Marmaris'in En Güzel 11 Plajı

Mavi bayraklı muhteşem plajları, bakir koyları ve tarihi güzellikleriyle Marmaris, pek çok insan için vazgeçilmez tatil noktalarından biridir. Eğer siz de bu yaz, her yıl binlerce yerli ve yabancı tatilciyi ağırlayan Marmaris’e gitmeyi planlıyorsanız; şimdi söyleyeceğimiz plajlarda denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Marmaris'te Denize Girebilecek En Güzel Plajlar

İçmeler Plajı

İçmeler Plajı, Marmaris’in en popüler dolayısıyla en kalabalık yeridir. Bu popülerliğin iki temel sebebi bulunuyor. Birincisi Marmaris’e en yakın olan yerleşim yerlerinden biri olması, ikincisi ise konaklama tesislerinin sayısının fazlalığıdır. 

Marmaris denilince akla gelen ilk yer olan İçmeler, Marmaris’e sadece 8 kilometre uzaklıktadır. Gece de dahil olmak üzere Marmaris’ten İçmeler’e sık sık hareket eden minibüslerle İçmeler Plajı’na kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya ulaştığınızda sizi muhteşem bir denizin ve doğanın karşılayacağını söylememiz gerekiyor. Ayrıca, bölgede her bütçeye uygun konaklama tesisi bulabilirsiniz.

içmeler plajı marmaris

Görsel: Foursquare

Marmaris Halk Plajı

Bölgede en kolay denize girilebilecek plaj olan Marmaris Halk Plajı, Marmaris'in merkezinde başlıyor ve daha sonra Uzunyalı plajı ile birleşiyor. Gün içerisinde sıcaktan bunaldığınız her an Marmaris Halk Plajı’na gidebilirsiniz. 

Turunç Halk Plajı

Marmaris’e 21 kilometre mesafedeki bir sahil kasabası olan Turunç’ta yer alan Turunç Koyu ve Turunç Halk Plajı, mavi bayraklı plaj statüsündedir. Bu bölgede yat sahipleri içinde yat limanı da bulunuyor. 

Turunç Koyu ve Turunç Halk Plajı’nın, İçmeler Plajı’ndan sonra bölgenin en popüler plajı olduğunu söylemeliyiz. Turunç’a hem minibüs hem de tekne turu ile ulaşım sağlamak mümkün. Eğer karayolunu tercih ederseniz, size muhteşem bir manzara eşlik edecek. 

Turunç Koyu’na gittiğinizde eğer ilgileniyorsanız dalış aktivitesi de yapabilirsiniz. Turunç Koyu, kayalık alanların ve sualtı mağaralarının fazlalığı ile ülkemizin en popüler dalış noktalarından biridir.

turunç plajı marmaris

Görsel: Foursquare

Kumlubük Plajı

Marmaris’in 25 kilometre güneybatısında, Turunç Koyu’nun ise yaklaşık 6 kilometre ilerisinde yer alan Kumlubük, berrak denizi güzel kumsalı ve balık restoranları ile ünlüdür. Marmaris’ten deniz ulaşımı ile gidebileceğiniz Kumlubük’te doğa ve denize hayran kalacağınızı söylemeliyiz. 

Şirin bir sahil kasabası olan Kumlubük’ün sahil ve yamaçları ekolojik turizm adına popüler trekking ve doğa yürüyüşü parkurlarına sahiptir. Görülmeye değer bir manzarası bulunan bu bölgeye gittiğinizde; öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsalın tadını doyasıya çıkarmanızı tavsiye ederiz. Sonrasında ise bir balık restoranında yemek yerken dinlenebilirsiniz. 

kumlubük

Kumlubük'ün güneydoğu tarafına doğru giderseniz, farklı bir güzelliğe sahip bir mağara ile karşılaşacaksınız. Bu mağaranın bulunduğu bölgenin 5000 yıl önceki yerleşim alanına ev sahipliği yaptığı biliniyor. Gezi listenize bu mağarayı da mutlaka eklemelisiniz. 

Kumlubük’teki gezinizi tamamladığınızda, bölgeye yürüme mesafesinde olan Amos Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Burada, Amos kentine ait kalıntıları, eski tiyatro binasını ve şehir surlarını görebilirsiniz. 

Cennet Adası Plajı

İnsanı kendisine hayran bırakan manzarasıyla dikkatleri üzerine çeken Cennet Adası Plajı, yüzmek için ideal bir yer olarak gösteriliyor. Genellikle günübirlik tatilcilerin tercih ettiği bu Cennet Adası’nın etrafında çok sayıda kafe ve restoran bulunuyor. 

İsmi ada olsa da, aslında bir yarımada olan bu bölgenin etrafı ormanlarla çevrilidir. Marmaris Koyu’nun hemen girişinde bulunan Cennet Adası, aynı zamanda günübirlik tekne turlarının da popüler uğrak yerlerinden biridir. 

