Samsun Otogarı

Samsun Otogarı

Karadeniz Bölgesi’nin, en önemli şehirlerinden biri olan Samsun, Orta Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. Marmara ve İç Anadolu Bölgesi’ni ülkenin kuzeydoğu bölümüne bağlayan önemli bir geçiş yolu olduğundan, yolcu taşımacılığında da önemli bir yere sahiptir. Eski bir yerleşim yeri olan Samsun, aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milli Mücadeleyi başlattığı ilk yer olması açısından da tarihi bir öneme sahiptir.

Yeni Samsun Otogarı kurulmadan önce Samsun’da otobüs terminalleri yıllarca dağınık ve düzensiz bir şekilde yolcularına hizmet vermekteydi. Hem bu dağınıklığı ortadan kaldırmak hem de Samsun’un şehirler arası ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla 12 Ağustos 2006 tarihinde, Karadeniz’in en işlek kavşak noktalarından biri olarak tanımlanan çevre yolunun üstünde yeni bir otogar kurulmuştur. Yeni otogarın açılmasıyla birlikte terminaller tek çatı altında toplanmıştır. Yolcularına uluslararası standartlarda hizmet vermeye başlayan Samsun Otogarı, kurulduğu yer itibariyle de şehir içi trafiğini olumlu yönde rahatlatmıştır. Samsun Otogarı, şehir merkezine 5 km uzaklıktadır.

Samsun Otogarı diğer adıyla Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Şehirler Arası Otobüs Terminali, 60 bin metrekare alana kurulmuş ve 20 bin metrekaresi kapalı alandır. Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen otogar, Karadeniz’in en modern, büyük, hareketli ve kullanışlı otogarlarından biridir.

Samsun Otogarı’nda 13 adet ticari birim ve 64 adet otobüs firması hizmet vermektedir. Günde 10 bin kişiyi ağırlayan otogara; günde 500 otobüs giriş yapmakta ve 200 otobüs çıkış yapmaktadır. Yolcu sirkülasyonu çok fazla olan otogarda günde yaklaşık 2 bin 500 bilet satılmaktadır. Otogarda; 24 adet peron, hediyelik eşya dükkanları, marketler, restoranlar, tuvaletler, kafeteryalar, dinlenme alanları ve mescit bulunmaktadır.

Samsun Otogarı’nda ulusal otobüs firmalarının yanında Samsun merkezli otobüs firmaları da bulunmaktadır. Aydoğan Turizm, Dağıstanlı Turizm, Yeni As Bafra Turizm, Süzer Turizm, Özgül Bafra Turizm Samsun merkezli otobüs firmalarıdır ve Türkiye’nin birçok noktasına düzenli olarak sefer düzenlemektedirler.


Samsun Şehirler Arası Otobüs Terminali İletişim Adresi

Adres: Kıran Mahallesi, 55200 İlkadım / Samsun

Telefon: 0 531 958 55 80 – 0 362 465 60 91

Fax: 0 362 465 60 85

Samsun Otogarı’na Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Samsun Otogarı’na ulaşımda birçok alternatif bulunmaktadır. Şehir merkezine yakın bir konumda yer alan otogara; taksiler, belediye otobüsü, minibüsler ve otobüs firmalarına ait servis araçları ulaşım sağlayabilirsiniz

Samsun Otogarı’na Yolcu Servisleri İle Ulaşım

Samsun Otogarı’na, yolculuk yapacağınız otobüs firmalarına ait servis araçlarıyla ulaşım sağlamanız mümkündür. Birçok otobüs firması yolcularına servis hizmeti sağlamaktadır. Yolcu servisleri ile Samsun’un; Alaçam, Vezirköprü, Çarşamba, Canik, Havza, Kavak, Ladik, Ayvacık, Atakum, Asarcık, Salıpazarı, Terme, Ondokuzmayıs ve Yakakent ilçelerine rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. Yolcu servis saatleri ve güzergahları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi otobüs firmalarından alabilirsiniz.

Samsun Otogarı’na Minibüs ile Ulaşım

Samsun Otogarı’na, şehir içerisinde ve ilçelerinde bulunan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Samsun’un hemen hemen bütün ilçelerinden otogara sefer düzenleyen minibüs hatları bulunmaktadır.

Samsun Otogarı’na Taksi İle Ulaşım

Samsun Otogarı’na, bulunduğunuz konuma en yakın taksi durağından çağıracağınız taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi durakları, adresleri ve ulaşabileceğiniz telefon numaraları aşağıda yer almaktadır:

