Bafra'da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Karadeniz’in en büyük ilçesi olan Bafra sadece turistik yerleri ile değil, kendine has lezzetleriyle adından söz ettiriyor. Tarihi MÖ. 5000 yılına kadar uzanan bu ilçe, Samsun mutfağında önemli bir yere sahiptir. Nüfusu 150 binden fazla olmasına rağmen Samsun’a çok yakın olması sebebiyle il olamayan bu ilçede öyle bir lezzet var ki, Bafra’nın adını tüm Türkiye’ye duyuruyor. Evet, tahmin ettiğiniz üzere Bafra pidesinden bahsediyoruz. Peki, Bafra denilince akla sadece Bafra pidesi mi geliyor? Tabii ki hayır. Bafra’ya gittiğinizde lezzet serüveninize Bafra pidesi ile başlayıp, balkaymak dondurma ve Bafra lokumu ile devam etmenizi tavsiye ediyoruz. 

Karadeniz sahil yolu üzerinde yer alan Bafra’nın Samsun’a uzaklığı sadece 51 kilometredir. Yani, Bafra ulaşım açısından oldukça avantajlı bir konuma sahiptir. Eğer Samsun’a veya çevre illere giderseniz, günü birlik olarak Bafra’ya uğrayabilir ve bu ilçeye özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. 

Bafra’da her yıl iki ayrı etkinlik düzenleniyor. Bunlardan birincisi; 1994 yılından bu yana her yıl 10 Temmuz tarihinde bir gün süreyle düzenlenen Karpuz Festivali’dir. Bengü Köyü’nde düzenlenen bu etkinlik özellikle yerli turistler tarafından ilgi görüyor. Bir diğer etkinlik ise; her yıl Ramazan ayının 15’inci gecesi düzenlenen Bafra Sele Sepet Şenlikleri’dir. Özellikle çocukların eğlencesinin ön plana çıktığı bu şenlikte büyüklerle küçükler kaynaşır, çocuklar sevindirilir, onlara ikramda bulunulur. Aileler çocuklarına yöre halkı arasında “sele sepet” denilen fenerlerden alırlar. Şenlik sırasında eve ziyarete gelen çocuklara da şeker, bozuk para ya da meyve ikramı yapılır. Çocukların eğlenmeleri ve mutlu olmaları için hazırlıklar günler öncesinden başlatılır. Ramazan ayında gerçekleştirilen bu etkinlikte, iftar vakti yaklaştığında çocuklar gruplar halinde bir araya gelir. Küçükten büyüğe doğru boy sırasına girerler. Bafra’nın bütün sokakları, çocukların ellerindeki fenerler ile aydınlanır. Bu görüntünün muhteşem bir görsel şölen sunduğunu söylemeliyiz. Bafra ziyaretinizi çok daha özel ve güzel kılmak için, ziyaretinizi Karpuz Festivali veya Bafra Sele Sepet Şenlikleri’nin düzenlendiği tarihlere denk getirebilirsiniz.

Yolu yakında Bafra’ya düşecek lezzet avcıları için, bu şirin ilçeye özgü yiyecekleri listeledik. Bu lezzetleri tatmanın yanı sıra Bafra’nın gezilecek yerlerini de incelemenizi tavsiye ederiz. 

Bafra Denilince İlk Akla Gelen Yiyecek: Bafra Pidesi

Samsun denildiğinde akla ilk gelen yiyecek, pek çoğumuzun bildiği gibi pidedir. Bu güzide Karadeniz ilinde, Samsun Pidesi veya Bafra Pidesi gibi farklı isimler verilen pide çeşitlerini tatmanız mümkün. Adından da anlaşılacağı üzere Bafra Pidesi, Bafra’dan doğarak Samsun’a mâl olmuş bir lezzettir. Dolayısıyla yolunuz Bafra’ya düştüğünde; ne amaçla gitmiş olursanız olun, ilk olarak Bafra Pidesi’nin tadına bakmanızı öneriyoruz. 

