Otobüs Yolculuğu vs Uçak Yolculuğu

Seyahatinizi hangi yolla yapacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken çok sayıda etken var. İlk bakışta en önemli kriterler zaman ve fiyat farkı gibi görünse de, aslında bagaj hakkı, konfor, internet bağlantısı veya yoruculuk gibi faktörlerin de belirleyici olduğu kesin. Son tahlilde, otobüsün de uçağın da kişiden kişiye ve yolculuktan yolculuğu değişen avantaj ve dezavantajları var. Otobüs yolculuğu ile uçak yolculuğu karşılaştırması için faydalı bilgiler şöyle:

Seyahat Süresi: Zaman Görecelidir!

Düz bir mantıkla, uçak yolculuğunun zamandan tasarruf olduğuna inanılır. Ödenen fazla ücret, vaktinizi satın aldığınız düşünülür. Ne de olsa uçak çok daha hızlıdır, 6-7 saatlik bir yolu 1 saatte gitmenizi sağlar, değil mi? 

Esasında, bunu bir daha düşünmekte fayda var…Gerçek şu ki, uluslararası veya çok uzun mesafeleri hariç tutarsak, uçak yolculuğu illaki zaman kazandırmaz. Hatta, kısa mesafe yolculuklarda otobüsü tercih etmek daha avantajlı olabilir. Kısa mesafe bir yolculuk için uçak mı otobüs mü ikileminde kaldıysanız, şu ayrıntıları gözden geçirmenizi öneririz:

  • İç hat yolcularının, uçağın kalkış saatinden yaklaşık 60 dakika önce havalimanında bulunması gerektiğini unutmayın.
  • Uçağa bineceğiniz havalimanına ne kadar sürede gideceğinizi, varış noktasındaki havalimanının kalacağınız yere ne kadar mesafe olduğunu hesaplayın. 
  • Daha havalimanına giderken trafikte geçirmeniz gereken vakti göz önünde bulundurun.
  • Havalimanında güvenlik kontrolü ve check-in için sıra bekleme süresini hesaplayın.
  • Rötar ihtimalini unutmayın.
  • Varış noktasında bagaj bekleme süresini ekleyin.

Tüm bu ayrıntılar göz önünde bulundurulduğunda, uçağı tercih etmeniz halinde yola uçuş saatinden en az 2-2.5 saat önce çıkmanız gerekecek. Oysa terminale sadece 10 dakika önce de gitseniz, otobüsünüze binip koltuğunuza kurulabilirsiniz. Molasız otobüslerde seyahat süresi daha da kısalacaktır. Dolayısıyla, kısa vadeli seyahatlerde otobüs daha avantajlı seçenek olarak öne çıkıyor.

Fiyat: Son Dakikaya Kalmayın

Otobüs mü ucuz, uçak mı? Eskiden bu soruya düşünmeksizin ‘otobüs’ yanıtı verilirdi ama havayolu firmalarının ve sefer sayılarının artması ile uçak biletleri de ucuzladı. Eğer otobüs mü uçak mı ikileminde kriteriniz fiyat bazlı ise dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:

  • Uçak biletinizi ne kadar önceden alırsanız, fiyatı da o kadar ucuz olacaktır. Örneğin, bir gün sonrasına bilet arıyorsanız uçak bazen otobüsten beş-altı kat bile daha pahalı olabilir. Fakat biletinizi önceden ve/veya promosyonlu olarak almanız halinde, uçağın daha ucuza gelme ihtimali var.
  • Eğer bagajınız uçuş için izin verilen limitin üzerindeyse, promosyonlu bir biletiniz olsa bile ek bagaj ücreti ödemeniz gerekecektir.
  • Cüzdanını düşünenler, bilet fiyatlarının yanı sıra havalimanına ve otobüs terminaline gidiş masraflarını da hesaplayarak daha sağlıklı bir karara varabilir.

Yükünüz Ağırsa Otobüsü Tercih Edin

Havayolu firmalarının check-in sırasında teslim edilen ücretsiz bagaj hakkı genellikle promosyonlu biletler için 15, ekonomi sınıfı biletler için 20 kilogram olarak belirlenmiş durumda. Eğer birden fazla valiziniz ve daha ağır yükünüz varsa, otobüsü tercih etmeniz daha ekonomik olacaktır.

Manzara Sevenler Otobüse

Otobüs yolculuğunun tercih edilme sebeplerinden biri de, yol boyunca etrafı gözlemleme zevkidir. Uçakta pencere kenarında otursanız bile iniş ve kalkışta sadece saniyelerle ölçülebilen manzara keyfi, otobüs yolculuğunun en tanımlayıcı unsurlarından biridir. Özellikle bazı güzergahlarda otobüsle seyahat etmek sırf bu nedenle tercih edilebilir.

Otobüs mü Rahat, Uçak mı?

Firmadan firmaya ve uçuş sınıfları arasında değişmekle beraber, uçak koltukları otobüs koltuklarına kıyasla daha dardır. Özellikle uzun boylu yolcular uçaklarda bacak mesafesini yeterli bulmayabilir, bazen yan koltuk da fazla yakın hissettirebilir. Otobüs koltuklarında ise bacak mesafesi daha geniştir, bazı seferlerde tekli koltuk seçeneği de mevcuttur. Uçak yolculuğu ile otobüs yolculuğu arasında kararsız kalanlar için konfor da bir kriter olarak öne çıkabilir.

