Ege'nin Huzur Dolu Köyleri

Ege, antik çağlardan beri ayrı bir öneme sahip. En uzun kıyı şeridinin olduğu bölgemiz olan Ege’de tarih boyunca pek çok büyük uygarlık Ege’nin verimli topraklarında yaşamış, günümüze de izler bırakmış. Verimli topraklarına, iklimi, ulaşım kolaylıkları da eklenince Ege Bölgesi, her uygarlığın sahip olmak istediği bir bölge olmuş. Dünya denizcilik tarihinin başlangıç yerlerinden biri de olan bölge, dağların kıyıya dik uzanması sonucu fazlasıyla girinti ve çıkıntılı. Yatlara doğal liman işlevi görev bu kıyılar, Mavi yolculuk yapanların da en çok uğradığı kıyılar. Antik kentleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları, ulusal parkları, denizi, kumsalı, güneşi, insanıyla Ege Bölgesi en önemli turizm merkezlerimizden biri. Bu kadar değere sahip olunca da oldukça popüler olan Ege Bölgesi’nde gözden uzak, sakin, huzur dolu bir tatil yapabileceğiniz yerler hala mevcut. Gelin, bu şirin köylerde huzur dolu bir yolculuk yapalım.

Çamlıbel

çamlıbel

Edremit ilçesine bağlı olan köy, Kaz Dağları’nın yamaçlarında yer alıyor. Köyün eski adı Tahtaköy. Osmanlı zamanında korsanların baskısından şimdiki yerine göç eden halk, evlerini aceleyle tahta barakalardan yaptığı için bu isimle anılmış. İsmi değişse de dokusu hala aynı.

Sığacık


Türkiye’nin cittaslow (sakin şehir) ünvanlı şehri Seferihisar’da bulunan Sığacık, balıkçı köyü. Adını denizcilere sığınak olmasından alıyor. Günbatımlarının başka güzel olduğu limanı, dar sokakları ve kendine özgü mimarisiyle sizin için de huzur dolu bir sığınak olabilir.

Birgi

Ödemiş’in merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan köy, huzurun yanında tarihle de dolu bir köy. Aydınoğulları Beyliği’nden Mehmet Bey’in yaptırdığı Ulu Camii, İmam-i Birgivi Medresesi, Çakırağa Konağı, ahşap evleri ve köy meydanıyla geçmişe bir yolculuk yapılabilir.

Yeşilyurt

Muğla’nın dokumacılığıyla ünlü Yeşilyurt köyünde, siz de ilmek ilmek huzur dokuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman’ın çabalarıyla tekrar canlandırılan dokumacılık sayesinde köy, ünlü markalara dokuma satıyor.

Adatepe


Altınoluk’taki Adatepe, Kaz Dağları’nın eteğinde olan diğer bir köy. Taş evleri ve avlularıyla sizi kendisine hayran edecek köyün kahvesinde oturup Edremit Körfezi’ne karşı huzur içinde bir kahve yudumlayabilirsiniz. Aynı zamanda Zeus Altarı'da Adatepe köyünde bulunmaktadır. İlyada destanında Tanrıların İda dağında yaşadıklarından ve Truva Savaşını buradan izleyip yönettiklerinden söz eder. Araştırmacılar bu yüksek, denize ve Edremit körfezine hakim tepe üzerine kurulu mekanın Baş Tanrı Zeus'a ait olduğunu düşünmektedirler.

Kuyucular

Bir Yörük köyü olan Kuyucular, Aydın’a bağlı. Dokuma ve hayvancılıkla geçinen köyde halen Yörük adetleri yaşatılıyor. Yörük adetlerine canlı tanıklık edebilir, Yörük yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Ayran ve bazlama mutlaka denenmeli.

Türkmen

Manisa’ya bağlı olan Türkmen köyü, il merkezine yaklaşık 44 kilometre mesafede. Türkmen köyü, doğasıyla ruhunuzu, üzümüyle ağzınızı tatlandıracak. Köyün biraz dışında kalan Türkmen Şelalesi uğranması gereken yerlerden.

Kayaköy

kayaköy

2 binden fazla taş ev, sarnıçlar, kilise ve şapelin bulunduğu Kayaköy, Fethiye ilçesinde. Bölgenin bilinen en eski halkı Frigler. Bölgede kaya mezarları ve diğer kalıntılar da görülebilir. Mübadelede Rumlar Yunanistan’a dönmüş ancak halen köy o zamanları yaşıyor gibi.

Bademli

İzmir’in Dikili ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Bademli’de her yerde zeytinlikleri görünce köyün adı niye Bademli diye şaşıracaksınız. Bölgeye özgü bir lezzet olan koruk şerbetini tatmadan dönmeyin.

Mordoğan

mordoğan

İzmir’in Karaburun ilçesindeki bu köyde size huzur vermek için güneş bile mor doğuyor. Bu köyün 70 çeşit mor çiçeği ünlü. Ardıç Kumsalı ve Ayı Balığı Kayalıkları görmeniz gereken yerlerden. Özellikle Ayı Balığı Kayalıkları İzmir’in en temiz koylarından.

Dalyanköy

Çeşme’de kalabalıktan uzak bir tatil arıyorsanız Dalyanköy sizin için en uygun yerlerden biri. Balıkçılarıyla da meşhur olan Dalyanköy dalış için de önemli bir merkez. Antik kalıntıların da görülebileceği Dalyanköy, herkesin hayalindeki küçük şirin köyün bütün özelliklerine sahip.