“Peki nedir bu Bafra Pidesi’ni böylesine özel kılan?” diyorsanız, sizi daha fazla meraklandırmadan hemen açıklayalım. Bafra Pidesi’nin bilinen diğer pidelerden en büyük farkı kapalı olması. Özellikle pideyi yerken içindeki malzemenin dağılmasından şikayet edenler, Bafra Pidesi’nin bu farkını çok sevecekler. 

Bafra Pidesi’nin En İyi Adresleri

Peki, Bafra’ya özgü bu yemeğin en lezzetlilerini hangi mekanlarda tadabileceğinizi biliyor musunuz? Sizi fazla yormadan, yolu yakın zamanda Bafra’ya düşecekler için bölgedeki en iyi pide restoranlarını sıralayalım.

Turan Usta Pide Salonu: Bafra Pidesi denildiğinde ilk akla gelen mekan Turan Usta Pide Salonu’dur. 2007 yılında kapılarını açan bu restoran, yerli turistlerin uğrak yeri haline gelmiş durumda.

turan usta bafra

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Rıza Cami Sokak, No: 13/A, Bafra, Samsun

Telefon: (0 362) 543 75 72

Aşina Kebap Salonu: Bölgenin nezih mekanlarından biri olan Aşina Kebap Salonu, Bafra’nın ovalarında doğal olarak yetişen, kuzulardan ve dana etlerinden elde ederek hazırladığımız kebapları misafirlerine sunuyor. 

Adres: Çilhane Mahallesi, Alaçam Caddesi, No:22, Akbank Karşısı, Bafra, Samsun

Telefon: (0362) 558 05 58 

Niyazi Kesim Restoran: Bafra Pidesi yemek için temiz, lezzetli ve en önemlisi uygun fiyatlı bir mekan önerisi isteyenler için ideal bir yer Niyazi Kesim Restoran. Bu mekanın Türkiye’nin her yerine kargo ile pide gönderme hizmeti olduğunu da belirtmeliyiz.

niyazi kesim

Adres: Belediye Caddesi, No: 2, Bafra, Samsun  

Telefon: (0 362) 543 02 02

Sıcak Yaz Günlerinin Olmazsa Olmazı: Balkaymak Dondurma

bafra balkaymak dondurma

Görsel: Foursquare

Özellikle sıcak yaz günlerinde yolunuz Samsun Bafra’ya düşerse, balkaymak dondurmayı mutlaka denemelisiniz. Yaka mahallesi, Cami sokakta aynı isim ile yer alan Balkaymak Dondurma mekanı, bu lezzetin adresi. 

“Nasıl bir şey bu balkaymak dondurma?” diye soranlar varsa, hemen açıklayalım. Bu dondurmanın lezzet sırrı, uzun süre kaynatılmış sütün kaymağından yapılıyor olmasında gizli. Eğer dondurmanızı külahta isterseniz, gül şeklinde bir sunum ile karşılaşacaksınız. Unutmadan ekleyelim; Balkaymak Dondurma mekanı, gül şeklindeki bu özel sununum patentini almış. 

Bafra’dan Alınacak En Lezzetli Hediye: Bafra Lokumu

bafra lokumu

Görsel: Bafrakaymaklilokumevi.com

“Bafra’nın nesi meşhur?” diye sorarsanız; Bafra Pidesi’nden sonra alacağınız cevap kesinlikle Bafra Lokumu olacaktır. Tadı muhteşem olan bu lokumun kaymaklı ve kokulu çeşitlerini deneyebilirsiniz. Kaymaklı lokumda, yuvarlak lokumun içinde bir parmak kalınlığında taze kaymak geçiyor. Lokumun üzerinden ise lezzeti bir kat daha arttıran pudra şekeri bulunuyor. Gezi dönüşü sevdikleriniz için ideal bir hediye olabilecek bu lokumun çabuk bozulduğunu, bu nedenle kısa süre içerisinde tüketilmesi gerektiğini sözlerimize eklemeliyiz.

Bafra'yı ziyaret etmek isterseniz Bafra otobüs biletleri sayfamızdan en uygun otobüs biletlerini sorgulayabilirsiniz.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up