Özbekistan Havayolları

Özbekistan Havayolları

Özbekistan devletinin ulusal havayolu firması olan Özbekistan Havayolları, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında 1992’de kurulmuştur. Firma, Rus havayolu firması Aeroflot’un Özbekistan’daki operasyonlarını devralmıştır. Merkezi olan Taşkent Uluslararası Havalimanı’ndan iç hat uçuşlarının yanı sıra Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da bazı destinasyonlara uçuşlar gerçekleştirir.

İlk iki Airbus uçağını 1993 yılında satın alan Özbekistan Havayolları bugün Airbus ve Boeing uçaklarından oluşan karma bir filoya sahiptir. Özbekistan Havayolları herhangi bir havayolu ittifakına üye olmamakla beraber, şu firmalarla codeshare (ortak uçuş) anlaşmaları bulunmaktadır: airBaltic, Alitalia, Belavia, Korean Air, Malaysia Airlines, S7 Airlines, Türk Hava Yolları, Ural Airlines.

Özbekistan Hava Yolları Uçuş Ağı

Firma kuruluşundan bu yana Batı Avrupa başta olmak üzere uluslararası uçuşlara odaklanmıştır. Bu uçuşların büyük kısmı Taşkent’ten yapılırken, bazı başka kentlerden de uluslararası uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Kurumun uçuş ağı şöyledir:

ABD (New York), İngiltere (New York), Fransa (Paris), Almanya (Frankfurt), İtalya (Milano, Roma), Türkiye (İstanbul), İsrail (Tel Aviv), Belarus (Minsk), Letonya (Riga), Rusya (Kaliningrad, Moskova, St. Petersburg, Kazan, Samara, Voronezh, Rostov-on-Don, Krasnodar, Yekaterinburg, Soçi, Ufa, Tyumen, Novosibirsk, Krasnoyarsk, Mineralnye Vody, Vladivostok), Kazakistan (Astana, Almati), Tacikistan (Duşanbe), Kırgızistan (Bişkek), Çin (Pekin, Urumçi), Güney Kore (Seoul), Japonya (Hindistan), Hindistan (Amritsar, Delhi, Mumbai), Pakistan (Lahor), Suudi Arabistan (Cidde), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai, Şarca), Tayland (Bangkok), Malezya (Kuala Lumpur), Singapur Cumhuriyeti (Singapur).

Özbekistan Havayolları’nda Yeme - İçme

Özbekistan Havayolları’nın uçaklarının konfigürasyonu iki sınıflıdır; First Class yoktur.

Ekonomi sınıfı uçuşlarda uçuş saatine göre kuru et veya peynir gibi atıştırmalıklar, ana yemek olarak tavuk veya kırmızı et, tatlı, sıcak içecek, uçuş rotasına göre şarap servis edilir. Ekonomi sınıfı yolcuları, uçuştan 72 saat önce bildirimde bulunmaları halinde vejeteryan, koşer, İslami, Hindu gibi özel yemekler de sipariş edebilir.

Business Class uçuşlarında üç çeşit kuru et, iki çeşit peynir veya iki çeşit balık gibi atıştırmalıklar, ana yemek olarak kırmızı et, tavuk veya balık, sıcak içecek, konyak, votka, şampanya, beyaz ve kırmızı şarap ikram edilir.

Firmanın internet sitesinde verilen bilgiye göre, Business Class yolcularına uçuş sırasında iPad hizmetinin yanı sıra seyahat kitleri, sıcak havlu ve yastık servisi de vardır.

Özbekistan Havayolları’nda Bagaj Bilgileri

Check-in Bagajı

Business Class uçuşlarında yolculara en fazla 30 kg,

Ekonomi sınıfı uçuşlarda en fazla 20 kg ücretsiz bagaj hakkı tanınır.

Taşkent-Pekin-Taşkent uçuşlarında ise parça başı bagaj konsepti geçerlidir.

Bu uçuşlarda Business Class yolcularına her birinin ağırlığı en fazla 32 kg olacak ve ölçüleri 158 cm’yi geçmeyecek şekilde 2 parça,

Ekonomi sınıfına ise ağırlığı en fazla 32 kg olacak ve ölçüleri 158 cm’yi geçmeyecek şekilde 1 parça bagaj hakkı tanınır.

El Bagajı

Özbekistan Havayolları, kabin içinde 56x45x25cm ölçülerinde el bagajına izin verir. Eğer bir parçadan fazla el bagajınız varsa bu bagajı tek parça olarak kaydettirmeniz gerekir. Bu durumda, iki parçanın tekerlek, kulp ve cepler dahil en-boy-genişlik toplamlarının 115 cm’yi geçmemesi kuralı vardır. Yolcuların ayrıca evrak çantası, kamera, en fazla 2 kg ağırlığında dizüstü bilgisayar gibi özel eşyalarını yanlarına almasına izin verilir.

Özbekistan Havayolları Filosu

  • 11 adet Airbus A320
  • 5 adet Boeing 757
  • 9 adet Boeing 767
  • 4 adet Boeing 787 Dreamliner

Özbekistan Havayolları Adres Bilgileri

Cumhuriyet Caddesi

Umac Apt. 141 D-4,

Elmadağ — İstanbul

0 212 296 46 31/32

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up