Konya’da Etli Ekmek Nerede Yenir?

Çatalhöyük kazılarında bulunan yemek kaplarındaki mercimek ve bulgur kalıntıları ile geçmişi 8000 yıla dayandığı kanıtlanan Konya mutfağının en meşhur yemeği etli ekmektir. 180 gram hamurdan yapılan yufkanın üstüne 100 gram et ve 100 gram sebze karışımı konarak yapılan etli ekmek, çekerek uzatılıyor. İdeal olan etli ekmek uzunluğu 90 cm, eni ise 20 cm’dir. Bu lezzetli yemekte kullanılan malzemeler kadar ustanın becerisi de önemlidir. Çünkü etli ekmeğin boyu uzatıldıkça tadının kötüleştiği söyleniyor. Konya denildiğinde akla ilk gelen yiyecek olan etli ekmeğin kıyması ince bir şekilde doğranmış domates, soğan ve biber ile karıştırılır. Hazırlanan bu harç hamur bezelerinin içine yerleştirilir ve taş fırında pişirilir.

Mevlana ile bütünleşen ve “hoşgörü merkezi” olarak tanımlanan bu şehirde Selçuklu, Osmanlı ve Anadolu mutfaklarından birçok örnek bulunuyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki; Konya'ya gittiğinizde neyi nerede yiyeceğinizi şaşırabilirsiniz. Çünkü bu kentte irili ufaklı tam 600 lokanta bulunuyor. Ancak söz konusu etli ekmek ise kafanız hiç karışmasın. Biz sizler için “Konya’da en lezzetli etli ekmeğin yenilebileceği mekanları” araştırdık ve listeledik…

Etli Ekmek İçin Konya'daki En İyi 4 Adres

Cemo

cemo etli ekmek

Konya’da etli ekmek denildiğinde akla iki mekan gelir. Bunlardan biri Cemo, diğeri ise biraz sonra bahsedeceğimiz Havzan Etli Ekmek’tir. Nalçacı Caddesi, Meram ve Selçuk’ta olmak üzere 3 şubesi bulunan Cemo, 20 yıldır hizmet veriyor. Bu şubelerden Nalçacı daha otantik ve orijinal iken, otogara yakın olan Selçuk şubesi ise farklı bir bina dizaynına sahip. 3 şubenin de kalabalık olduğunu bu nedenle özellikle akşam saatlerinde kısa bir süre de olsa beklemek zorunda kalabileceğiniz konusunda sizi uyarmalıyız. Cemo’nun tüm şubelerinde siparişiniz alındıktan sonra masa hemen donatılıyor. İlk olarak salata, yeşillik, turp, acı turşu biber ve isteğinize göre çorba servis ediliyor. Ardından ise etli ekmek geliyor. Tabii Cemo’da sadece etli ekmek yok, dilerseniz diğer yemeklerden de sipariş verebiliyorsunuz. Etli ekmek denildiğinde herkesin önerdiği bu mekanda fiyatların da oldukça ekonomik olduğunu söylemeliyiz.

2010 yılında “Vizyon Başarı Ödülleri” anketi sonucunda “Yılın Lezzet Markası” ödülünü almaya hak kazanan Cemo’da toplu yemek organizasyonları da yapılıyor.

Havzan Etli Ekmek

havzan etli ekmek

Konya’da etli ekmek denildiğinde akla gelen bir diğer mekan ise Havzan Etli Ekmek’tir. Cemo’daki yumuşak etli ekmek, Havzan’da sade ve kıtır kıtırdır. Dolayısıyla bu iki mekandan hangisi damak zevkinize uyuyorsa, onu tercih etmenizi öneriyoruz.

İsmini kurulduğu mahalleden alan bu mekan, 1992 yılından bu yana hizmet veriyor. Bugün şehrin 6 farklı noktasında faaliyet gösteren Havzan Etli Ekmek’in her şubesinde aynı lezzeti ve servis kalitesini bulmak mümkün. Burada da sipariş sonrası ilk olarak salata geliyor. Salatanın ardından ise etli ekmek servis ediliyor. Etli ekmeği dilerseniz tahta bir tabla üstünde ya da dilimlenmiş şekilde tabakta isteyebiliyorsunuz. Bu yiyeceğin orijinal sunumu ise tabla üzerinde yapılıyor. Mekan genellikle kalabalıktır. Fiyatları ise Konya’daki pek çok restoranda olduğu gibi uygundur.

Cemo’da olduğu gibi Havzan Etli Ekmek’te de toplu yemek organizasyonları yapılıyor.

Bolu Lokantası

bolu lokantası konya

Burası tam anlamıyla salaş mekan arayanlara göre bir yer. Mevlana Türbesi yakınlarında yer alan bu mekan, Konya’da etli ekmeği en iyi yapan yerlerden biridir. Kalabalığa rağmen servisin oldukça hızlı olduğunu söylemeliyiz. Etli ekmeği olması gerektiği uzunlukta yapan bu mekanda, kıyma satırla çekilmiş ve lezzetli. İçinde ise sadece sebze bulunuyor. Tüm yiyecekler herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan yapılıyor. Mekan küçük ve akşamları kapalı. Yani sadece öğle yemeğinde hizmet veriyor. Bolu Lokantası’ndaki etli ekmeğin ortası yumuşaktır. Bunun sırrı ise fırının ateş görmeyen kısmında ağır ağır pişmesidir. Sadece etli ekmeğin yapıldığı bu mekanda; kıymalı, Mevlana, bıçak arası ve peynirli çeşitleri bulunuyor. Bıçak arası diye isimlendirilen çeşidin eti daha iridir. Mevlana ise hem kıymalı hem de peynirli yapılıyor. Tüm çeşitler odun fırınında pişen sivri biberler ile servis ediliyor. İçecek olarak ise bol köpüklü bir ayran siz istemeseniz de masanıza konuluyor. Sebebi ise ayran ile etli ekmeğin birbirine çok yakışıyor olması.

Serenade Etli Ekmek


Birçok ilde sanayi bölgeleri arasına gizlenmiş lezzet durakları vardır. İşte bu lezzet duraklarından biri de Serenade Etli Ekmek. 1986’dan beri hizmet veren Serenade Etli Ekmek, Yemek Eleştirmeni Vedat Milör’ün tavsiye ettiği yerlerden biridir ve fiyatları da oldukça uygundur.

Bir zamanlar Konya’da yaşayanlar kendi iç harcını hazırlayıp fırınlarda etli ekmek yaptırıyormuş. Serenade Etli Ekmek de bu tarzda bir yer aslında. İçeride sadece 4 masa bulunuyor. Gelen müşterilerin üşümemesi için orta bölümde bir mangal yanıyor. Burada yemek yemek isteyenler genelde çalışanlar olduğundan servis olabildiğince hızlı. Müşteriler yemeklerini yiyip hemen işlerinin başına dönüyor. Paket servis hizmeti de çok fazla. Gelen siparişlerin hamuru hemen açılıyor, etli ekmekler hazırlanıp fırına atılıyor, pişirme işleminden sonra paketler yola çıkıyor. Buradaki etli ekmeğin malzemesinin bol olduğunu söylemeliyiz.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up