Misis Antik Kenti

Geçmişin kültürel mirasını günümüze taşıyan antik kentler, aradan geçen yüzyıllarca yıla rağmen “görülmesi gereken yerler” arasında yer alıyor. Bugüne kadar birçok kültüre ve dine ev sahipliği yapan ülkemizde ise, Kültür Bakanlığı’nın taşınmaz kültür varlığı olarak 77 adet antik kent bulunuyor. Hatta listeye dahil olmayanlarla bu sayının 100’ü bulduğunu söyleyebiliriz. 

Geçmişte Çukurova Havzası’nın en önemli kentlerinden biri olan Misis’in kalıntılarının bulunduğu Misis Antik Kenti, 7000 yıllık tarihiyle ziyaretçilerini bekliyor. Ülkemizdeki diğer antik kentlerden farklı özelliklere sahip olan Misis Antik Kenti’nde; Lokman Hekim’in üzerinden geçerken ölümsüzlük ilacını kaybettiği rivayet edilen köprüyü görebilir, bu kentten çıkan kalıntıların sergilendiği Misis Mozaik Müzesi’ni gezebilirsiniz. 

Yolunuz Adana’ya düştüğünde; ölümsüzlük şehri olarak anılan Misis Antik Kenti’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bu antik kentte göreceğiniz detayların sizi şaşırtacağına emin olabilirsiniz.  

Misis Antik Kenti Nerededir?

Ülkemizin en önemli antik kentinden biri olan Misis Antik Kenti, Adana ili sınırları içerisindedir. Şehrin 27 kilometre doğusundaki bu kent, Ceyhan Nehri’nin hemen kenarında yer alıyor. Misis Antik Kenti’nin özellikleri ise tarihi İpek Yolu üzerinde yer alması ve geçit özelliği taşımasıdır. 

Misis Antik Kenti Hakkında Bilgi

Ceyhan Nehri’nin kenarında bulunan ve ikinci bir geçit özelliği taşıyan Misis Antik Kenti, aynı zamanda İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Bir dönemin en meşhur ticaret yolu olan İpek Yolu; sadece ticaretle uğraşan kişilerin değil, doğudan batıya ya da batıdan doğuya giden bilgelerin, orduların, dinlerin ve kültürlerin en çok kullandığı yollardan biri olmuş. Bu önemli yol üzerinde yer alan Misis de, dönemin en önemli şehirlerinden biridir. 

Ülkemizdeki görülmeye değer yerler arasında yer alan Misis Antik Kenti’nde günümüze kadar ulaşan kalıntılar; M.S 4’üncü yüzyıla ait bir bazilikanın (tapınak) mozaik taban döşemeleri, akropoldeki surlar, dokuz gözlü bir taş köprü, hamam, su kemerleridir. Antik kente gittiğinizde yukarıda belirttiğimiz kalıntıların yanı sıra, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan Havraniye Kervansarayı ve tek kubbeli mescidi de görebilirsiniz. 

Misis Antik Kenti’nin Tarihi

Tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanan Misis Antik Kenti’nin kurucusunun kim olduğu net olarak bilinmese de, Truva kahramanlarından biri olan Mospos tarafından kurulduğu söyleniyor. Geçmişte birçok medeniyete yaşam alanı sunan bu antik kent; Hitit, Makedonya, Slevkos İmparatorluğu, Asurlar, Roma, Bizans, Memlükler, Selçuklu ve Osmanlı’dan kültürel izler taşıyor. M.S. 8’inci yüzyılda yeniden imar edilen Misis Antik Kenti sırasıyla; 965’te Bizans, 1082’de Anadolu Selçuklu Devleti, ardından Antakya Prensliği, Bizans ve Kilikya Ermeni Krallığı himayesine geçmiş. 14’üncü yüzyılın başlarında Memlükler’e geçen bu antik kenti Memlükler’e bağlı Ramazanoğlu Beyliği yönetmiş. Bu dönemde kente Yörük aşiretleri yerleşmiş. 1517 yılında Osmanlı himayesine geçen kent, 1602 yılına kadar Ramazanoğlu Beyliği tarafından yönetilmiş. 

