Austrian Airlines

Austrian Airlines

Austrian Airlines AG, Avusturya’nın bayrak taşıyıcı havayolu firmasıdır. Lufthansa Group’un çatısı altında faaliyet gösterir. Firmanın genel merkezi, ana üssünün de bulunduğu Viyana Uluslararası Havalimanı’dır. Kısaca ‘Austrian’ olarak anılan firma ülke içinde altı noktaya, yıl boyunca da bazıları sezonluk olmak üzere yaklaşık 55 ülkede 120’den fazla destinasyona uçuş yapar.

Tarihi 1923 yılına dayanan Austrian Airlines AG, bugünkü halini 1957 yılında, Air Austria ve Austrian Airways firmalarının birleştirilmesiyle almıştır. Austrian Airlines, Star Alliance havayolu ittifakının üyesidir.

Austrian Airlines Filosu

Toplamda 83 uçağı bulunan Austrian Airlines firmasının filosu Aralık 2019 verilerine göre şöyle şekillenmiştir:

  • 7 adet Airbus A319-100
  • 25 adet Airbus A320-200
  • 3 adet Airbus A321-100
  • 3 adet Airbus A321-200
  • 6 adet Boeing 767-300ER
  • 6 adet Boeing 777-200ER
  • 16 adet De Havilland Dash 8-400
  • 17 adet Embraer E195

Austrian Airlines Destinasyonları

Austrian Airlines, sezonluk olarak özellikle Avrupa içinde farklı noktalara uçuşlar planlayabilmektedir. Firmanın ülke içinde ve dışındaki düzenli uçuş noktaları şöyledir:

Arnavutluk (Tiran), Ermenistan (Erivan), Avusturya (Graz, Innsbruck, Klagenfurt, Linz, Salzburg, Viyana), Belarus (Minsk), Belçika (Brüksel), Bosna Hersek (Saraybosna), Bulgaristan (Sofya, Varna), Kanada (Montreal), Hırvatistan (Zagreb), Kıbrıs (Larnaka), Çek Cumhuriyeti (Prag), Danimarka (Kopenhag), Mısır (Kahire), Fransa (Lyon, Nice, Paris), Almanya (Berlin, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Leipzig/Halle, Munih, Nuremberg, Stuttgart), Yunanistan (Atina, Selanik, sezonluk olarak bazı Yunan adaları), Macaristan (Budapeşte), İzlanda (Keflavík), İran (Tahran), Irak (Erbil), İsrail (Tel Aviv), İtalya (Bologna, Brindisi, Floransa, Milano, Napoli, Roma, Venedik), Japonya (Tokyo), Ürdün (Amman), Kosova (Priştine), Litvanya (Vilnius), Moldova (Kişinev), Karadağ (Podgoritsa), Fas (Marakeş), Hollanda (Amsterdam), Kuzey Makedonya (Üsküp), Norveç (Oslo), Polonya (Krakóv, Varşova), Romanya (Bükreş, Iaşi, Sibiu), Rusya (Moskova), Sırbistan (Belgrad), Slovakya (Kosiçe), İspanya (Barselona, Las Palmas, Palma de Mallorca, Tenerif), Sri Lanka (Colombo), İsveç (Stockholm), İsviçre (Cenevre, Zürih), Tayland (Bangkok), Ukrayna (Dnipro, Kiev, Lviv, Odessa), İngiltere (Londra, Manchester), ABD (Chicago, Denver, New York City, Newark, Washington, D.C.).

Austrian Airlines Bagaj Bilgileri

Kabin Bagajı

Ekonomi sınıfı yolculara biri ön koltuğun altına sığacak şekilde 15.7 x 11.8 x 4 inç (40 x 30 x 10 cm) ölçülerinde bir şahsi eşya ile baş üstü dolabına sığacak şekilde 21.6 x 15.7 x 9 inç (55 x 40 x 23 cm) ölçülerinde ikinci bir eşyaya izin verilir.

Business Class yolcularının aynı ölçülerde bir şahsi eşya ile iki adet ikincil eşya taşıma hakkı vardır.

Check-in Bagajı

Avrupa uçuşlarında, ekonomi sınıfı yolcuların ücretsiz check-in bagajı hakkı yoktur.

Economy Classic & Flex sınıflarında en fazla 23 kg ağırlığında olacak şekilde bir adet valiz ücretsiz taşınır.

Business Class yolcularının en fazla 32 kg ağırlığında iki adet valizi ücretsiz taşınır. Aynı sınıfta iki yaş altındaki çocuklara da 23 kg ağırlığında bir valiz hakkı tanınır.

Kıtalararası uçuşlarda, Economy Light sınıfı yolculara ücretsiz bagaj hakkı tanınmaz. 

Economy Saver, Basic ve Flex sınıflarında her bir yetişkin ve çocuk yolcunun 23 kg ağırlığına kadar bir adet valiz hakkı vardır.

Business Class yolcularına her biri en fazla 32 kg olacak şekilde iki valiz hak tanınır.

Austrian Airlines Yeme - İçme

Ünlü catering firması DO&CO Ile anlaşması bulunan Austrian Airlines uçuşlarında yemekler bilete dahildir. Avrupa üzerindeki 2.5 saatten uzun uçuşlarda sıcak yemek ikramı yapılırken, daha kısa uçuşlarda içecek ve atıştırmalık servisi yapılır.

Premium Economy sınıfı yolculara kalkıştan önce içecek ve sıcak havlu hizmeti vardır. Ana yemek için üç seçenek sunulur. Ekonomi sınıfı yolcular 15 euro ücret karşılığında yemek seçeneğini Premium Economy seviyesine yükseltebilir.

Austrian Airlines uçuşlarında, klasik Viyana kahvelerinden de seçenekler sunulmaktadır.

Austrian Airlines İletişim Bilgileri

Adres: Cinnah Cad. No: 102/5 06550 Çankaya-Ankara 

Tel: 0312 442 31 00

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up