Yolculukta İnternet Bağlantısı Var Mı?

Bitiremediğiniz işleriniz, kopamadığınız sosyal medya platformları veya takip etmeniz gereken anlık gelişmeler mi var? Yani, iki-üç saatlik bir yolculuk sırasında bile kesintisiz internete mi ihtiyacınız var? Bu sorulara ‘evet’ yanıtını veriyorsanız, otobüsle seyahat etmek sizin için daha mantıklı görünüyor. Bazı havayolu firmalarının bazı model uçaklarında internet hizmeti sunulsa da, bineceğiniz uçağın bunlardan biri olma garantisi yok. Yol boyunca internet erişimi ihtiyacı duyan veya telefonda konuşma zorunluluğu olan yolcular bu nedenle otobüsü tercih edebiliyor.

Otobüs mü Daha Yorucu, Uçak Mı?

Seyahat etmek birçoğumuza eğlenceli gelse de, bazılarımız daha ‘yolculuk’ lafını duyduğunda yorulur. Yoruculuk açısından kıyaslandığında, otobüs ve uçağın durumdan duruma değişen avantajları ve dezavantajları var.

Otobüs Yolculuğunun Yorucu Yanları: Otobüs yolculuklarında oturduğunuz koltuk ne kadar rahat olursa olsun, insan beyni sürekli tetiktedir. Virajlar, değişen hız seviyeleri ve sürekli hareket etme hali gibi faktörlerden dolayı, beyinden kaslara vücut postürünü sürekli olarak koruma emri gider. Yani, siz farkında olmasanız da kaslarınız daimi olarak çalışıyor haldedir. Otobüs seyahatlerinden sonra vücudunuzun yorgun olmasının en önemli sebeplerinden biri budur. 

Uçak Yolculuğunun Yorucu Yanları: Uçakların da kendilerine özgü, son derece yorucu olabilen yanları vardır. Uçakta otobüs gibi ani hız değişiklikleri veya dönüşler yaşanmadığı doğru. Fakat uçak seyahatinde vücudunuzun yüksekliğe ve farklı basınç değerlerine hızla alışması gerekir. Kabin basıncı bu işi kolaylaştırsa da, evinizin salonunda koltukta oturuyor gibi hissetmezsiniz. Diğer yandan, kabin basıncının ayarlanması sırasında uçak içindeki hava otomatikman yaklaşık yüzde 15 oranında kurur. Bu nedenle vücutta dehidrasyon yaşanır. Uçağın içindeki motor sesi, hissedilen titreşimler ve türbülans da insan vücudu için ‘normal’ değildir. Tüm bunlar nedeniyle, sadece oturarak geçirdiğiniz kısa bir uçuştan bile son derece yorgun inebilirsiniz.

Fakat yorgunluğun tanımı kişiden kişiye değişir. Daha az yorucu bir seyahat istiyorsanız, otobüsün güzergahını ve izleyeceği yolları inceleyin. Uçak için de yukarıdaki etkenleri göz önünde bulundurun, havalimanına gidiş, olası aktarma ve bekleme sürelerini de yorgunluk hanesine yazın. Böyle bir karşılaştırma, kendiniz için en az yorucu olan tercihi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Psikolojiniz Hangisine Daha Uygun?

Uzun süre kapalı alanda kalma fobisi olan yolcuların uçak, yükseklik ve uçak korkusu olanların ise otobüs yolculuklarını tercih etmesi tavsiye edilir. Kapalı ve dar alanda anksiyete hisseden kişiler uçakta business class bölümünde oturarak kendilerini daha rahat hissedebilir.

Bilet İptalinde Otobüs Daha Avantajlı

Seyahatinizden son dakikada vazgeçme ihtimaliniz mi var? Otobüs firmalarının iptal politikaları, havayolu firmalarına kıyasla genellikle daha esnektir. Promosyonlu uçak biletlerinde ise iptallerde ücret iadesi söz konusu değildir. Dolayısıyla, iptal etme ihtimaliniz bulunan bir seyahati bu koşulları düşünerek planlamalısınız.

Uçak mı Güvenli, Otobüs Mü?

Aslında bu sorunun gündeme gelmesinin sebebi, uçakların güvenli olmayabileceği varsayımına dayanıyor. Oysa birçok istatistiğe göre hava ulaşımı, karayolu ile seyahat etmekten çok daha güvenli. Uçak kazası ihtimali, gelişen teknoloji ve yeni sistemler sayesinde karayolu ulaşımı kazalarından çok daha düşük bir risk içeriyor. Dolayısıyla, güvenilir firmalarla seyahat ettiğiniz düşünüldüğünde, uçakla otobüs arasında sadece güvenlik kriterini gözeterek bir tercih yapmanız çok da mantıklı değil.

Çevreciler Otobüs Tercih Etmeli

Çevre kirliliği ve küresel ısınma açısından bakıldığında, uçakların pek de masum olmadığı söylenebilir. Otobüsler karbon emisyonu en düşük, uçaklar ise en yüksek olan ulaşım yöntemi. Yolcu başına yakılan her bir birim yakıt açısından da uçaklar çok daha yüksek bir orana sahip.

Karar sizin; Otobüs / Uçak

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up