Görsel Kaynak: Panoramio - Şeref Halıcıoğlu

Tarih dönemleri içerisinde her zaman gelişmiş bir şehir olarak bilinen Misis’te şehir stadyumu ve akropolü gibi büyük tesisler bulunuyormuş. Şehrin iki tarafından mermer sütunlu geniş bir yoldan yelkenlilerin bağlandığı ırmak boyuna gidiliyormuş. Bu özel kentle ilgili yazılanlara göre; 6’ıncı Selökos da Misis’te oturmuş. Ancak halka çok fazla vergi uygulayınca halk isyan etmiş ve kral sarayını ateşe vermişler. 6’ıncı Selökos, M.Ö. 93 yılında meydana gelen bu yangında hayatını kaybetmiş. 

Misis altın çağlarını Romalılar ve Harun Reşit döneminde yaşamış. Roma döneminde şehir büyük surlarla çevrilmiş. Şehir o zamanlar Ceyhan Nehri’nin sağ ve sol kıyılarını işgal ediyormuş. Misis surlarının Adana, Halep ve Köprü olmak üzere 3 kapısı varmış. Adana ve Halep kapıları batı ve doğuya açılıyormuş. Köprü kapısı ise iki tarafı yüksek duvarlı bir geçit ile kaleye irtibat sağlıyormuş. 

Misis Antik Kenti’nde 1956 ile 1958 yılları arasında Alman arkeolog Prof. Dr. Theodor Helmuth Bosser başkanlığında kazı çalışmaları yapılmış. 1957 yılındaki kazı çalışmalarında, höyükte İslam dönemine ait kubbeli, tuğladan büyük bir sarnıç çıkarılmış. Yine bu yılda yapılan kazı çalışmalarında bulunan Bizans çanak çömleğinde ise figürlü tasvirler olduğu görülmüş.1958 yılında ise höyüğün doğu yamacında yapılan çalışmalarda Osmanlı, Bizans, Arap ve Roma dönemlerine ait kültür katları, şehir duvarları, kule ve kule kapıları sondaj işlemiyle bulunmuş. 1959 yılında, Misis Höyüğü’nün batısındaki kilisede 4’üncü yüzyıla ait mozaikler bulunmuş. Roma döneminden kaldığı iddia edilen bu kilisenin altında bir de Roma tapınağı olduğu bugün bile düşünülüyor. Daha sonrasında ise, höyüğün merkezinde ve batı yamacındaki kazı çalışmalarında Bizans ve daha sonraki dönemlere ait duvarlar ve yaklaşık 6 metre yüksekliğinde tuğladan kubbeye ait su sarnıcı bulunmuş. Yapılan incelemelerde sarnıcın çok daha eski dönemlere ait olduğu anlaşılmış. Ayrıca, kilise içerisinde bazı Arapça mezar taşları ve çok sayıda Bizans dönemine ait çanak – çömlek bulunmuş. 

Misis Mozaik Müzesi

Misis Antik Kenti’ne gittiğinizde, bu antik kentin sınırları içerisinde yer alan Misis Mozaik Müzesi’ni de ziyaret etmelisiniz. Müzede antik kentte yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan bazı eserler ve M.S. 4’üncü yüzyıldan kalma bazilikaya ait zemin mozaikler sergileniyor.  Bizans dönemi eseri olan bu mozaiklerin tam ortasında bir masa ve sehpa şekilde yapılmış bir kümes ve etrafında Nuh Peygamber’in tufanda gemisine aldığı 23 adet kuş ve kümes hayvanları, bu grubun etrafında vahşi ve evcil hayvan figürleri yer alıyor. Müzenin duvarları ise, ışığı geçirecek şekilde cam tuğlalarla yapılmış. 

misis mozaik müzesi

Müzede sergilenen eserler, 1956 yılında Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodor Bossert ile Dr. Ludwing Budde tarafından Misis Höyüğü’nde yapılan kazılarda oraya çıkarılmış. Zaten müze de bu eserleri korumak amacıyla yapılmış. 

Adana’nın Yüreğir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Misis Beldesi’nde yer alan Misis Mozaik Müzesi, eserlerin ortaya çıkarıldığı 1959 yılında açılmış. Müzeyi, Pazartesi dışında haftanın her günü 08.30 – 12.30 / 13.30 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up