Kuşadası'nın Mavi Bayrak Şampiyonu Plajları

Aydın’a 71 km uzaklıkta bulunan Kuşadası; tarihi yapısı, doğal güzellikleri ve hareketli eğlence hayatı ile mutlaka görülmesi gereken bir turizm cenneti. Deniz ve güneşin tadını sonuna kadar çıkarabileceğiniz, mavi bayrak şampiyonu Kuşadası’nın birbirinden güzel plajları için sizi şöyle alalım...

İsminin Hakkını Veren Plaj: Long Beach

uzun plaj kuşadası

6 km uzunluğundaki Long Beach (Uzun Plaj) Kuşadası’nın güneyinde bulunuyor. Ulaşım kolaylığı avantajıyla ilçenin en popüler plajlarından biri olan Long Beach, yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor. Kumluk ve berrak denizin tadını sonuna kadar çıkarabilir; deniz kayağı, parasailing ve jet ski gibi su sporları yapabilirsiniz. İçerisinde birçok ufak tesis barındıran Uzun Beach, cafe ve barlarıyla gündüz olduğu kadar akşamları da tercih ediliyor.

Kuşadası’nın En Popüleri: Kuştur Plajı


Kuştur Plajı, Antik Dönem’de Pygela Antik Kenti’ne ev sahipliği yaptığı için Pygela Plajı olarak da anılıyor. Kuşadası merkeze 5 km uzaklıkta bulunan plaja, minibüslerle çok rahat ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, yürüyerek de gidebilirsiniz. Bölgenin en temiz ve en çok tercih edilen plajlarından biri olmasının en büyük sebepleri, merkeze çok yakın ve ücretsiz olması. Genellikle kumluk olan plajın bazı bölümlerinde çakıl alanlar da bulunuyor. Su sporlarının yanı sıra, plaj voleybolu sahasından da yararlanabilirsiniz. “Kuşadası’nda gün batımı en güzel nerede izlenir?” sorusuna alacağınız cevabın Kuştur Plajı olacağını da not düşelim.

Güvercin Ada Manzaralı Plaj: Yılancı Burnu Plajı

yılancı burnu plajı

Görsel: Foursquare

Burası plaj olarak geçse de, aslında Kuşadası merkeze çok yakın bir yarımada. Bir plajdan çok, küçük kayalık bir koyu andırıyor. Güvercin Adası’nın sol tarafında bulunan Yılancı Burnu Plajı’nda, iki adet beach bulunuyor. Dibi taşlık, sakin bir denize sahip olan plajın bulunduğu bölge, Yeşilhamam olarak da biliniyor. Cafe ve restoranların da bulunduğu Yılancı Burnu Plajı’nda, akşamları da vakit geçirebilir; bir tarafınızda Güvercin Ada, bir tarafınızda koy manzarasıyla Kuşadası’na doyabilirsiniz.

Adından Çok Söz Ettiren Plaj: Kadınlar Denizi Plajı

kadınlar denizi plajı kuşadası

Görsel: Foursquare

Kuşadası merkeze 4 km. uzaklıkta bulunan Kadınlar Denizi Plajı, yaz aylarında hayli kalabalık oluyor. Adını zamanında zeytin toplayan kadınların denize girip serinlemek için burayı kullanmasından almış olan plajın, şimdiki misafirleri artık sadece kadınlar değil. Mavi bayraklı olan plaj, genellikle dalgasız ve durgun bir denize sahip. Halk plajı olması sebebiyle giriş ücretsiz olup, şezlong ve şemsiye kullanmak istediğinizde ücret ödüyorsunuz.

Palmiyelerin Gölgesinde Bir Cennet: Yeşil Plaj

yeşil plaj kuşadası

Görsel: Foursquare

Kadınlar Plajı’nın sonunda, oteller bölgesinde yer alan Yeşil Plaj (Green Beach), merkeze oldukça yakın olan; palmiyelerinin gölgesinde keyif yapabileceğiniz küçük, sevimli bir plaj. Kuşadasının sembollerinden olan Güvercin Adası’nın hemen sol tarafında yer alıyor. Kumlu bir sahile sahip olan Yeşil Plaj, kalabalıktan uzak ve daha sakin ortamları tercih edenlerin favorisi. Mavi bayraklı olan plaj, Kuşadası’nda mutlaka denize girilmesi gereken noktalardan biri.

