Otobüs ve Uçak Yolculuklarında Koronavirüsten Korunma Yolları

Covid-19 pandemisi nedeniyle otobüs ve uçak yolculukları birçoklarının korkulu rüyası haline geldi. Seyahat kuralları değişti, yolculuk deneyimi Covid-19 öncesi dönemden bambaşka bir hale büründü. Peki uçak ve otobüsler riskli mi? Salgın sürecinde hem seyahat edip hem virüsten nasıl korunabiliriz? İşte, otobüs ve uçaklarda koronavirüsten korunma rehberi…

Uçakta Koronavirüs Bulaşır mı?

Birçok kişi, ‘aynı havayı soludukları için’ uçak yolculuklarında Covid-19 kapma ihtimalinin yüksek olduğunu zannediyor. Oysa modern jetlerin son derece gelişmiş hava filtreleme sistemleri var. Maske takma zorunluluğu da göz önünde bulundurulduğunda, uçakta hava yoluyla virüs kapmak neredeyse imkânsız. Fakat iş bununla bitmiyor. Zira maske ve mesafe tedbirlerini dikkate almazsanız, havalimanında ve uçak içinde enfekte bir kişiyle doğrudan temas, yakındaki bir kişinin öksürmesi veya hapşırması, iniş-kalkış sırasında kalabalığın arasında kalmak gibi durumlar sonucunda virüs kapabilirsiniz. Dolayısıyla uçak yolculuklarında Covid-19’dan korunmak için daha havalimanına girdiğiniz andan başlayarak virüse hangi durumlarda maruz kalabileceğinizi dikkatle hesaplamanız gerekir. 

Otobüste Virüs Bulaşır mı?

Otobüs yolculuklarında koronavirüsten korunmak için de daha terminale girer girmez dikkat etmeye başlamalısınız. Otobüslerdeki yolcu kısıtlamaları riski azaltmakla beraber, bireysel tedbir almayan kişiler yüzeylere dokunma veya kalabalıkların arasında maskesiz bir şekilde bulunma gibi sebeplerden virüs kapabilir.

Sefer sorgulamak için: Online Otobüs Bileti

Havalimanı ve Otobüs Terminalinde Koronavirüsten Korunma Yolları

Birçok kişi pandemi döneminde uçak ve otobüsleri riskli buluyor. Ancak binlerce yolcunun geçip gittiği havalimanları ve terminallerin aslında çok daha tehlikeli olduğu unutuluyor. Bu alanlarda virüs kapmamak için şu önlemlerin alınması tavsiye ediliyor:

  • Havalimanları ve otogarlarda hijyen kurallarına uymaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Genellikle aceleyle hareket ettiğimiz, aynı anda birden fazla işi yapmaya çalıştığımız bu alanlarda çok fazla parametre olduğu için ellerinizi düzenli olarak dezenfekte etmeyi unutmayın. Maskenizi her an burnu kapatacak şekilde takın ve yüzünüze dokunmayın. 
  • Çantanızda mutlaka birden fazla yedek maske ve dezenfektan bulundurun.
  • Yüksek sesle konuşan, maske takmayan ve koronavirüs semptomları gösteren kişilerden uzak durun.
  • Başkalarıyla temas ihtimalini en aza indirmek için bilet ve bagaj işlemlerinizi havalimanı veya terminale gelmeden önce, internet üzerinden gerçekleştirmeye çalışın.
  • Uluslararası uçuşlardan önce kapalı alanda fazla vakit geçirmemek için havalimanına saatler önce gitmeyin. Fakat son dakikaya kalıp, yetişme paniği yaşarken tedbirleri ihmal etme riskine de girmeyin.
  • Havalimanı ve terminalden kısa sürede çıkabilmek, başkalarıyla uzun süre aynı kapalı ortamda beklememek için valiz sayısını en aza indirin.
  • Havalimanlarında güvenlik kontrolünden geçerken hijyen ve sosyal mesafeye özel önem gösterin. Çantanızı ve diğer özel eşyalarınızı X-Ray cihazından aldıktan sonra dezenfekte edin. Bu süreçte elinizi yüzünüze götürmeyin, ellerinizi de iyice dezenfekte etmeyi unutmayın.

Pencere Kenarında Oturun

2018’de Atlanta Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, uçaklarda pencere kenarında oturmanın herhangi bir solunum yolu hastalığına yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştu. Covid-19 sürecinde de uzmanlar, yolculuk sırasında mümkünse pencere kenarında oturulmasını tavsiye ediyor. Pencere kenarında oturan bir yolcunun yerinden kalkma ve potansiyel virüs taşıyıcıları ile temas etme ihtimalinin daha az olduğu vurgulanıyor. 

Uçaklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, tuvaletin yakınındaki koltuklarda oturmamak. Özellikle uzun seyahatlerde, bu alanı ziyaret eden yolcu sayısının artması nedeniyle kendinizi korumanız zorlaşacaktır.

Koltuğunuzu Dezenfekte Edin

Uçak yolculuğunda Covid-19’dan korunmak için oturduğunuz koltuğu ve seyahat boyunca dokunma ihtimaliniz olan her yeri dezenfekte etmeniz gerekir. Başkaları ne der diye düşünmeyin; yerinize yerleşmeden önce koltuğu, koltuk kollarını, ön koltuğun size bakan yüzünü, pencere kenarında oturuyorsanız camları, uçak yolculuklarında kemerleri ve kemer tokalarını, yani temas edebileceğiniz her şeyi ve her yüzeyi dezenfekte edin. Bu sayede sizden önce bu yüzeylerle temas etmiş kişiden kalmış olabilecek virüs partiküllerini yok etmiş olursunuz. El bagajınızı yerleştirdikten sonra ellerinizi ayrıca dezenfekte etmeyi de unutmayın.

