Dünya Pasaport Sıralaması

Yeni kültürler tanımak, yeni lezzetler tatmak, yeni yerler keşfetmek ve yeni insanlarla tanışmak isteyenler gerek kendi ülkeleri içerisinde seyahat etmekte, gerekse başka ülkelere gitmektedirler. Tercihini yurt dışından yana kullanlar için ise çok sayıda seçenek bulunmakta ve herkes kendi ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak seyahat edeceği ülkeyi seçmektedir. Kimi için Avrupa’daki kiliseler, müzeler, galeriler ilgi çekici iken; bir başkası için çöllerde safari, denizaltı dünyasını keşif ya da uçsuz bucaksız bir plajda saatlerini geçirmek ilgi çekici olabilmektedir. Ve söz konusu yurt dışı seyahati olduğunda gezginlerin yabancı ülke yetkilileri tarafından tanınmasını sağlayacak bir belgeye gereksinim duyulmakta ve bu belgeye de pasaport denilmektedir. Peki, pasaport tam olarak ne anlama gelmektedir?

Yabancı ülkelere seyahat etmeyi planlayanların yetkili kurumlardan aldıkları belgeye pasaport adı verilmekte ve seyahat edilen ülkedeki yetkililer kimlik incelemesinde pasaportları kullanmaktadırlar. Yani eğer yaşadığınız ülkenin dışında bir ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız ve istisnai bir durum yoksa(Kıbrıs’a kimlikle de girilebilmesi gibi) sizin de bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Ülkemizde umumi, hizmet ve diplomatik gibi pasaport türleri bulunmakta ve kişi kendisine uygun olanı ilgili kurumlardan edinebilmektedir.

Eğer seyahat etmek istediğiniz ülkeye girebilmek için vizeye ihtiyacınız varsa bu vize pasaportunuza işlenmektedir. Örneğin, Fransa’ya seyahat etmeyi planlayan bir kişi Schengen vizesi için gerekli evrakları toparladıktan sonra başvuruda bulunmakta ve vize verilmesi durumunda ilgili vize başvuran kişinin pasaportuna işlenmektedir. 

Onlinebilet.com'un hazırladığı “Dünya Pasaport Sıralaması” başlıklı infografikte hangi ülkenin vizeye ihtiyaç duymadan kaç adet ülkeye girebileceği ve pasaport için yaklaşık ne kadar ücret ödemesi gerektiği bilgisine ulaşacaksınız. Ayrıca pasaportlarla ilgili ilginç bilgileri de (Biyometrik pasaportu çıkaran ilk ülkenin Malezya olması gibi) yine aynı başlıklı yazıda bulabileceksiniz.


Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up