SkyTeam Nedir, SkyTeam Üyesi Havayolları Hangileridir?

SkyTeam, dünyanın üç büyük havayolu ittifakından biridir. Air France, KLM ve Delta gibi dünyanın en büyük havayolu firmalarını içerir. SkyTeam bugün 19 üyesiyle 175 ülkede 1150’den fazla noktaya uçuş yapmaktadır. ABD’den Rusya’ya, Afrika’dan Avrupa’ya 19 havayolu firmasının ile oluşturulan Skyteam bünyesinde günde 14 bin 500 uçuş gerçekleştirilmektedir. İşte SkyTeam’in tarihçesi…

Anahatlarıyla SkyTeam

SkyTeam, üç büyük havayolu ittifakının sonuncusu olarak Haziran 2000’de, Star Alliance ve oneworld’ün ardından kurulmuştur. İttifak bugün beş kıtadan 19 havayolu firmasının ortaklığı ile çalışmaktadır. Bünyesinde aynı zamanda, SkyTeam Cargo isimli bir kargo uçuşları ittifakını da barındırmaktadır. SkyTeam Cargo, dünyadaki ilk kargo uçuşu ittifakıdır. SkyTeam Central isimli ana merkezi, Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı’nda bulunan Dünya Ticaret Merkezi’ndedir.

Resmi sitesindeki verilere göre SkyTeam bugün 19 farklı havayolu firmasına ait 3 bini aşkın uçakla, 175 ülkede 1150’den fazla noktaya, yılda 630 milyon yolcu taşıyor. İttifak üyesi havayolları firmaları günde 14 bin 500’den fazla uçuş gerçekleştiriyor. SkyTeam’in dünya çapındaki havalimanlarında 750 lounge’u bulunuyor.

SkyTeam’in Kuruluşu

SkyTeam, Fransa’nın bayrak taşıyıcı havayolu firması Air France ile ABD’nin en büyük havayolu firmalarından biri olan Delta Air Lines’ın yanı sıra Meksika ve Güney Kore’nin bayrak taşıyıcı havayolu firmaları Aeroméxico ve Korean Air tarafından 22 Haziran 2000’de New York’ta kuruldu. Firma bu tarihte günde 6 bin 402 günlük uçuşla 98 ülkede 451 noktaya uçuş yapmaktaydı. Aynı yılın eylül ayında ise kurucu üyelerin kargo firmaları tarafından SkyTeam Cargo ittifakı da oluşturuldu. İlk genişleme Avrupa içinde gerçekleşti; 2001 yılında sırasıyla Çek Havayolları ve İtalya’nın bayrak taşıyıcı havayolu firması Alitalia ittifaka katıldı.

Tarihteki En Büyük Genişleme

2004 yılında Continental, Northwest ve Hollanda’nın bayrak taşıyıcı havayolu KLM ittifaka katıldı. Bu üç havayolunun eş zamanlı üyeliği, bir havayolu ittifakının tarihindeki en büyük genişlemeydi. SkyTeam bu tarihte oneworld ittifakını geçerek dünyanın ikinci en büyük havayolu ittifakı haline de geldi. İttifak 2004 yılında, 130 ülkede 658 farklı noktaya yılda 341 milyon yolcu taşıyordu.

İlk Kez Bir Rus İttifak Üyesi

İttifakın en dikkat çekici genişlemesi ise 2006 yılında geldi. Rusya Federasyonu’nun bayrak taşıyıcı havayolu firması Aeroflot, bu tarihte SkyTeam’e üye oldu. Aeroflot üyelik başvurusunu 2004’te yapmış, ittifakın standartlarına uyum sağlamasını öngören bir anlaşma imzalamıştı. 23 aylık ‘hazırlık’ sürecinden sonra Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) Operasyonel Emniyet Denetimi (IOSA) standartlarını yakalayan Aeroflot, tarihte bir havayolu ittifakına üye olan ilk Rus havayolu şirketi oldu.

Kenya’dan Çin’e Büyüme

2007 yılında Madrid merkezli Air Europa, Kenya Havayolları ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük havayolu firması China Southern Airlines ittifaka üye olurken, 2010’da da Romanya Havayolları TAROM ve Vietnam Havayolları’nın üyeliği kabul edildi. 2012’de Arjantin, Lübnan, Saudia ve Xiamen Hava Yolları, 2014’te ise Endonezya Hava Yolları üye oldu.

SkyTeam’in Eski Üyeleri

SkyTeam’in 19 yıllık tarihinde ittifaktan ayrılan üyeler de oldu. Bunların biri, Amerikan havayolu firması Continental Airlines. Firma, 2004–2009 arasındaki SkyTeam üyeliğinden sonra Star Alliance ittifakına üye oldu. Panama merkezli Copa Haba Yolları da 2007-2009 arasında üyesi olduğu SkyTeam’den ayrılarak 2012’de Star Alliance ittifakına katıldı. Amerikan havayolu firması Northwest Airlines 2004–2009 arasında üyeydi ancak sonra Delta Hava Yolları ile birleşti. China Southern Airlines ise 2007–2018 arasındaki 11 yıllık üyelikten sonra yüksek maliyeti gerekçe göstererek ittifaktan ayrıldı.