Sedir Adası Plajı (Kleopatra Plajı)

Kleopatra Plajı ismiyle de bilinen Sedir Adası (Cedrea) Plajı, Marmaris’in 16 kilometre kuzeyindedir. Bölgeye gelen tatilcilerin mutlaka görmesi gereken noktalardan birisi olan bu plaj, altın sarısı kumsalı ve denizi ile ünlüdür. Kleopatra’nın da bu denizde yüzdüğü, hatta Kleopatra ve Antonius’un plajın altın kumlarını özel olarak Kuzey Afrika’dan buraya gemilerle getirttiği rivayet ediliyor. Bu plajdaki altın sarısı kumların benzeri günümüzde sadece Mısır’da bulunuyor. 

Sedir Adası’nda aynı zamanda Cedrae Antik Kentine ait şehir duvarları ve antik tiyatro kalıntılarını da görebilirsiniz. Adanın batı ucunda yer alan bu kalıntıların Roma dönemine ait olduğu biliniyor. 

Çok güzel bir piknik ve gezi alanı olan Sedir Adası’nda denizin ve kumsalın tadını çıkarak güzel bir geçirebilirsiniz. Bu adaya Marmaris’ten ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca adanın yakınlarındaki Çamlık İskelesi’nden Sedir Adası’na tekne ile ulaşım imkanı bulunuyor.  Marmaris – Muğla yolunun 12’inci kilometresinde karşınıza çıkacak olan Çamlık yönüne girdikten sonra 6 kilometre kadar ilerlerseniz Çamlık İskelesi’ne ulaşmış olursunuz.

kleopatra sedir adası

Uzunyalı Plajı

Marmaris Halk Plajı'ndan hemen sonra başlayan Uzunyalı Plajı, İçmeler'e kadar uzanan yaklaşık 10 kilometre sahil şeridi boyunca devam ediyor. Plaj boyunca restoran ve kafeler bulunuyor. 

Orhaniye Kızkumu Plajı

Çam ormanları ile çevrili tepeleri ve güzel kumsalıyla Marmaris’in görülmeye değer yerlerinden biri olan Orhaniye’de, deniz her zaman sakindir. Denizi ve plajı ile ünlü olan bu bölgeye gittiğinizde, denizin tadını doya doya çıkarmanızı tavsiye ederiz. 

Orhaniye’de denizin orta bölüme kadar sığ olduğunu söylemeliyiz. Hatta bu durumla ilgili yıllardır dilden dile dolaşan bir hikaye bulunuyor. Rivayete göre; Bybassos Kralı'nın güzel bir kızı varmış. Bu kız (prenses), korsanlardan kaçmak amacıyla Orhaniye’de denize doğru gitmiş. Yüzme bilmediği için de eteğine kum doldurmuş ve bu kumları karşı kıyıya ulaşmak için denize serperek ilerlemiş. Ancak karanlıkta yolunu kaybettiğinden ve kumları da bittiğinden dolayı, kaldığı yerde boğularak ölmüş. Bu hikayeden dolayı bölgeye Kızkumu ismi verildiği söyleniyor. 

Marmaris'in 30 kilometre güneybatısında ve Turgut'un 25 kilometre ilerisinde yer alan Orhaniye, aynı zamanda bölgenin önemli yat demirleme duraklarından biridir. 

Orhaniye’ye gittiğinizde denizin keyfini çıkarabilir, kumsalda güzel vakit geçirebilirsiniz. Bölgede, körfezin orta kısmında bulunan bir ada ve bu adanın tepe kısmında Bybassos Krallığı'na ait olduğu düşünülen bir kale kalıntısı yer alıyor. Manzaranın da muhteşem göründüğü bu tepeye çıkarak hem manzarayı doyasıya seyredebilir hem de kalıntıları gezebilirsiniz. Dilerseniz, Hisarönü Körfezi'ndeki çevre koy ve adalara yapılan tekne turlarına da katılabilirsiniz. Yatçılar için de popüler bir konaklama ve demirleme yeri olan Orhaniye Körfezi’nde hemen her sezon yat görmeniz mümkün. Buradaki Martı Marina'da ayrıca eski bir kilisenin kalıntıları yer alıyor. Bu kalıntıların ve bahçedeki mozaiklerin de görülmeye değer olduğunu söylemeliyiz.


Günnücek Plajı

Marmaris merkeze sadece 2 kilometre uzaklıktaki Günnücek; ziyaretçilerine yürüyüş ve piknik için ideal bir ortam sunuyor. Bölgede plajın yanı sıra kamp alanı da bulunuyor. 

Çiftlik Plajı

Kumsalıyla ünlü olan Çiftlik Plajı tamamen büyük taneli kumlarla kaplıdır. Her şeyden önce, bu tür büyük kumların Marmaris ve çevresindeki koylarda pek az görüldüğünü söylemeliyiz. Sadece bu durum bile Çiftlik Koyu’nu ziyaret etmeniz için bir sebep olabilir. Denizden, 2 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz Çiftlik’te deniz ise her zaman parlak ve berraktır. 


Boncuk Koyu Plajı

Sedir Adası yakınlarındaki Çamlı Köyü’nden yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta bulunan Boncuk Koyu, berrak ve temiz denizi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu koyun sahilinde ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği tesisler bulunuyor. 

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up