İstanbul'a Yakın Denize Girilebilecek Yerler

Havalar gün geçtikçe ısınıyor. Artan sıcakla beraber şehrin trafiği, gürültüsü daha çekilmez bir hal alıyor. İşte bu anda İstanbullular, kaçacak bir yer, sığınacak bir liman arıyorlar. Bu sebeple; uzun süreli olmasa da günübirlik gidilebilecek, haftasonunu geçirebilecek yerler hayat kurtarıcı oluyor. Sadece birkaç saatlik mesafedeki yerlere gidip denizin, güneşin, sahilin tadını çıkarabilirsiniz. Eğlence istiyorsanız daha çok tercih edilen popüler plajları, huzur ve sessizlik içinse gizli saklı yerleri seçebilirsiniz. Önemli olan yenilenmek ve tatil yapmak olunca İstanbul’dan yakın olmuş, uzak olmuş bizce fark etmiyor. Hatta bazen kısacık bir tatil uzun bir Ege, Akdeniz tatilinden bile daha iyi gelebiliyor. Sizin için en uygun yeri bulabileceğiniz yazımızda İstanbul’a yakın denize girilecek yerler listesi hazırladık.

Ağva

Şile’ye bağlı olan Ağva, İstanbul’a 97 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Göksu ve Yeşilçay dereleri arasında yer alan Ağva’da göle sıfır konumdaki kütük evlerde kalabilir, fenerdeki kayalıklardan manzaraya kapılıp gidebilirsiniz. Göksu’da sandal turu yaptıktan sonra Ağva’nın yanı başındaki Kurudere Şelalesi’ni görebilirsiniz. Sakinliğinin yanında denize girme imkanının da bulunması Ağva’yı daha değerli hale getiriyor. 3 kilometreye yakın kumsala sahip olan Ağva’da, dilerseniz Karadeniz’de, dilerseniz Göksü ve Yeşilçay’da kulaç atabilirsiniz. Denizinin soğuk ve dalgalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Prens Adaları

Marmara Denizi’nin Asya kıyılarında bulunan Prens Adaları, dokuz adadan oluşuyor. Ancak beşi dışındaki adalarda yerleşim bulunmuyor. İstanbul’a uzaklıkları 7 deniz miliyle, 13,5 deniz mili arasında değişen Adalar, plajlarıyla da deniz tatili için güzel bir seçenek sunuyor. Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef Adası’nda İstanbul’dan uzaklaşmadan, huzur dolu bir tatil yapabilirsiniz. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da fayton turu yapabilir; erguvanların, mor çiçeklerin arasında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Tarihi kiliseler, manastırlar, köşkler, sokaklar Prens Adaları’nda görülebilecek yerler.

Kilyos

kilyos

Görsel: babylon.com.tr

Taksim’e 32 kilometre uzaklıktaki Kilyos, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunuyor. Toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşılabilir. Temiz denizi, kalabalık günlerde biraz bulanık olan Kilyos, uzun bir plaja sahip. Yüzmenin dışında su sporları yapılabilir. Plajlarda düzenlenen eğlencelere katılabilinir. Denizinin tehlikeli olduğunu hatırlatalım.

Erikli

erikli denizi

Görsel: Foursquare

İstanbul’a 260 kilometre uzaklıktaki Erikli, Edirne’ye bağlı. İstanbul’a en yakın Ege tatilinin yapılabileceği Erikli’ye otomobil ile yaklaşık 3,5 saatte ulaşılabilir. Denize girmek ve güneşlenmek için yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki kumsalı ideal. Özellikle uzun ve geniş kumsalı olan Mecidiye ve Uzun Kum, akvaryum gibi bir denize sahip olan İtalyan Koyu denize girmenizi tavsiye ettiğimiz yerler. Orman ve deniz ikilisinden aynı anda yararlanmak için Danişment Orman Kampı tercih edilebilir.