 • Murat Taksi Adres: Karadeniz Mahallesi, Lise Caddesi, 10 İlkadım / Samsun / Telefon: 0 362 233 35 53
 • Kolej Taksi Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi, Aziziye Caddesi, 123, Gazi, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 233 58 38
 • Gençlik Taksi Durağı Adres: Hançerli Mahallesi, 100 Yıl Bulvarı, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 446 12 22
 • Doğan Taksi Durağı Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi, İlyasköy Kavşağı, Gebi Caddesi, İlkadım / Samsun / Telefon: 0 362 236 39 61 – 0 539 621 75 29
 • Güneş Taksi Adres: Hürriyet Mahallesi, Kışla Sokak, 26 İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 432 31 55
 • Adliye Taksi Durağı Adres: 19 Mayıs Mahallesi, Talimhane Caddesi, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 435 37 83
 • Deniz Taksi Adres: Zafer Mahallesi, Şevketiye Caddesi, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 233 58 69
 • Duruşehir Atasam Taksi Adres: Derebahçe Mahallesi, Bahçe Sokak, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 234 64 64
 • Çiçek Taksi Durağı Adres: Çiftlik Mahallesi, Divitçioğlu Caddesi, 33, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 233 51 53 – 0 534 404 44 82
 • Kader Taksi Durağı Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi, Lise Caddesi, 81, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 440 58 68
 • Genlik Taksi Durağı Adres: Cedit Mahallesi, Liman Kavşağı, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 267 58 18
 • Levent Taksi Durağı Adres: Fatih Mahallesi, Gebi Caddesi, 100 Gazi, İlkadım/Samsun / Telefon: 0 362 233 10 98
 • Atakum Taksi Durağı Adres: Esenler Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Atakum/Samsun / Telefon: 0 362 437 50 51 – 0 530 283 63 33
 • Tekkeköy Taksi Durağı Adres: 23 Nisan Mahallesi, Samsun Caddesi, 6 Tekkeköy/Samsun / Telefon: 0 546 921 90 25

Ayrıca otogarda bulunan taksi durağındaki araçlarla da Samsun şehir merkezine ve ilçelerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otogar Taksi Adres: Yeşiltepe Mahallesi, Yusuf Ziya Yılmaz Şehirler Arası Otobüs Terminali İlkadım / Samsun

Telefon: 0 549 465 61 67

Samsun Otogarı’na Belediye Otobüsü İle Ulaşım

Otogara, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait 24 numaralı Fakülte – Otogar otobüsü ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 24 numaralı otobüs, otogara sefer düzenleyen tek otobüstür. Belediye otobüsünün güzergah bilgileri aşağıda yer almaktadır:

Eğitim Fakültesi – Mühendislik Fakültesi – Besyo – Hastane – Eczaneler – Gülhan – Sazak Deresi – Pelitköy – Akademi Öğrenci Yurdu – Tuğba Evleri – Atakent Bulvarı 1 – Gaffar Okkan Kavşağı – Çağdaşkent - Meltem – Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı – Cağaloğlu Caddesi 1 – İstiklal Mahallesi – Seyfi Demirsoy – Mevlana – Nişantaşı Kavşağı – DSİ Atatürk Bulvarı – Üstgeçit – Menekşe – Karayolları – Baruthane – Gençlik Parkı – 30 Ağustos – Unkapanı – Kilise – Belediye İlkokulu – Lise Kavşağı - İlim Yayma 100. Yıl Bulvarı – Diş Hastanesi – Gazi Devlet Hastanesi – Kapalı Spor Salonu – İlyasköy 1 – Fatih Mahallesi – Kadıköy Mahallesi – Esentepe 1 – Muhasebeciler – Kıran Mahallesi 1 – Araştırma – Gıda Borsası 5 – Ankara Bulvarı Yan Yol 2 – Gıda Borsası 1 – Muhasebeciler Odası – Makro 1 – Makro 2 – Otogar


Samsun’da Neler Yapılır?

Ortan Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden biri olan Samsun, tarihi eserleri ve eşsiz doğası ile dikkat çekmektedir. Tertemiz sahilleri ve şifalı kaplıcaları ile yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Eğer Samsun’a yolunuz düşerse; Ladik ve Havza şifalı kaplıcalarına girmeden, Samsun yaylalarına çıkmadan, kaymaklı Bafra lokumunu, Samsun pidesini ve turşu kavurmasını tatmadan, Kocadağ’da yamaç paraşütü yapmadan ve Yörükler Beldesi Galeri Ormanı’nı gezmeden sakın dönemeyin.

Samsun’da Nereler Gezilir?

Karadeniz’in en uzun kıyı şeritlerinden birine sahip olan Samsun, zengin kültürü ve tarihi ile turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle tarihi yapıları birçok gezgin tarafından gezilip, görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Eğer otobüs saatinize daha zaman varsa siz de Samsun’un tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek zamanınızı en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz. İşte o yerlerden bazıları şunlardır:

 • Atatürk Anıtı ve Bandırma Vapuru
 • Samsun Kalesi
 • Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 • Şahinkaya Kanyonu ve Kabaceviz Şelalesi
 • Ladik Gölü
 • Nebiyan Dağı
 • Samsun Büyük Cami ve Gökgöl Cami
 • Amisos Tepesi ve Mezarları
 • Tarihi Çarşamba Köprüsü
 • Fazıl Ahmet Paşa Medresesi
 • Kuş Cenneti
 • Gazi Müzesi
 • Lerdüge Tümülüsleri
 • Mater Dolorosa Katolik Kilisesi
 • Mustafabey, Hızırbey ve Mirzabey Türbesi

Samsun Otogarı Haritası

Samsun Otogarı Seferi Olan Otobüs Firmaları

Samsun Otogarları

Yorumlar
Hatice 19 Eylül 2019 - 18:00

Samsun otogardan Havza'ya, servis veya belediye otobusü var mı?

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up