Didim'in En Güzel Koyları ve Plajları

Aydın’a bağlı bir tatil beldesi olan Didim, Bodrum ve Çeşme arasında kalır. Uzun sahil şeridi, yeşil doğası ve bol oksijenli havasıyla yaz tatillerinin vazgeçilmez lokasyonlardan olan Didim, aynı zamanda birbirinden cennet birçok koya ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Nereden başlayacağınıza karar vermek konusunda yardımcı olması için, Didim’in kesinlikle görmeniz gereken en güzel koyları ve plajlarını listeledik.

Didim Denince İlk Akla Gelen: Altınkum Plajı

altınkum plajı

Görsel: Foursquare

Didim’de nerede denize girilir sorusuna alacağınız cevapların en başında Altınkum Plajı gelir. Adını altın renkli kumlarından alan mavi bayraklı bu plaj, herkesi hayran bırakan kumu ve ılık-sığ suyuyla tatilcilerin favorisi. Merkezde bulunması ve halk plajı olması sebebiyle sezonda gittiğinizde plajın kalabalık haliyle karşılaşacağınızı baştan söyleyelim. Kumluk olması, denizin her daim sakin ve ılık olması çocuklarınızla uzun uzun deniz keyfi yapacağınız bir gün için yeterli ortamı sağlıyor. Altınkum Plajı’nın kalabalığı size fazla gelirse, plajın devamından bulunan 3 küçük koydan birini tercih edebilirsiniz.

Uzak Ama Popüler: Akbük Koyu

akbük koyu didim

Görsel: Foursquare

Altınkum Plajı’ndan sonra, denize girilecek yerler arasında akla ilk Akbük Koyu gelir. Didim’e yaklaşık 20 km. mesafede bulunmasına rağmen en çok tercih edilen plajlardan biri olan Akbük, 11 km’lik uzun sahil şeridine sahip olması ve yeşille maviyi bir arada sunan muhteşem doğasıyla Didim’in en sevilen koylarından biri. Denizden çıktıktan sonra sahil boyunca uzanan ağaçların altında dinlenebileceğiniz nefis bir gün geçirebilirsiniz.

Tam Bir Doğa Harikası: Manastır Koyu ve Plajı


Görsel: Foursquare

Altınkum Plajı’nın batısında kalan Manastır Plajı, ulaşımı kolay olmadığı için Altınkum Plajı’na göre çok daha sakin oluyor. Yürüyerek gitmek için uzak bir mesafede olan plaja, aracınız yoksa bisikletle de gidebilirsiniz. Didim Marina’ya doğru giderken sağda kalan yolu takip ettiğinizde Manastır Koyu ve Plajı’na ulaşacaksınız. Adını burada bulunan manastır ve şapelden alan koy, hem deniz keyfi, hem de ufak çaplı bir tarih gezisi gerçekleştirme imkanı sunuyor. Akvaryum gibi denizi temizliğiyle kendine hayran bırakırken, kumluk ve sakin olması da ailenizle güzel bir gün geçirmenize imkan sağlıyor.

Dalgalara Kapalı Doğal Liman: Dalyanaki Koyu

dalyanaki koyu

Görsel: Didimrehberi

Didim’den Akbük’e doğru devam ederken, Köy Hizmetleri tabelasından saptığınızda kocaman bir koy olan Dalyanaki sizi karşılıyor. Köy Hizmetleri, Zonguldaklılar Sitesi, Şeker Tur gibi Didim’in bilinen siteleri bu koyun kenarında bulunuyor. Rüzgar almayan, doğal bir liman görünümündeki bu koy kış aylarında rüzgardan kaçan balıkçı teknelerinin de sığınağı haline geliyor. Tekne turlarına katılarak da gidebileceğiniz Dalyanaki Koyu, dalgasız ve sakin suyuyla tercih sebebi.

