Adana Etnografya Müzesi

Adana’daki Etnografya Müzesi’nin bu kente giden tarih severlerin uğrak yeri olduğunu biliyor muydunuz?

Adana’nın merkezinde, ulaşım açısından çok kolay bir noktada yer alan bu müze, dikkat çekmeyen binasına rağmen her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yolu Adana’ya düşenlerin gezi rotasına mutlaka dahil etmesi gereken bu müzede, Çukurova’nın yerlileri olarak anılan Türkmen ve Yörük ailelerin gündelik yaşamlarında kullandıkları eşyalar sergileniyor. Farklı bölümlerden oluşan, etnografik ve taş eserlerin teşhir edildiği müzenin nostaljik havasının sizi de geçmişe götüreceğini mutlaka söylemeliyiz. 

Adana Etnografya Müzesi Nerededir? 

Adana Etnografya Müzesi, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Kuruköprü Mahallesi’ndedir. 

Adana Etnografya Müzesi Hakkında Bilgi 

Geçmişte Eski Müze adıyla bilinen Adana Etnografya Müzesi, 1924 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmış. Müze binası, 1845 yılında Kuruköprü Mahallesi’nde kilise olarak inşa edilmiş. Sonraki yıllarda terk edilen bina, 1924 yılında arkeoloji ve etnografya eserlerinin sergilendiği müze olarak yeniden faaliyete açılmış. 1972 yılına gelindiğinde, eserlerin yeni müze binasına taşınmasının ardından kilise restore edilmiş. Bina son olarak 1983 yılında Etnografya Müzesi’ne dönüştürülmüş. 

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, müze binası çok fazla dikkat çekmiyor. Hatta yoldan geçen birine müzenin nerede olduğunu sorsanız, “bilmiyorum” cevabı alabilirsiniz. Binanın özellikle ana caddeye bakan kısmının mimarisi oldukça sade, arka taraftaki girişinde ise bazı detaylar göze çarpıyor. Ancak ne yazık ki ön taraftaki cadde ne kadar kalabalıksa, arka taraftaki cadde ise bir o kadar sakin ve sessiz. Müzenin hem ön hem de arka tarafındaki girişinde bazı süslemeler bulunuyor. 

2775 adet etnografik eserin sergilendiği bu müzenin ismi, 2016 yılının ilk günlerinde “Adana Kuruköprü Kilisesi Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi” olarak değiştirilmiş. 

Adana Etnografya Müzesi Eserleri Hakkında Bilgi 

Farklı bölümlerden oluşan Adana Etnografya Müzesi’nde, Çukurova köylerinde ve Toroslar’da yaşayan Türkmen ve Yörük ailelerin yaşamlarından izler taşıyan eşyalar teşhir ediliyor. Hazırsanız, müzenin bölümlerinde kısa bir tura çıkarak sergilenen eserleri birlikte inceleyelim!

Etnografik Eserler

Türkmen ve Yörüklere ait kültürel eşyaları temsil eden eserler Istar Bölümü, Yörük Çadırı, Şark Odası, Panolar ve Vitrinlerde sergileniyor. 

Istar Bölümü: Bu bölümü ziyaret ettiğinizde; ıstar, ılkıdır, kirmen, kirkit, el dokuma tezgahları, mekik, yay, kirkit, çıkrık ve duvarda kilim örneklerini inceleyebilirsiniz.

Yörük Çadırı: Çukurova’da yaşayan Yörüklere ait eşyaların sergilendiği bu bölümde; çeyiz çuvalları, duvar yastıkları, keklik kafesi, fener, tüfek, barutluk, kilimler, hızman ve yerde keçeler bulunuyor. Tüm bu eşyalar kurulmuş halde olan kara kıl çadırının içinde sergileniyor. Çadırın önünde ise; ağaç su kabı, yayık, deriden yapılmış çarık ayakkabı, dibek ve yayık, haviye ve kaşıklık bulunuyor. Çadırın sol tarafında; deri yayık başında Türkmen kızı, duvarda eli belinde olan koçboynuzu motifli kilim ve el değirmeni yer alıyor. 