SkyTeam İttifakı Üyeleri Tam Liste


 • Aeroflot (2006)
 • Aerolíneas Argentinas (2012)
 • Aeroméxico (2000)
 • Air Europa (2007)
 • Air France (2000)
 • Alitalia (2009)
 • China Airlines (2011)
 • China Eastern Airlines (2011)
 • Çek Havayolları (2001)
 • Delta Hava Yolları (2000) 
 • Garuda Indonesia (2014)
 • Kenya Hava Yolları (2007)
 • KLM (2004)
 • Güney Kore Hava Yolları (2000)
 • Lübnan Hava Yolları (2012)
 • Saudia (2012)
 • TAROM (2010)
 • Vietnam Hava Yolları (2010)
 • XiamenAir (2012)

SkyTeam Avantajları

SkyTeam üyesi bir hava yolunun sık uçan yolcu programına üye olan kişiler, tüm SkyTeam üyesi hava yollarından mil toplayabilir ve bu milleri ittifakın diğer üyelerinin uçuşlarında harcayabilir. 19 farklı havayolu firmasından toplayabileceğiniz bu miller tek bir hesap altında takip edilir.

SkyTeam’in kendi programları olan SkyTeam Elite ve SkyTeam Elite Plus programları üzerinden de aynı işlem yapılabilir. Bu üyelikler sayesinde dünya çapında 600 havalimanında lounge erişimine de sahip olunabilir.

SkyTeam ile En Rahat Aktarma Yapılan Havalimanları

SkyTeam ağı içinde ittifakın kendisi tarafından sorunsuz aktarmalar yapılması için önerilen havalimanları şöyledir:

Aeroflot: St. Petersburg Pulkovo Uluslararası Havalimanı (LED), Moskova Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı (SVO)

Arjantin Hava Yolları: Buenos Aires Ministro Pistarini Havalimanı (EZE), Buenos Aires Aeroparque Jorge Newberry Havalimanı (AEP), Cordoba Pajas Blancas Havalimanı (COR) 

Meksika Hava Yolları: Monterrey Uluslararası Havalimanı (MTY), Miguel Hidalgo y Costilla Guadalajara Uluslararası Havalimanı (GDL), Mexico City Benito Juarez Uluslararası Havalimanı (MEX)

Air Europa: Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı (MAD)

Air France: Paris Charles de Gaulle Havalimanı (CDG), Lyon St Exupéry Havalimanı (LYS)

Alitalia: Milano Malpensa Havalimanı (MXP), Roma Fiumicino Havalimanı (FCO)

Çek Hava Yolları: Prag Václav Havel Havalimanı (PRG)

Çin Hava Yolları: Kaohsiung Uluslararası Havalimanı (KHH), Taichung Uluslararası Havalimanı (TXG), Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı (TPE)

China Eastern Airlines: Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı (PVG), Şanghay Hongqiao International Airport (SHA)

Delta Air Lines: Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı (ATL), John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı New York (JFK), Salt Lake City Uluslararası Havalimanı (SLC), Detroit Metropolitan Havalimanı (DTW), Minneapolis/St. Paul Uluslararası Havalimanı (MSP), Seattle-Tacoma Uluslararası Havalimanı (SEA), Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX)

Garuda Indonesia (Endonezya Hava Yolları): Jakarta Soekarno-Hatta Uluslararası Havalimanı (CGK), Denpasar - Ngurah RAI Uluslararası Havalimanı (DPS)

Kenya Hava Yolları: Nairobi Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı (NBO)

KLM Kraliyet Hava Yolları: Amsterdam Schiphol Havalimanı (AMS)

Kore Hava Yolları: Seoul Incheon Uluslararası Havalimanı (ICN), Gimhae Uluslararası Havalimanı (PUS), Jeju Uluslararası Havalimanı (CJU)

Middle East Airlines: Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı (BEY)

Saudia: Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı, Cidde (JED), Kral Halid Uluslararası Havalimanı, Riyad (RUH)

TAROM: Bükreş Henri Coanda Uluslararası Havalimanı (OTP)

Vietnam Hava Yolları: Noi Bai Uluslararası Havalimanı (HAN), Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı (SGN)

Xiamen Air: Xiamen Gaoqi Uluslararası Havalimanı (XMN), Fuzhou Changle Uluslararası Havalimanı (FOC)

Havayolu İttifakı Nedir?

Havayolu ittifakı, iki veya daha fazla firma arasında pek çok alanda yapılan işbirliği anlamına gelir. Bir havayolu ittifakına ne kadar çok firma katılırsa, o ittifakın dünya çapında kapsadığı uçuş noktaları ve kâr potansiyeli artar. İttifaklar havayolu firmalarına satış ofisi, personel, bakım veya catering gibi operasyonel alanlarda maliyeti düşürme imkânı tanır. Yolcular içinse daha ucuz uçak biletleri, aktarmalı uçuşlarda zaman kazanılması ve sık uçan yolcu statüsünde tüm ittifak üyelerine erişim imkânı tanır.

Bugün üç büyük havayolu ittifakından Star Alliance 1997, oneworld 1999, SkyTeam ise 2000 yılında kurulmuştur. Bir havayolu firmasının ittifak üyesi olması için belirli standartlara erişmiş olması gerekir.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up