Göl Gibi Sakin: Akvaryum Koyu ve Plajı

akvaryum koyu didim

Görsel: Foursquare

Yürüyerek ulaşımı zor olan Didim koylarından bir diğeri; Akvaryum Koyu. Didim Polis Moral Kamp alanı yakınında bulunuyor. Polis Moral Merkezi’nde aslında 7 farklı koy bulunuyor ve bu koylar Akademi Koy olarak biliniyor. En sevilenlerinden biri olan Akvaryum Koyu ve plajına araçla ulaşım imkanınız bulunmuyorsa, günübirlik tekne turlarına katılarak da bu koyun keyfini çıkarabilirsiniz. Sakin ve sığ bir denize sahip olan bu koy, deniz canlıları açısından da zengin. Turkuaz denizinin keyfini, gerçek bir akvaryumun içinde yüzüyormuşçasına balıklarla beraber çıkarabilirsiniz.

Sakin ve Huzurlu: Akkum Sağtur Plajı

akkum sağtur plajı

Görsel: Foursquare

Didim’in yine araçla gidilebilecek plajlarından biri olan Akkum Sağtur Plajı, aynı zamanda kamp yapmak isteyenlerin de keyfini sürebileceği bir kamp alanı. Büyük Anadolu Otel’in yanında bulunan Akkum’un hiçbir zaman dalgalı olmayan denizinde sakin bir gün geçirebileceğiniz gibi, su sporları yaparak gününüzü daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kamp alanı olmasının avantajını kullanarak, gün sonunda yol yapmak zorunda kalmadan, çadırınızı kurup dalgaların sesiyle huzurlu bir uykuya dalabilirsiniz.

Berraklığıyla Hayran Bırakan: Cennet Koyu

cennet koyu didim

Didim’in merkeze yakın ve ulaşımı kolay plajlarından biri olan Cennet Koyu, Martı Sitesi’nin yanında bulunuyor. Berraklığıyla sizi hayran bırakacak denizi, Didim’in birçok koyunda olduğu gibi dalgasız ve sakin. Yeşil ve mavinin birçok tonunu aynı anda bulabileceğiniz koy, tam bir doğa harikası. Su girmekte hiç zorlanmayacağınız kadar ılık. Kafa dinlemek istediğinizle Altınkum gibi kalabalık olmayan Cennet Koyu’nu tercih edebilirsiniz.

Kumuyla Ünlü: Sarıkum Plajı

sarıkum plajı didim

Görsel: Foursquare

Denizli Öğretmenler Sitesi’nden ayrılan toprak yoldan ulaşılan Sarıkum Plajı, adını sarı-berrak kumlarından alıyor. Genellikle çevredeki sitelerde tatil yapanlar tarafından tercih eden Sarıkum’un sağ tarafında bulunan dağlık alana yürürseniz, bölgede dalış yapabilir veya balık tutabilirsiniz. Gün içinde sakin olan deniz, akşamüstü dalgalı bir hale geliyor. Denize girmeyecek olsanız bile, muhteşem gün batımını izlemek için bu saatlere kadar kalmanızı tavsiye ederiz.

Manzarasıyla Şahane: Saplı Ada

saplı ada didim

Görsel: Foursquare

Didim’den Akbük yolu üzerinde devam ederken gördüğünüz etkileyici manzaranın kahramanı, aslında Saplı Ada. Yürüyerek geçebileceğiniz, karayla bağlantısı kopmayan bu adanın ismini nereden aldığını gördüğünüz anda anlayacaksınız. Deniz Didim’in diğer koylarına göre daha az tercih edilir olsa da, adaya denizin üstündeki incecik çakıllı yoldan yürüyerek geçmenin keyfi için bile görülmesi gereken yerlerden biri. Kumkent Sitesi tarafı denize girmek için daha uygun diyebiliriz; burada market ve cafe bulma şansınız da var.

Didim’i gezerken gördüğünüz her yeni koya, doğasına ve tertemiz denizine vurulmamak elde değil. Birbirinden güzel koylarında, denizin ve doğanın tadına sonuna kadar çıkarın.

Didim'e ulaşım için Didim otobüs bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
Turgay Kaya 18 Ağustos 2022 - 11:50

Belediyeye Sesleniyorum Bu Koylara Tuvalet Lazım Duş Lazım Cafe Lazım wc çok Acil yoksa fazla Sürmez bütün Koyları Bok götürür Denizde girilmez Hale gelir ihalesini Bana verin Hepsine yaptırayım

Sebastian 4 Ağustos 2022 - 13:13

Çok güzel, ama kendimiz kirletiyoruz, bir de sahil kenarlarında sigarayı yasaklasalar ne güzel olur, sigara izmaritlerinden kurtuluruz.

