Aeroflot

Aeroflot

Aeroflot, Rusya Federasyonu’nun bayrak taşıyıcı ve en büyük havayolu firmasıdır. Yüzde 51’i Rusya devletine ait olan Aeroflot, dünyanın en eski havayolu firmalarından biridir. Kuruluşu 1923 yılına dayanır. Aeroflot, Sovyet döneminde SSCB’nin ulusal havayolu olduğu dönemde aynı zamanda dünyanın en büyük havayolu şirketiydi. SSCB’nin dağılmasından sonra ise yarı-özelleştirilmiş bir devlet iştiraki olarak hâlâ Rusya’nın ulusal havayolu firması sayılır.

Son yıllarda filosunu modernize eden, rotalarını yeniden yapılandıran ve bir imaj atılımına imza atan Aeroflot, 2006 yılından bu yana SkyTeam ittifakının üyesidir. Firma, 150’ye yakın noktaya uçuş düzenlemektedir.

Aeroflot’un şu havayolu firmalarıyla codeshare anlaşmaları bulunmaktadır: Adria Airways, Aerolíneas Argentinas, Aeroméxico, Air Europa, Air France, Air Malta, Air Serbia, airBaltic, Alitalia, Aurora, Bangkok Airways, Bulgaria Air, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Czech Airlines, Delta Air Lines, Finnair, Garuda Indonesia, Icelandair, Kenya Airways, KLM, Korean Air, LOT Polish Airlines, MIAT Mongolian Airlines, Rossiya Airlines, S7 Airlines, Saudia, TAROM.

Aeroflot’un Uçuş Ağı

Aeroflot, dünyanın en geniş uçuş ağlarından birine sahiptir. Firma Rusya Federasyonu içinde 50’yi aşkın noktaya yolcu taşırken, hizmet verdiği uluslararası destinasyonlar şöyledir:

İrlanda, (Dublin), İngiltere (Londra), Danimarka (Kopenhag), Hollanda (Amsterdam), İsveç (Stockholm, Göteborg), Norveç (Oslo), Finlandiya (Helsinki), Almanya (Berlin, Frankfurt, Dresden, Düsseldorf, Hanover, Hamburg, Münih, Stuttgart), İsviçre (Zürih, Cenevre), Belçika (Brüksel), Macaristan (Budapeşte), Avusturya (Viyana), Çek Cumhuriyeti (Prag), Polonya (Varşova), Fransa (Paris, Lyon, Nice, Verona), İspanya (Malaga, Alicante, Barcelona, Madrid, Valencia, Tenerife), Portekiz (Lizbon), İtalya (Roma, Bologna, Milano, Napoli, Venedik), Romanya (Bükreş) Sırbistan (Belgrad), Estonya (Tallin), Litvanya (Vilnius), Hırvatistan (Zagreb), Karadağ (Tivat), Slovenya (Ljubljana), Belarus (Minsk), Moldova (Kişinev), Letonya (Riga) Bulgaristan (Sofya, Burgas), Yunanistan (Atina, Selanik), Türkiye (İstanbul, Antalya), Kıbrıs (Larnaka), Lübnan (Beyrut), Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), İran (Tahran), İsrail (Tel Aviv), Mısır (Kahire), Gürcistan (Tiflis), Ermenistan (Erivan), Azerbaycan (Bakü), Moğolistan (Ulan Bator), Kazakistan (Almatı, Astana, Aktobe, Aktau, Çimkent, Atyrau, Karaganda, Kostanay, Kızılorda), Özbekistan (Taşkent, Buhara, Özbekistan), Kırgızistan (Bişkek, Oş), Çin (Pekin, Şanghay, Guangzhou, Urumçi), Hong Kong, Tayland (Bangkok, Phuket), Sri Lanka (Kolombo), Hindistan (Delhi), Vietnam (Hanoi, Ho Chi Minh City), Güney Kore (Seoul), Filipinler (Male), Küba (Havana), ABD (Washington, New York, Los Angeles, Miami)

Aeroflot Yeme - İçme

Ekonomi sınıfı uçuşlarda uçuş saati ve süresine bağlı olarak kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği veya atıştırmalık, sıcak ve soğuk içecek ikram edilir. Sıcak yemek servisinde belirli rotalarda şarap ve bira servisi vardır. 6 saatten uzun süren uçuşlarda ayrıca bira da servis edilir. Ekonomi sınıfı yolcuları Moskova’dan belirli destinasyonlara uçuşlarda 36 saat önceden bildirip ek ücret ödemek kaydıyla a la carte menüden faydalanabilir. Ekonomi sınıfında ayrıca 3 saatten uzun süreli uçuşlarda, yine en az 36 saat öncesinden talep edilmesi kaydıyla yaş, sağlık durumu veya dini inancı gözeten yemekler de servis edilir. Bu seçenek ücretsizdir.

Comfort sınıfı yolcuları uçakta bir "hoşgeldiniz içeceği" ile karşılanır, Rus catering firması Aeromar’ın hazırladığı bir menüden sipariş verebilir. Sıcak yemekler porselen tabakta ikram edilir. 6 saatten uzun uçuşlarda iki ana yemek servisi vardır.

Aeroflot’un Business Class yolcularına sunduğu yemeklerin konsepti ünlü şef Theirry Mona tarafından tasarlanmıştır. Yolculara her üç ayda bir değişen a la carte menüden çok çeşitli Rus ve Avrupa yemekleri sunulur.

Aeroflot Bagaj Bilgileri

Aeroflot uçuşlarında bagaj için parça başı konsept uygulanır. Farklı sınıf konfigürasyonlarına göre ücretsiz taşınan bagaj hakkı şöyledir:

Check-in Bagajı

Business Class: Her biri en fazla 32 kg ağırlığında 2 parça bagaj

Comfort Class: Her biri en fazla 23 kg ağırlığında 2 parça bagaj

Economy Premium: Her biri en fazla 23 kg ağırlığında 2 parça bagaj

Economy: En fazla 23 kg ağırlığında 1 parça bagaj

*Aeroflot uçuşlarında check-in bagajı ölçülerinin en-boy-genişlik toplamı en fazla 158 cm olmalıdır.

El Bagajı

Business Class: En fazla 15 kg ağırlığında 1 parça

Comfort Class: En fazla 10 kg ağırlığında 1 parça

Economy Premium: En fazla 10 kg ağırlığında 1 parça

Economy: En fazla 10 kg ağırlığında 1 parça

*Aeroflot uçuşlarında kabin bagajı ölçüleri en fazla 55x40x25 cm olmalıdır.

Aeroflot Filosu

Aeroflot, 96 yıllık tarihinin büyük bölümünde neredeyse tamamen Sovyet yapımı uçaklardan oluşan bir filoya sahipti. SSCB’nin dağılmasından sonra Antonov, Ilyushin ve Tupolev uçakların yerine yavaş yavaş Batı yapımı uçaklar geçmeye başladı. İlk Batı yapımı uçağını 1992’de satın alan Aeroflot’un filosunda bugün çoğunlukla Airbus ve Boeing uçaklar bulunmaktadır. Bununla birlikte firma, Rus yapımı Sukhoi jetlerini de kullanmaktadır.

Firmanın Aralık 2018 verilerine göre filosu şöyle:

  • 80 adet Airbus A320-200
  • 37 adet Airbus A321-200
  • 5 adet Airbus A330-200
  • 17 adet Airbus A330-300
  • 47 adet Boeing 737–800
  • 17 adet 
  • 50 adet Sukhoi Superjet

Aeroflot İletişim

Adres: Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No: 48 B, Şişli / İstanbul

Telefon: 0 212 296 67 25

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up