Bodrum'un Mavi Bayraklı En İyi 10 Koyu

Genelde gece hayatı ve çılgın eğlenceleri ile anılan Bodrum’da, güneş doğduğu andan itibaren birbirinden muhteşem koylar ve rüya gibi bir deniz bizi bekliyor. 

Büyük bir çoğunluğu mavi bayrak ile tescillenmiş olan Bodrum koylarının, bazıları hala bakir denebilecek kadar iyi korunmuş durumda, bazıları oldukça turistik ve popüler. Bazıları sörf ve su sporları için ideal, bazıları sessiz ve huzurlu bir gün geçirmek için. Kimilerine kara yolu ile ulaşabilirsiniz, kimileri ise sadece tekne turları ile ulaşılabilecek koylar.

Bodrum’un Mavi Bayraklı plajlarının en iyilerini, her zevke uygun önerilerimizle listeledik...

Yalıçiftlik

Gökova Körfezi’nin hemen girişinde yer alan Yalıçiftlik, Bodrum’da en güzel denizi olan koylardan biri. Kızılağaç yolunu izleyerek ulaşabileceğiniz Yalıçiftlik’in; Bodrum’un henüz tam olarak keşfedilmemiş, tesis istilasına uğramamış koylarından olduğunu müjdeleyebiliriz. 

Rüzgar alan bir koy olmasına rağmen denizi temiz, yosunsuz ve dalgasız. İyi korunmuş ve imara tamamen açılmamış olmasından dolayı sakin bir ortama sahip olmasının avantajını, çam ormanlarıyla çevrili olmasının büyüsüyle birleştiriyor. Huzuru Bodrum’da arayanların bilgisine!

yalıçiftlik koyu

Bardakçı

Bodrum Merkez ile Gümbet arasında yer alan Bardakçı Koyu, Bodrum Marina’dan kalkan tekneler ile 5 dakikada ulaşabileceğiniz yakınlıkta bir cennet.

Antik çağlardan bu yana içme suyu kaynağı olmasıyla ünlü Bardakçı Koyu, aynı zamanda su perisi Salmakis’in efsanesinin de ana vatanı. Zeki Müren’in en sevdiği koy olması itibarıyla “Zeki Müren Koyu” olarak da biliniyor. 

Kale manzarasına karşı yüzmek isteyenlere, berrak denizlerden şaşmayanlara özellikle tavsiye ediyoruz.

bardakçı koyu

Fotoğtaf kaynak: Turkeyvision.com

Torba

Bodrum’un merkezine en yakın koylarından bir diğeri olan Torba, yarımadanın kuzeyinin daha nemli olması sayesinde, çam ve zeytin ağaçlarının muhteşem görüntüsünden nasibini almış bir koy. 

Rüzgarın en sert estiği zamanlarda bile sakin bir denize sahip olmasını, kapalı bir koy olmasına borçlu. Bu sayede su sporları için de uygun olan Torba denizi, son derece temiz ve oldukça sığ. Plajda sadece mavi değil, yeşil keyfi de arayanların favorilerinden olan koy boyunca birbirinden sevimli küçük oteller ve lokantalar olduğunu da belirtelim.

torba koyu

Fotoğtaf kaynak: TÜRSAB

Bitez

Gümbet’in hemen ilerisinde yer alan Bitez Koyu, yarım ay biçiminde upuzun bir kumsala sahip. Mandalina ağaçlarıyla da ünlü olan Bitez’in “yalısı”, Çökertme Türküsü’nde geçen şu meşhur sahil.  

Bodrum Merkez’den kalkan gezi teknelerinin de duraklarından biri olan Bitez Koyu, aynı zamanda Bodrum’un en önemli sörf noktası. Denizi başlangıç seviyesinde olanlar için yeterli sığlık seviyesinde; biraz ilerlediğinizde ise yüzme keyfinizi gölgelemeyecek şekilde derinleşiyor. 

