Wizz Air

Wizz Air

Wizz Air Hungary Ltd., merkezi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan düşük maliyetli bir havayolu şirketidir. 2003 yılında József Váradi tarafından Londra’da kurulan Wizz Air bugün Avrupa’da çok sayıda kentin yanı sıra Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya uçuşlar düzenler. 

Macaristan’ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olmamasına rağmen, ülkede en büyük filoya sahip olan havayolu firmasıdır. Wizz Air’ın ana yatırımcısı, Amerikan firması Indigo Partners’dır.

Wizz Air 2019 yılında 39.8 milyon yolcu taşımıştır. Firmanın kurucusu József Váradi 2007 yılında Ernst & Young firmasının ‘Cesur Yenilikçi’ ödülüne layık görülmüştür. 

Wizz Air Filosu

Operasyonlarına Airbus A320 uçaklarıyla başlayan Wizz Air’in filosunda bugün tamamı yine Airbus olmak üzere 120 uçak bulunur. Şirketin beklemede olan 269 uçak siparişi de bulunmaktadır.

Wizz Air’ın filosu Kasım 2019 verilerine göre şu uçaklardan oluşmaktadır:

  • 72 adet Airbus A320-200
  • 41 adet Airbus A321-200
  • 7 adet Airbus A321neo

Wizz Air Uçuş Ağı

Wizz Air, büyük çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 45 ülkede 155 noktaya uçuş düzenlemektedir. Bu destinasyonlardan bazıları şöyle:

Arnavutluk (Tiran), Avusturya (Viyana), Azerbaycan (Bakü), Belçika (Brüksel), Bosna Hersek (Saraybosna, Tuzla), Bulgaristan (Sofya, Varna), Kıbrıs (Larnaka), Çek Cumhuriyeti (Prag), Danimarka (Kopenhag, Billund), Estonya (Talinn), Fransa (Beauvais, Bordeaux, Nice, Lyon, Paris), Gürcistan (Kutaisi), Almanya (Berlin, Bremen, Köln, Dortmund, Frankfurt, Friedrichshafen, Hahn, Hamburg, Hanover, Karlsruhe/Baden-Baden, Leipzig/Halle, Lübeck, Memmingen, Nuremberg), Yunanistan (Atina, Korfu, Heraklion, Rodos, Selanik, Zakintos), Macaristan (Budapeşte, Debrecen), İzlanda (Reykjavík), İrlanda (Cork), İsrail (Elyat, Tel Aviv), İtalya (Alghero, Bari, Bergamo, Bologna, Catania, Milano, Napoli, Pisa, Roma, Treviso, Torino, Verona), Kazakistan (Nur-Sultan), Kosova (Priştine), Letonya (Riga), Litvanya (Kaunas, Palanga, Vilnius), Kuzey Makedonya (Ohrid, Üsküp), Malta, Moldova (Chişinău), Karadağ (Podgorica), Fas (Marakeş), Hollanda (Eindhoven), Norveç (Alesund, Bergen, Bodø, Haugesund, Kristiansand, Molde, Oslo, Sandefjord, Stavanger, Trondheim, Tromsø), Polonya (Gdańsk, Katowice, Krakow, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Varşova, Wroclaw), Portekiz (Lizbon, Porto), Romanya (Bükreş, Craiova, Cluj-Napoca, Constanta, Iași, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Târgu Mureş, Timişoara) Rusya (Kazan, Moskova, Saint Petersburg) Sırbistan (Belgrad, Niš), Slovakya (Bratislava, Košice, Poprad), Slovenya (Slovenia), İspanya (Alicante, Barselona, Castellón de la Plana, Fuerteventura, Madrid, Málaga, Palma de Mallorca, Tenerife, Valencia, Zaragoza), İsveç (Göteborg, Malmö, Stockholm, Växjö), İsviçre (Cenevre), Freiburg, Ukrayna (Kharkiv, Lviv, Odessa), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), Birleşik Krallık (Aberdeen,Belfast, Birmingham, Bristol, Edinburgh, Doncaster/Sheffield, Glasgow, Liverpool, Londra).

Wizz Air Bagaj Bilgileri

Kabin Bagajı

Düşük maliyetli bir havayolu firması olarak, Wizz Air ekonomi sınıfı yolcuların kabinde yanlarında sadece sırt çantası büyüklüğünde bir eşya almasına izin verir. Bu çantanın, öndeki koltuğun altına sığacak şekilde en fazla 40 x 30 x 20 cm ölçülerinde olması gerekir.

Wizz Priority (öncelikli bilet) sınıfında uçan yolcuların ise bu çantanın yanı sıra kabine daha büyük bir parça bagaj daha almasına ücretsiz olarak izin verilir. Bu çantanın da baş üstü dolaplarına sığacak şekilde en fazla 55 x 40 x 23 cm ölçüsünde tutulması gerekir. 

Kabine alınmasına izin verilen her iki parça için de maksimum ağırlık 10 kg. olarak belirlenmiştir.

Check-in Bagajı

Wizz Air uçuşlarında, check-in bagajı ücretlidir. Ücretler uçuşun yoğun sezonda gerçekleşip gerçekleşmediğine, bilet ödemesinin nasıl yapıldığına (internet, telefon veya havalimanı) ve valizin ağırlığına göre değişiklik gösterir.

Wizz Air uçuşlarında, check-in bagajı için en fazla 149 x 119 x 171 cm ve altı parça sınırlaması bulunmaktadır. Yolculardan 10, 20 ve 32 kg bandı üzerinden ücret alınır.

Wizz Air Yeme - İçme Bilgileri

Wizz Air biletlerine uçakta yemek dahil değildir. Yolcular uçuş sırasında sıcak, soğuk veya alkollü içeceğin yanı sıra atıştırmalık ve sandviç gibi yemekleri satın alabilir. 

Wizz Air İletişim

Wizz Air uluslararası müşteri hizmetleri numarası: (+361) 6777507

Wizz Air Türkiye iletişim numarası: (+90) 212 4110400

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up