Şark Odası: Bu bölümde; ortada bir mangal ve giyinmiş, kuşanmış Türkmen kızı mankeni sergileniyor. Duvarda ise geyik derisi ve yazılı bakır tepsi bulunuyor. 

Panolar: Panolarda Toros Dağları’nda yaşayan aşiretlere ait cicim, sumak, el dokuma, zili, ilikli, halı, seccade, çeyiz çuvalı, heybe, yastık ve düz dokuma kilim örnekleri teşhir ediliyor. 

Vitrinler: Adana Etnografya Müzesi’nde 10 adet vitrin bulunuyor. Ziyaretiniz sırasında bu vitrinlerde aşağıdaki eserleri görebilirsiniz.

  • 1 Sayılı Vitrin: Bakır kahve ibriği, gelin takunyası, ham deri çarık, kirkit, mangal, güneş ölçme aleti, zemzem takımı, ahşap kahve değirmenleri, körük, hedik, keserler ve ellik
  • 2 Sayılı Vitrin: Aşiret zurnaları, ney ve kaval
  • 3 Sayılı Vitrin: Bilezikler, kolye ve altın küpe
  • 4 Sayılı Vitrin: Gümüş kemerler ve kemer tokaları
  • 5 Sayılı Vitrin: Gümüş hamaylı kolyeler ve tesbihler
  • 6 Sayılı Vitrin: Köstekli saat, gümüş halhal, ağızlık, yüzük, sürmedan, tepelik ve bilezik
  • 7 Sayılı Vitrin: Kemençe, yaylı tambur ve yaylı kabak kemane
  • 8 Sayılı Duvar Vitrini: Kılıç ve kalkan
  • 9 Sayılı Vitrin: Manken üzerinde simle dokunmuş kadın kıyafeti, cepken ve sırma işlemeli kadın giysisi
  • 10 Sayılı Vitrin: Cepken ve manken üzerinde iki adet bindallı

Taş Eserler

Taş eserlerin sergilendiği güney ve kuzey kısımda; 17 yüzyıldan kalma Osmanlı kadın ve erkek mezar taşları bulunuyor. Bu mezar taşları sade, sikke başlıklı, mecidiye tipi, kavuklu, fes ve barok başlıklıdır. Burada Osmanlı’nın ileri gelenlerinden Adana Valisi Süleyman Paşazade Ahmet Paşa, Adana Askeri Alaybeyi Miratizade İbrahim Bey, Karaisalı Kaymakamı Hasan Fevzi Bey, Orman Başmüfettişi Akif Efendi ve Adana Defterdarı Sofyalı Mustafa Bey’in mezar taşları da yer alıyor. 

Batı kısmında ise; Bahripaşa çeşmesi, Taşköprü, Adana Vilayet Konağı, Osmanlı devlet arması, Misis Hanı ve Misis Köprüsü tamir kitabeleri gibi Türk – İslam eserlerini görmek mümkün. 

Son olarak bahçede; mezar taşları, kûfi, sülüs ve nesih hatla yazılmış kitabe teşhir ediliyor. 

Adana Etnografya Müzesi Ziyaret Günleri

Müzeyi Pazartesi günleri hariç haftanın diğer her gününde ziyaret edebilirsiniz. 

Yaz dönemi (1 Nisan - 31 Ekim) ziyaret saatleri: 10:00 - 17:00

Kış dönemi (31 Ekim - 1 Nisan) ziyaret saatleri: 08:30 - 17:30

Adana Etnografya Müzesi Adres ve Telefon

Adres: Kuruköprü mah. 01060 Seyhan / Adana

Müze Tel: 0322 454 38 55  -  0322 454 38 56  -  0322 454 38 57

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up