Merkezdekilerin İlk Tercihi: Kuşadası Halk Plajı

Uzun yıllar arıtılamadığı için kullanılmayan Kuşadası Halk Plajı, denize girilmeye başlandıktan sonra bölgenin en çok tercih edilen plajlarından biri haline geldi. Kuşadası El Heykeli’nden başlayıp, Setur Marina’ya kadar uzanan plajın en büyük avantajlarından biri; hiçbir vasıtaya gerek kalmadan denize girme olanağı sağlıyor olması. Merkezdeki en büyük güneşlenme alanına sahip olmasıyla da Kuşadası yerlilerinin favorisi. Yaz aylarında çok kabalık olan Kuşadası Halk Plajı’na gitmek için sabah saatlerini tercih ederseniz, yer bulma şansınız da artmış olur.

Okaliptüs Kokulu Bir Plaj: Sevgi Plajı

sevgi plajı kuşadası

Sevgi Plajı, Okaliptüs ağaçlarının altında uzanan, ve mis gibi kokularıyla size kendinizi müthiş hissettiren; 12 km.’lik upuzun bir kumsal. Bir ucu Güzelçamlı Ulusal Parkı’na, bir ucu Yavansu Mahallesine kadar uzanan plajın; sahil boyunca koşu yapabileceğiniz veya bisiklete binebileceğiniz iki ayrı yolu da bulunuyor. Aynı zamanda piknik alanı olan Sevgi Plajı, hafta sonları denizin keyfini çıkaranların ilk tercihi olması sebebiyle kalabalık oluyor.

Kampçıların Tercihi: Pamucak Plajı

pamucak plajı

Görsel: Foursquare

Kuşadası’na 10 km. uzaklıkta bulunan Pamucak Plajı, ününü 80 metre genişliğindeki harika kumsalına borçlu. Kuşadası’nın mavi bayraklı plajlarından biri olan Pamucak’ın sığ bir denizi var. Daha çok yerli turistler tarafından tercih edilen Pamucak Plajı’nın aynı zamanda Aqua Park’ı bulunuyor ve birçok su sporu aktivitesinden de yararlanma imkanı sunuyor. Tur şirketlerinin düzenlediği at ve deve binme aktiviteleri de işin içine girince, plaj bir anda şenlik alanına dönüşüyor. Özellikle hafta sonları kamp kurmak isteyenlerin tercih etmesinden dolayı çok kalabalık olabiliyor.

Doğa ve Denizin İç içe Olduğu Yer: Güzelçamlı Milli Parkı

güzelçamlı milli park - dilek yarımadası

Görsel: Dilekyarimadasi.gov.tr

Doğayla iç içe olmak isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken Güzelçamlı Milli Parkı, Kuşadası merkezden 23 km. uzaklıkta. İçerisinde denize girebileceğiniz birçok koy bulunan Güzelçamlı Milli Parkı’na giriş ücretli. Milli Park’ın içindeki koylar ise şöyle sıralanıyor:

İçmeler Koyu: Milli Park giriş kapısına 300 metre mesafede, ilk sıradaki koy. Denizi sığ olduğu için çocuklu ailelerin favorisi.

Aydınlık Koyu: Milli Park’ın ikinci plajı olup, giriş kapısına 5 km. uzaklıkta bulunuyor. Temiz ve derin deniziyle yüzmek için en uygun koylardan biri. Ayrıca Milli Park’ın en uzun plajı olma özelliği taşıyor.

Kalamaki Koyu: Eski ismiyle Kalamaki, yeni ismiyle Kavaklıburun; giriş kapısına 9 km. uzaklıkta yer alıyor. Çam ağaçlarıyla çevrili plaj, denize girmek isteyenler kadar piknikçilerin de favorisi.

Karasu Koyu: Milli Park’ın son koyu olan Karasu, derin sularıyla özellikle dalış meraklıların en sevdiği plajlardan biri. Kalamaki Koyu’nda olduğu gibi, burası da çam ağaçlarıyla çevrili olması sebebiyle piknikçiler tarafından tercih ediliyor. En son koy olması nedeniyle, diğer koylara kıyasla daha sakin olduğunu söyleyebiliriz.

Dilek Yarımadası’nda bulunan Güzelçamlı Milli Parkı, sadece deniz-kum-güneş aşıklarının değil; doğa sporu severlerin de uğrak noktası. Trekking ve bisiklet gibi aktivitelerle gününüzü hareketlendirebilir; doğayla iç içe olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up