Cehennem Deresi Kanyonu

Eşi benzeri olmayan doğal güzellikleri ve tarihiyle Artvin, Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken şehirlerinin başında geliyor. Ancak bu bakir şehirde öyle bir yer var ki, kesinlikle diğerlerinden çok daha fazla ilgiyi hak ediyor. Neresi mi? Tabii ki Cehennem Deresi Kanyonu’ndan bahsediyoruz. 

Arizona Eyaleti’nde bulunan Grand Kanyonu’ndan sonra, dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Cehennem Deresi Kanyonu, büyüleyici güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor. Yolu Artvin’e düşen herkesin mutlaka görmek isteyeceği bu kanyonda, fotoğraf makinenizi bir an bile yanınızdan ayıramayacağını söylememiz lazım. Çünkü kanyonda ilerledikçe karşınıza çıkacak olan manzarayı ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.  

Tanıtım ve turizm faaliyetlerinin yetersiz olması nedeniyle Cehennem Deresi Kanyonu, ne yazık ki hak ettiği ilgiyi göremiyor. Hızlı davranırsanız, şimdilik çok az kişinin bildiği bu yeri ilk keşfedenlerden biri de siz olabilirsiniz.

Cehennem Deresi Kanyonu Nerededir?

Dünyanın sayılı kanyonlarından biri olan Cehennem Deresi Kanyonu, muhteşem doğasıyla dikkatleri üzerine çeken Artvin ilimizin Ardanuç ilçesi sınırları içerisindedir. Artvin il merkezine 34, Ardanuç ilçesine 4 kilometre uzaklıkta olan bu kanyon; ilçe merkezinin yaklaşık 7 kilometre kuzeybatısında, Artvin – Ardanuç karayolunun 25’inci kilometresinde yer alıyor. 

Cehennem Deresi Kanyonu Hakkında Bilgi

Ardanuç Cehennem Deresi, Karadeniz’in en doğusunda yer alan Çoruh Nehri’nin kollarından biri olan Ardanuç Suyu’nun açtığı oldukça dar ve derin bir vadidir. Yamaç eğimi 90 dereceyi bulan Ardanuç Cehennem Deresi, dik yapısı ve 200 metreyi aşan yükseltisiyle dikkat çekiyor. Birkaç kilometre boyunca ilerleyen Ardanuç Cehennem Deresi’nin içerisinde yer alan Cehennem Deresi Kanyonu ise, doğal yapısı ile turistlerin ilgisini çekiyor. 

Artvin’in görülmeye değer doğal güzellikleri arasında yer alan Cehennem Deresi Kanyonu, Amerikan’ın Arizona Eyaleti’nde bulunan Grand Canyon’dan (Büyük Kanyon) sonra dünyanın ikinci en büyük kanyonu olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 1068 metrekarelik yüzölçümüne sahip olan kanyonun yüksekliği ise 160 ile 180 metre arasında değişiyor. 1. Derece Doğal SİT Alanı olan Cehennem Deresi Kanyonu, 500 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğindedir. Akarsuların volkanik kayaları oymasıyla oluşan kanyonun yüzeylerinde çok sayıda doğal oluşum mağarası bulunuyor. 

Artvin’in muhteşem doğasının bir parçası olan Cehennem Deresi Kanyonu, aynı zamanda bir koydur. Bu doğa harikasına neden cehennem adı verildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kanyona cehennem adı yöre halkı tarafından, derin ve dik olması nedeniyle verilmiş.

İçerisinde herhangi bir turistik faaliyet olmayan kanyona giden yolda ne yazık ki yönlendirme tabelası bulunmuyor, dolayısıyla kanyonu bulmak zor bir hal alıyor. En derin yeri deniz seviyesinden çok yüksek olan bu kanyona girmek için bazı taşlı ve dik patikaları takip etmeniz gerekiyor. Bu yolun tek kişinin bile zor geçebileceği şekilde olduğu konusunda sizi uyarmalıyız. Bazı aralıklardan geçerken elinize alacağınız bir sopa veya zil ile gürültü çıkarmanız yılan vb. hayvanların uzaklaşmasını sağlayacaktır. Bu zorlu yolculuk sizi korkutmasın, çünkü yolculuk bittikten sonra muhteşem bir manzara sizi karşılıyor olacak. 

Görsel: Kültürportalı

Kanyona girdiğiniz andan itibaren, ilk 1 kilometre boyunca gökyüzünden mahrum kalacağınızı üzülerek belirtmeliyiz. Girişteki dar alanı geçtikten sonra dik denilebilecek patikadan ilerlediğinizde kanyonun en geniş kısmına ulaşacaksınız. Bu noktada oturup dinlenmek için bir bank bulunuyor. Biraz dinlendikten sonra yola devam ettiğinizde, kanyonun sonuna ulaşmış olacaksınız. Yağışlı mevsimlerde burada bir şelalenin aktığı söyleniyor. 

Kanyonun en geniş yeri, aynı zamanda da en güzel yeri. Burada farklı yeryüzü şekilleri görmeniz mümkün. Film yapımcıları ve fotoğrafçıların da bu güzelliği keşfettiğini ve burada zaman zamana çekimler yaptıklarını söylemeliyiz. Özellikle sabah erken saatlerde ve gün batımlarında buradaki görüntü daha da etkileyici olabiliyor. Kanyonun etrafında yemek, içme veya konaklama tesisi bulunmuyor. Bu nedenle gezinize başlamadan önce yanınıza su ve yiyecek almalısınız. Kanyonu rahat bir şekilde gezebilmeniz ve fotoğraflayabilmeniz için en az 1 saat ayırmanızı, bot ve pantolon giymenizi ve kontrollü adımlar atmanızı tavsiye ediyoruz. 

Artvin’in turizm merkezlerinden biri olma potansiyeline sahip olan kanyon, ne yazık ki hak ettiği ilgiyi göremiyor. Arizona’daki büyük kanyonu yılda 5 milyon kişi ziyaret ediyorken, Cehennem Deresi Kanyonu’nun ülkemizde dahi bilinmiyor olması gerçekten çok üzücü. Son yıllarda bu duruma son vermek isteyen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Artvin Valiliği ortaklaşa bazı çalışmalar yürütmeye başladı. Bu kapsamda; 2014 yılı Nisan ayındaki Turizm Haftası’nda düzenlenen Artvin Birinci Turizm Şenliği, Cehennem Deresi Kanyonu’nda düzenlendi. Önümüzdeki yıllarda bu tür etkinliklerin ve Cehennem Deresi Kanyonu tanıtım çalışmalarının artarak devam etmesini, bu doğa şaheserinin daha fazla kişi tarafından keşfedilmesini umut ediyoruz.  

Cehennem Deresi Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Artvin’e gitmenin en kolay yolu, uçak ile Gürcistan’ın Batum şehrine gitmektir. Yaklaşık 2 saat süren bu uçak yolculuğundan sonra, 2 saatlik bir karayolu yolculuğu ile Artvin’e ulaşabilirsiniz. Artvin’e ulaştıktan sonra Cehennem Deresi Kanyonu’na gitmek oldukça kolaydır. Sadece Artvin - Ardanuç karayolunu takip ederek, rahat bir şekilde kanyona ulaşabilirsiniz. 

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up