Erdek

erdek deniz

Görsel: Foursquare

İstanbul’a sadece 2 saat uzaklıkta olan Erdek, Balıkesir iline bağlı. Temiz denizi, kumsalları ve antik kentleriyle açık hava müzesi niteliğinde olması Erdek’i İstanbul’dan kaçış için önemli rotalardan biri yapıyor. Sahilindeki yürüme parkuru, bisiklet yolları, bazı bölgelerindeki sörf yapmaya uygun rüzgarı Erdek’in sayılabilecek artılarından birkaç tanesi. Merkezinin kalabalık olmasından sıkılırsanız çevre köylere mutlaka uğrayın. Çevre köyleri daha sakin ve keşfedilmeyi bekleyen yerlerle dolu. Özellikle Turanlar Köyü bakir sahiliyle dikkat çekiyor. Erdek’in ülkemizin ilk tatil yerlerinden biri olduğunu da hatırlatalım.

Avşa

Yaz sezonunda her gün düzenli seferlerin düzenlendiği Avşa, Balıkesir’e bağlı bir yerleşim yeri. İstanbul’dan 2 saat 45 dakikada Avşa’ya gidebilirsiniz. Avşa Adası’nın çevresinin büyük bölümü kumsalla kaplı ve her yerden denize girilebilir. Ancak özellikle batı ve güney kıyılarındaki plaj ve koylar tercih edilmektedir. Çünkü bu kıyılarda rüzgarın etkisi daha az hissedilmektedir. Çınar ve Altınkum plajı gibi popüler ve kalabalık plajların dışında, sessiz ve sakinlik için Karadut Plajı iyi bir alternatif olabilir. Avşa, İstanbul’dan bir anlık da olsa uzaklaşmak için sizleri bekliyor.

Karaburun

İstanbul’a 25 kilometre uzaklıkta yer alan Aranvutköy’deki Karaburun Köyü, yazın çok sayıda İstanbullunun deniz hasretini gideren bir köy. Balıkçı barınaklarıyla, sahiliyle tipik bir balıkçı kasabası olan Karaburun’da denize girmenin dışında kano, sörf, yamaç paraşütü gibi aktiviteler de yapılıyor. Üçüncü köprü ve üçüncü havaalanının da etkisiyle, bir turizm merkezi olması planlanan köyde, Karadeniz’in hırçınlığı göz önünde bulundurulmalı. Özellikle dalgalı günlerde deniz yerine plajdan yararlanabileceğiniz Karaburun’un diğer bir önemli yeri de fener. Işık gücü bakımından dünyanın en büyük üçüncü feneri Karaburun’da.

Karasu

Karasu, Sakarya’ya bağlı bir ilçe ve İstanbul’a 211 kilometre mesafede bulunuyor. 15 kilometre uzunluğundaki Karasu sahili, Türkiye’nin en uzun ikinci sahili. Kumları bazı romatizmal hastalıkların iyileşmesinde yardımcı oluyor. Deniziyle ilgili aniden derinleşme uyarısını yapacağımız Karasu’da, denizde yüzerken dikkatli olunmalı. Plajda jet ski gibi aktiviteler de yapılabilir. Hırçın dalgalarına rağmen, plajı ve doğasıyla Karasu İstanbul’a yakın, görülmesi gereken yerlerden biri.

Poyrazköy

Beykoz’a yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunan Poyrazköy’e, özel aracınız yoksa deniz yoluyla ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Kalabalıktan, günlük hayatın stresinden uzak dinlenmek için İstanbul’un bu şirin bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Plajlarından, denizinden yararlanabileceğiniz Poyrazköy’de piknik de yapabilirsiniz. Pikniği tercih etmezseniz, Poyrazköy’ün meşhur balık lokantalarında karnınızı doyurabilirsiniz. Yaklaşık 600 yıllık bir mazisi olan Poyraz Kalesi’ni görmenizi tavsiye ederiz.