Yolculuk Sırasında Yemek Yemekten Kaçının

Seyahat sırasında ikram edilebilecek yiyecekleri yemekten kaçınmanız da tavsiye ediliyor. Zira uçak veya otobüste yemek yerken hem birçok kişinin bulunduğu bir ortamda maskenizi çıkarmak zorunda kalacaksınız, hem de başkalarıyla doğrudan temas ihtimaliniz artacak. Kısa süreli yolculuklarda yemek yememek atla deve değil ama peki ya uzun süreli seyahatler? Bu noktada da, belirli önlemlerle kendinizi koronavirüsten koruyabilirsiniz. Sizden önce birçok kişinin dokunmuş olabileceği yemek tepsisini, ambalajlı ikramları, tek kullanımlık olmayan çatal-bıçakları ve bardakları dezenfekte etmeniz faydalı olacaktır.

Yolculuk Sırasında Yerinizden Kalkmayın

Pandemi günlerinde uçak yolculuğu, birçok eski alışkanlığın bırakılması anlamına geliyor. Bunlardan biri de, özellikle uçak yolculuklarında hareket edebilmek için yerinizden kalkmaktır. Uçakta koronavirüsten korunmak için yolculuk sırasında hareketlerinizi sınırlandırmalısınız. Özellikle uzun yolculuklarda haklı olarak bacak kaslarınızı çalıştırmak, vücudunuzda basınç farkından kaynaklı yaşanan olumsuz etkileri hafifletmek isteyebilirsiniz. Fakat bunu, eski günlerdeki gibi koltuğunuzdan kalkıp yürüyerek değil, oturduğunuz yerde yapmaya çalışın. 

Uçakta esneme egzersizleri olarak bileklerinizle daireler çizebilir, bacak kaslarınızı esnetecek şekilde ayaklarınızı kaldırıp indirebilir ve boynunuzu hareket ettirebilirsiniz. 

Tuvalete Gitmemeye Çalışın

Uçakta koronavirüse yakalanmamak için alacağınız bir diğer önlem, tuvalet ihtiyacınızı uçuştan önce karşılamak ve yolculuk sırasında su harici sıvı tüketmemek olacaktır. Tuvalete gitmeniz gereken durumlarda ise maskenizi burnu kapatacak şekilde takıp hiç çıkarmamanız, yüzünüze dokunmamanız ve dışarı çıkar çıkmaz ellerinizi dezenfekte etmeniz tavsiye edilir. 

Uçak İçi Dergisine Elveda

Pandemi sürecinde seyahat ederken uçak içi dergilerle de aramıza mesafe koymak daha sağlıklı olacaktır. Her ne kadar bazı havayolu firmaları uçuştan önce dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirse de, kendinizi garantiye alın. Yolculuk sırasında iyi vakit geçirmek için yanınızda kitap, dergi veya tablet götürebilirsiniz.

Diğer Yolculara Dikkat Edin

Yanınızda veya yakınınızda öksürük, ateş veya nefes darlığı gibi koronavirüs belirtilerini gösteren bir yolcunun oturuyor olması halinde koltuğunuzu değiştirmeyi isteyin. Muavin veya uçuş görevlisini sessizce uyarmanız yeterli olacaktır. Aynı tedbiri, başkalarını korumak adına kendiniz için de alın; kendinizi iyi hissetmiyorsanız görevlilere haber verin.

Molalara Dikkat!

Otobüs yolculuklarında kalabalık mola yerlerinde önlem almayı unutmayın. Dinlenme tesislerindeki yemek alanlarında ve tuvaletlerde sosyal mesafeyi koruyun, yüzeylere dokunmayın. Mümkünse molanın tamamını kapalı alanda geçirmeyin ve temiz havada yürüyün.

Yüksek Sesle Konuşmaya Son

Sars-Cov-2 virüsü üzerinde yapılan bir dizi araştırma, yüksek sesle konuşmanın virüsün daha geniş bir alanda yayılmasına yol açtığını ortaya koydu. Buna göre, bağırarak konuşan kişilerin saçtığı damlacıklar daha uzağa gidiyor. Eğer yolculuk sırasında yakınınızda birbirleriyle yüksek sesle konuşan kişiler varsa görevliler aracılığıyla uyarıda bulunun.

İniş ve Binişlerde Acele Etmeyin

Otobüs ve uçak yolculuklarının koronavirüs açısından en riskli aşamalarından biri, iniş ve binişlerdir. Her iki durumda da yolcular arası temas ihtimali artar. Varış noktasına ulaştığınızda, uçaktan veya otobüsten inmek için acele etmeyin. Kapıların açılması ve ilk yolcuların inmeye başlayabilmesi vakit alacaktır. Bu sırada sosyal mesafeyi korumanın zor olması nedeniyle virüse maruz kalabilirsiniz.

Seyahat Saatini Virüse Endeksleyin

Biletinizi satın alırken, daha az yolcuyla temas edeceğiniz günleri ve saatleri seçmeye çalışın.

Yolculuk Sırasında Yanına Alınması Gerekenler

Pandemi sürecinde yolculuk yaparken çantanızda mutlaka birden fazla yedek maske, dezenfektan, kolonya ve anti-bakteriyel jel bulundurun. Uzun süreli yolculuklarda uçak içinde verilen battaniyeyi kullanamayacağınızı unutmayın; yanınızda ek giysi götürün.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up