Mazıköy

mazıköy


Bodrum Gökoava Körfezi’ndeki Mazıköy’de huzur bulmak için neden çok. Çam ağaçlarının kokusu, İnceyalı Plajı, taş evler, denizde yelkenliler… Koyun girişinde adını şeklinden alan Kayık Kayalar bulunuyor. Mavi yolculuk yapanların da uğradığı Mazıköy’de huzur ararken altın da bulabilirsiniz. Nasıl mı? Malta şövalyelerinin içini oyup altın dolu küpleri sakladığı Gözyaşı Kayası’na çıkarak.

Ahmetçe

Çanakkale’nin Ahmetçe Köyü, huzur meyveyi sebzeyi dalından koparıp yemektir diyenler için. Zeytin üretimimizin yüzde üçünü karşılayan köy ikliminin sayesinde badem, incir, elma, erik, mandalina gibi pek çok ürünün yetiştiği bir yer.

Güzelçamlı


Yunanlılar’ın, Persler’in ve daha birçok uygarlığı ağırlayan Güzelçamlı, Kuşadası’nda bulunuyor. Trekking, yamaç paraşütü, dağcılık gibi aktiviteler yapılabilen köyde, Zeus Mağarası ve içindeki göl rengi ve ışık oyunlarıyla görülmeli.

Denizköy

Huzur sizin için altın bir kumsal, berrak bir denizse İzmir’in Denizköy’ü doğru yer. Kitap okumak, müzik dinlemek ya da sadece doğayı okumak, kendinizi dinlemek için gidin. Küçük kayalık adalarında Osmanlı’dan kalma yapı görülebilir. Yapının zindan ya da deniz karakolu olduğu söyleniyor.

Kapıkırı

Bafa Gölü’nün kenarındaki Kapıkırı köyü, huzur bulurken arkeolojik keşifler yapmaktan hoşlananlar için. Köyde Helenistik ve Bizans döneminden kalma kalıntılar görülebilir. En önemli kalıntılar Heraklia antik kentine ait. Gölde sandal turu de yapılabilir.

Bozüyük

Muğla’nın Bozüyük köyü, bakir ve verimi topraklarıyla dizi ve sinema çekimlerinin doğal dekoru. Böyle olunca da köy meydanı düzenli, organik pazarın kurulduğu, turistik bir yer haline gelmiş Bozüyük köyü. Halen o yapısını korurken bir an önce gidilmeli.

Sokakağzı

Çanakkale’ye bağlı Sokakağzı köyü, yaklaşık 50 haneden oluşuyor. Balıkçılık ve zeytincilikle geçinen köyde; tahta masalı, çardaklı restoranlarda yemek yiyebilir, kumluk plajında denize girebilirsiniz. Köy, Midilli Adası’ndan 6 mil uzaklıkta. Adanın ışıklarını seyrederken hayatın tüm sıkıntılarını, telaşını unutacaksınız.

Doğanbey


Çoğu evin restore edildiği köy, Aydın iline bağlı. Eski Rum evleri, Fauna Müzesi ve Şorlak Şelalesi’yle Doğanböy köyü, karakteristik özelliklerini hala koruyor. Eski adı Domatia olan köyde, Ege Denizi ve Büyük Menderes Deltası manzarasına karşı huzur bulmamak için hiçbir sebep yok.

Mehmetalan

Balıkesir’e bağlı olan Mehmetalan, Kaz Dağları’nın en eski köylerinden biri. Köyü yürüyüş yaparak ya da bisikletle keşfedebilirsiniz. Diğer Türkmen köylerinde olduğu gibi burada da Türkmen lezzetlerini tadına bakabilir, adetlerini görebilirsiniz.

Tahtakuşlar

Kaz Dağları üzerinde bulunan köyde, etnografya müzesi ve sanat galerisi de bulunuyor. Etnograya müzesinde dünyanın en büyük deri sırtlı kaplumbağası ilgi çekici. Türkmen geleneklerinin halen yaşatıldığı köy, doğal güzellikleriyle huzur arayan bünyelere çok iyi gelecek.

Kozbeyli

İzmir’e bağlı olan köy, dibek kahvesi ile meşhur. Köy meydanındaki yaklaşık 200 yıllık kahvehanede mutlaka dibek kahvesi içilmeli. Taş evleri, kendine özgü yapısıyla Kozbeyli’de sızma zeytinyağının en kalitelisini bulabilirsiniz.

Taşköy

Eski Foça yolu üzerinde bulunan köy, ODTÜ’lü 3 arkadaş tarafından kurulmuş. Zeytinin sıkılıp, işlendiği, paketlendiği köy üretim merkezi haline gelmiş. Mimarisi için bile bu köye gidilebilir.

Germiyan

İzmir Çeşme’de bulunan Germiyan köyü, slowfood (yavaş gıda) hareketinin Türkiye’deki öncülerinden. Beyaz badanalı evlerinde çiçek ve değişik figürler bulunuyor. Figürler organik tarım üreticisi de olan Nuran Erden’e ait. Yerel değerlerini koruyan bu köy, mutlaka ziyaret edilmeli.

Barbaros

Urla’nın bu sakin köyü, Oyuk Festivali ile ünlü. Bölgede korkuluğa oyuk deniyor. Bu sebeple köyün girişi de dâhil pek çok yerde insan boyunda korkuluklar bulunuyor. Köyde, kapısını çalıp girebileceğiniz Çat Kapı Evleri gibi değişik turizm uygulamaları bulunuyor.


Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up