki saatten uzun süreli uçuşlarda, genellikle tavuk, sebze, pilav veya makarnanın yanında tatlı ikramı vardır.

İçecek servisi de uçuş sınıfı ve saatine göre değişir. Business Class uçuşlarda şampanya, şarap, bira, viski, konyak, gin, votka, çay ve kahve ikram edilir.

Ekonomi sınıfı uluslararası seyahatlerde kahvaltı saatinde kahve, çay ve soğuk içecek, öğle ve akşam yemeği saatlerinde ise bira ve şarap da ikram edilir.

İç hat uçuşlarında Ekonomi sınıfı uçan yolcular saat 11.00 ile 00.00 arasında şarap ve bira talep edebilir.

TAROM aynı zamanda, uçuştan en az 24 saat saat önce talep edilmesi kaydıyla, glutensiz, vejetaryen, diyabetik, az tuzlu gibi özel menüler de servis eder.

TAROM Bagaj Bilgileri

El Bagajı

Boeing ve Airbus ile seyahat eden yolcuların kabine 55x 40x 20cm ölçülerinde 1 adet el bagajı alma hakkı vardır. 

ATR 42 ve ATR 72 ile seyahat eden yolcuların ise 35x 30 x 20cm ölçülerinde 1 adet el bagajı taşımasına izin verilir. 

Kabine evrak çantası, dizüstü bilgisayar veya kamera gibi bir eşya daha alabilirsiniz. 

Toplam el bagajının ağırlığı en fazla 10 kg olmalıdır. 

Bu kurallar, sadece TAROM operasyonundaki uçaklarda geçerlidir. Şirketin ittifak içinde olduğu diğer havayolları ile bağlantı uçuşlarınız varda, bu firmaların kurallarını da incelemeyi unutmamalısınız.

Check-in Bagajı

30 kg ağırlığında bagaja izin verilen uçuşlar:

Bükreş’ten Amman, Beyrut, Larnaka ve Roma’ya Boeing ve Airbus ile yapılan doğrudan uçuşlar ile bu kentlerden Bükreş’e yine bu uçaklarla yapılan doğrudan uçuşlarda 30 kg bagaj hakkı vardır. (Bu hatlarda Business Class uçuşlarında her biri en fazla 30 kg olmak kaydıyla 3 parçaya kadar bagaj hakkı bulunur.)

25 kg ağırlığında bagaja izin verilen uçuşlar:

Bükreş’ten Barcelona, Valencia ve Madrid’e doğrudan uçuşlar ile bu kentlerden Bükreş’e doğrudan dönüşte 25 kg bagaja izin verilir.

Diğer uçuşlarda,

  • Business Class için her biri en fazla 23 kg ağırlığında 3 parça bagaja,
  • Ekonomi sınıfı için en fazla 23 kg ağırlığında 1 parça bagaja izin verilir.

TAROM İletişim Bilgileri

TAROM Agency

Yeşilköy Mahallesi Havaalani Cad.

No.2/5 9403 

Bakırköy

Telefon: 0 212 465 3777

Fax: 0 212 465 3778

E-mail: tarom@superonline.com

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up