NEREDEN
NEREYE
GİDİŞ TARİHİ
 
Online Bilet > Zile Otobüs Bileti

Zile Otobüs Bileti

Zile

Tokat ilinin bir ilçesi olan Zile’ye gitmek isterseniz otobüs biletini sitemizden satın alabilirsiniz. Bulunduğunuz yerden Zile’ye giden otobüs firmalarının biletlerini inceledikten sonra size en uygun olan bileti satın alabilirsiniz.

Zile Otogarı

Nato Yolu üzerinde yer alan Zile Otogarı geçtiğimiz yıllarda hizmete açılan bir otogardır. Bu otogardan çeşitli illere otobüs seferleri düzenlenmektedir. Aynı zamanda otogar içerisinde yer alan ayrı bir terminalden de il içerisindeki belli yerlere belediye otobüsleri ve dolmuşlar kalkmaktadır.

Zile’de Yapılacaklar

Zile’ye birçok şehirden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bu sebeple ilçeye ulaşım oldukça kolaydır. Zile tarihi eserler bakımından zengin bir ilçedir. Osmanlılar, Hititler ve Bizanslılar gibi hükümdarlıklara ait eserleri Zile’de görmeniz mümkündür.

Zile’de görebileceğiniz tarihi yapılardan birisi Zile Kalesi’dir. M.S. 1. yüzyılda yapıldığı düşünülen kale 14. yüzyılda onarımdan geçmiştir. Zile Kalesi denince akla Sezar’ın meşhur “ Veni vidi vici “ cümlesi gelir ve bu cümleyi Zile Kalesi’nde söylediği iddia edilmektedir.

Zile Kalesi’ni gezdikten sonra sokaklarında yürüyebilir ve eski evlerin resmini çekebilirsiniz. Ardından eski çarşıya gidebilir ve buradaki dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Eğer yeterli vaktiniz varsa ilçede yer alan tarihi hamamlardan bir tanesine gidebilir, denk gelirseniz üzüm pekmezinin yapımını izleyebilirsiniz.

Zile’de Ne Yenir?

Zile’ye gittiğinizde deneyebileceğiniz lezzetlerden bazıları köme, Zile pekmezi, Toyga çorbası, işkefe ekmeği ve cevizli ketedir.

Zile’den Ne Alınır?

Zile’den dönerken hem kendinize hem sevdiklerinize Yörük bebeği, otantik kıyafetler, Zile pekmezi, leblebi ya da minyatür eşek semeri satın alabilirsiniz.

Zile Hakkında Genel Bilgiler

Zile Tokat’ın ilçelerinden birisidir. Tokat’ın diğer ilçeleri ise Yeşilyurt, Sulusaray, Pazar, Erbaa, Artova, Tokat şehir merkezi, Almus, Başçiftlik, Niksar, Reşadiye ve Turhal’dir.
Zile’de Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu vardır. Bu okul ilçeye hareketlilik katmıştır, çünkü buranın açılmasıyla ilçeye öğrenciler gelmeye başlamıştır.

Zile ilçesinin etrafında Artova ilçesi, Turhal ilçesi, Çekerek ilçesi ( Yozgat ), Kadı ilçesi ( Yozgat ), Göynücek ilçesi ( Amasya ) ve Amasya ili yer almaktadır.

Zile Otobüs Firmaları

Onlinebilet.com

twitter ikonu facebook ikonu google plus ikonu
ipektr