Bitez’in soğuk ve berrak denizinin keyfini sürdükten sonra, gün batımında mayonuzu bile çıkarmadan hemen sahil kenarındaki balık restoranlara geçmenizi ısrarla öneririz.Bağla Koyu

Bodrum Merkez’e 14 km uzaklıkta; Bağlar Burnu’nun batısında yer alan Bağla Koyu, Bodrum’un kamp için en çok tercih edilen plajı olma özelliğine sahip. Turkuaz deniz aşıklarının favorisi olmaya aday olan koy, yine tekne turlarının en uğrak noktalarından biri.  “Bilen bilir” kategorisinde değerlendirebileceğimiz koy, henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olması itibarıyla huzurun bir diğer adresi!

bağla koyu

Fotoğraf Kaynak: Triyada.blogspot.com.tr

Turgutreis

Bodrum’un önemli yerleşim alanlarından ve turizm merkezlerinden biri olan Turgutreis, yarımadanın batı yakasında kalıyor. Karşısında sıralanan irili ufaklı on dört ada, peşi sıra Kos Adası’nın manzarasıyla Turgutreis’e ayrı bir tat katıyor.

Turgutreis’te yer alan birçok Mavi Bayraklı plajın en önemli özelliği, Turgutreis’in harikalar harikası gün batımı. Turgutreis’in aynı zamanda Bodrum’un sayılı sörf noktalarından biri olduğunu not düşelim.

turgutreis denizi

Fotoğraf Kaynak: Neredekal.com

Gündoğan

Gündoğan, tarihi özellikleri ve boydan boya uzanan kumsalı ile son yıllarda popülerliğini hızla arttıran bir “balıkçı kasabası.” Günün her saati rüzgarlı olması, Gündoğan’ı sadece sıcak yaz günlerinde serinlemek için ideal plaj değil, aynı zamanda Bitez ile birlikte Bodrum’un en popüler sörf noktası haline getiriyor.

Gün batımı manzarası ile meşhur sahillerden biri olan Gündoğan’ın, sahil kenarındaki ufak meyhaneleri de harika bir yaz gününün kapanışı olmak için ideal. Gündoğan’ın havası doktorlar tarafından astım hastaları için özellikle tavsiye ediliyormuş.

gündoğan plaj

Cennet Koyu

Göltürkbükü ile Torba arasında kalan Cennet Koyu, büyüleyici denizi ve yeşilden maviye uzanan renkleriyle, gerçekten adının hakkını veren bir koy. Aslında Ilıcabükü’nün uzantısı olan Cennet Koyu, Bodrum’un yerlilerinin de favorisi olduğundan, zamanla bu isimle anılmaya başlamış.

Rüzgara kapalı bir koy olan Cennet Koyu’nun denizi de her zaman sakinliğini ve berraklığını koruyor. Çam ormanları içinde tepelere doğru yürüyüş yaptığınızda tek kelimeyle aşık olacağınız koya, hem kara yoluyla hem de tekne turlarıyla ulaşmak mümkün. Bakirliğini korumayı başaran koyların son örneği. Hak ettiği popülerliğe kavuşmadan mutlaka gitmelisiniz...

bodrum cennet koyu

Fotoğraf Kaynak: Bodrumnazliotel.com

Güvercinlik Koyu

Milas-Bodrum karayolu üzerinden ilerlerken denizle ilk kez göz göze geldiğiniz, sizi karşılayan koy; Güvercinlik Koyu. Bodrum’a 25 km. mesafede olan Güvercinlik, sahil boyunca uzanan küçük balıkçı lokantaları, kedileri ve harika manzarasıyla ünlü.

Aynı zamanda karşısında bulunan Salih Adası ile de ilgi çeken Güvercinlik’in çevresi ağaçlarla kaplı ve denizi pırıl pırıl. “Göl gibi deniz” tabirini duyunca kalp atışları hızlananlardansanız, Güvercinlik favori koyunuz olacak!

güvercinlik koyu

Kargı Koyu

Kargı koyunu “Camel Beach” olarak duymuş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Ortakent Yahşi sahilinden devam ederek ulaşabileceğiniz Kargı Koyu, develeriyle ünlü bir koy. Develer üzerinde gezi keyfini yaşayabileceğiniz sahili, korunaklı olması ve ince kum yapısıyla Bodrum’un en güzel kumsallarından biri olma özelliğine sahip. 

Kargı Koyu’nun denizi, ideal derinlikte ve ilk görüşte aşık olacağınız bir berraklıkta. Bodrum’un en ünlü cennetlerinden biri olması itibarıyla sezon boyunca kalabalık olsa da, fiyatları son derece uygun tesislere sahip. Upuzun iskelesinde koşmanın başlı başına bir eğlence olduğu Camel Beach’te su sporlarının her türlüsünü deneyebilirsiniz!

camel beach kargı koyu

Görsel: karen5.com

Yorumlar
Misafir 18 Haziran 2022 - 12:42

Guvercinlik gulluk kokuyor denize ogleden sonra girilemiyor

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up