Riva

İstanbul’a 25 kilometre mesafede bulunan Riva’da doğa ve denizle baş başa bir tatil yapılabilir. Riva Beykoz ilçesine bağlı. Açıklarında yerleşimin olmadığı Eşek Adası ve Soğan Adası da bulunan Riva’da denizden arta kalan zamanlarda Riva Deresi’nde sazlıkların arasında bir tekne turu yapılabilir. Riva Kalesi’nin de görülebileceği Riva için Karadeniz’de olması sebebiyle, Karadeniz’in hırçınlığı uyarısını yineliyoruz. Denize girilebilecek yerler olarak Riva Plajı ve Elmasburnu Plajı’nı sayabiliriz. Manzarasının güzelliğiyle Riva Kalesi görülebilecek yerler arasında. Balık yiyebileceğiniz lokantalar da mevcut.

Armutlu


İstanbul’a yaklaşık 220 kilometre mesafede olan Yalova Armutlu’ya hızlı feribotlarla kolayca ulaşmak mümkün. Yer yer genişleyen kumsalı denize girmek için uygun. Toplamda 16 kilometre sahil şeridi bulunuyor. Poyrazın etkisiyle pislikler Armutlu’da barınmayıp taşındığından temiz bir denize sahip. Deniz dışında sağlık turizmi açısından büyük önem taşıyan kaplıcalara da gidilebilir. Kaplıcaları yüzyıllardan beri şifa kaynağı olarak kullanılıyor.

Kastro

Tekirdağ il merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kastro Koyu, yemyeşil bir koy. Otomobil ile yaklaşık 2 saatte ulaşabileceğiniz Tekirdağ’ın Karadeniz’e açılan bu tek kıyısında, 500 metreyi bulan kumsalda yazın keyfini çıkarabilirsiniz. Kamp alanı da bulunan Kastro’da kumsala yakın yeme içme mekanları, büfeler de bulunuyor. İnce kumlu olan plajının bazı kesimlerinin taşlık olduğunu belirtelim. Serinlemek için gireceğiniz denizin sakinliğine güvenmemenizi, taban kumundaki dalgalanmalar ve dip çökmelerinin tehlikeli olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Deniz bisikletiyle gezintiye çıkabilir, ormanda güzel bir tur atabilirsiniz.

Kefken


İstanbul’a 168 kilometre uzaklıkta bulunan Kefken, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı. Haziran ayının gelmesiyle poyraz rüzgarları Kefken’de klima etkisi yapıyor. Kumcağız, Kerpe, Cebeci, Kovanağzı, Uzunkum, Dikili ve Babalı sahilleri deniz girmek için uygun. Sahilde alternatif sporlar da yapılabiliyor. Şiddetli rüzgarlarda denize girmek tehlike taşıyor. İlginç jeolojik yapısıyla Pembe Kayalar ve Kefken’e hakim bir tepe olan Erim Tepesi mutlaka görülmesi gereken yerler.

Podima - Yalıköy

podima yalıköy deniz

İstanbul şehir merkezine 1 - 1,5 saat kadar uzaklıkta bulunan Çatalca'ya bağlı Podima köyü, İstanbul çevresindeki az bilinen noktalardan biri. Diğer ismiyle Yalıköy olan bu eşsiz, karadeniz kıyısı olması sebebi ile genellikle dalgalı bir denize sahiptir ve yüzme bilmeyenler için tehlikeli olabilmektedir. Uzunca sahil şeridine sahip plajında hem rahatça denize girebilir hem de keyifli yürüşler yapabilirsiniz. Köyün adını da aldığı podima taşları ile dolu sahil, şehir stresinizi unutmaya ve farklı bir deneyim yaşatmaya olanak tanıyacak. Aynı zamanda Çilingoz tabiat parkı içerisinde olacağınızı da hatırlatalım, akşam saatlerinde ortaya çıkan sinekler biraz canınızı sıkabilir.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up