Misafir 17 Temmuz 2022 - 04:02

Koylara duş ve wc koyamayan aciz bir belediye...
Yazıklar olsun

Misafir 14 Temmuz 2022 - 09:28

Belediye sıfır. Plajları nasıl adam etmez, doğru düzgün plajlar yapsa wc duş şezlong Cafe ler, hem belediye kazanır hem de insanlar düzgün bir tatil geçirir. Şu an hepsi berbat. Ören plajında örnek alsınlar.

Tahsin 14 Temmuz 2021 - 12:09

Didim ve Akbük belediyeleri ne iş yaparlar, rezalet

Misafir 8 Temmuz 2021 - 22:22

Didim Altınkum çok Güzel ama o kadarda kalabalık! Eksik olan koylarda duş olmayışı.
Buralara duş yapmak o kadar mı zor neden belediye bu işe çözüm bulmaz her gelen arabadan cüzi bir bedel alsa kendi kasasından para harcamadan yapabilir. Bunu yapmak çok mu zor? Ama seçim zamanı geldi mi oy isterler!

Şahin 8 Mayıs 2021 - 11:03

Didim Belediyesi lütfen uyuma koy yolları çok berbat lütfen düzeltin

Misafir 14 Mart 2021 - 01:18

Ben de yazlık düşünüyorum Didim veya Akbük'ten nereyi tavsiye edebilirsiniz?

C.mike 26 Kasım 2020 - 16:01

Koylar çok güzel ancak wc ve duş yerlerinin yeterli olmaması büyük eksiklik. Denize girenin en büyük gereksinimi wc ve duş yeri. Umarım belediye bu ve benzeri eksikleri giderir.

Ertuğrul 1 Kasım 2020 - 19:12

Didim'de şehir dışındaki bütün koylar insanlar tarafından kirletilmiş. Her yerde çöp var. Kıymetini bilmiyoruz

Ömer usta 11 Eylül 2020 - 22:56

Evet özellikle Akbük yolu çok kötü plajda WC duş yok büyük sorun Kuşadası'nın heryerinde WC duş var buraya belediye el atması lazım

mycaptain 10 Ağustos 2020 - 15:52

tüm koyların içinde en güzeli bence 3. koy... şahane bir deniz, market, cafe, su sporları ile çok ideal...

Misafir 9 Ağustos 2020 - 10:45

Plaj ve koylara giden bütün yollar rezalet, araba haşat oldu 1 haftada. Belediye uyuma!

Ali Palamutçu 7 Ağustos 2020 - 09:44

Dalyanaki koyuna merkezden mi gidiliyor ?

Memo 5 Ağustos 2020 - 13:06

En güzel koy imbat koyu sakin huzurlu

Deli mavis 13 Temmuz 2020 - 22:34

Koylar çok güzel ama yollar tam bir rezalet. Belediye muhtemelen buraları kendi sorumluluğunda görmüyor. Çok kötü. Başka bir ülkede olsa başkanı tefe koyup çalarlardı.

Yılmaz Guney 12 Temmuz 2020 - 16:33

Dalyanaki merkeze biraz uzak 8-10 km ama sakin harika. Sarı kuma hiç gitmedim. Altınkum plajı çok kalabalık, 3. Köy ve akvaryum koy da genelde kalabalık. Tek kötü yanı koylarda belediye Duş yeri ve WC olmaması.

Yakup erdemci 11 Temmuz 2020 - 22:10

Mükemmel

Misafir34 6 Haziran 2020 - 18:26

Çocuklar için Ve insanların pek gitmediği güzel bir plaj arıyorum, Didim'de bildiğiniz varsa söyler misiniz?

Yavuz Ercan 23 Mayıs 2020 - 07:01

Didim koyları, temiz ve nemsiz havası, sakinliği ile harika...

Misafir 10 Mayıs 2020 - 14:38

Çok güzel, Allah özenmişte yaratmış. Ben de geçen sene gezmeye gittim, çok beğendim hemen kendime bir yazlık daire aldım.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up