Alanya'nın En İyi 10 Plajı

Yaklaşık 70 kilometrelik uzun sahil şeridi ve turkuaz deniziyle Alanya, Antalya’nın en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri. Mavi bayraklı plajlarının popülerliği zaten tartışılmaz ama, muhteşem doğası ve tarihi özellikleriyle de, her yıl binlerce yerli-yabancı turistin favori tatil destinasyonu haline geliyor. Bir tarafta yükselen Toroslar kış aylarında bembeyaz bir mantoya bürünürken, havaların ısınmasıyla kar sularını denize taşıyan dereler doğal rafting parkurları oluşturuyor ve Alanya yaz-kış her haliyle keyifli bir tatil vadediyor.

Yaz tatilini Alanya’da geçirmeyi planlayanlar için; incecik altın sarısı kumlu, tarihin ünlü isimlerini bile kendine hayran bırakmış en güzel Alanya plajlarını listeledik.

Hep Popüler: Kleopatra Plajı

kleopatra plajı alanya

Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın denize girdiği sahil olarak bilinen Kleopatra Plajı, yıllar geçmesine rağmen popülerliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Alanya’nın en çok tercih edilen plajlarından biri olmasının en büyük sebebi, incecik altın sarısı kumları. Yaklaşık 2 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahip olan plajın, mavi bayraklı denizi sığ ve genellikle dalgalı.

Masmavi denizinde yüzen balıkları izleyebileceğiniz Kleopatra Plajı, Alanya’nın batısında Damlataş Plajı’nın devamında yer alıyor. Bütün gün keyifle denizin tadını çıkarmanın yanı sıra; yüzme alanının dışında jet ski, deniz bisikleti, paraşüt gibi aktivitelerden faydalanabilirsiniz.

Kleopatra Plajı’nın sadece gündüz değil akşam saatlerinde de kalabalık olduğunu görünce şaşırmayın. Alanya Kalesi’ni karşısına alan plaj, güneşin battığı saatlerde muhteşem manzarasıyla görenleri büyülüyor. Bu saatleri kaçırmamanızı öneriyoruz.

Küçük Kleopatra: Damlataş Plajı

damlataş plajı alanya

Fotoğraf Kaynak: Alanya Belediyesi

Kleopatra Plajı’nın, Damlataş Mağarası önünde kalan kısmı Damlataş Plajı olarak adlandırılıyor. Efsaneye göre Kleopatra bir Akdeniz seferi sırasında buradan denize girmiş. Kleopatra ile sıralı olması, Damlataş Plajı’nın küçük Kleopatra Plajı olarak anılmasına sebep oluyor.

Denizinin berraklığı ile ünlü olan plajda, denizin tadını çıkardıktan sonra hemen arkasındaki Damlataş Mağarası ve Fosforlu Mağarayı da gezmeyi ihmal etmeyin. Damlataş Mağarası’nın, çok yüksek karbondioksit oranı ve radyoaktif derecesiyle, alerjik olmayan astım rahatsızlığına ve romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülüyor. 

Şehir Merkezinde: Portakal (Oba) Plajı

oba plajı alanya

Fotoğraf Kaynak: Foursquare

Kleopatra ve Damlataş plajlarının tersine şehir merkezinde kalan Portakal Plajı, Oba Çayı’nın denize döküldüğü yerden başlayarak Dim Çayı’nın denize döküldüğü yerde bittiği için, Oba Plajı olarak da adlandırılıyor. Alanya’da denize girmek için en çok tercih edilen plajların arasında.

Çayların denize döküldüğü yerlerdeki serin su kaynakları ve yer yer 100 metreyi bulan sahil genişliğiyle göz kamaştıran Oba Plajı’nda, Toroslar’ın heybetini arkanıza alarak denize girme keyfini yaşarken, deniz sporları yapmak isterseniz de birçok alternatif bulabilirsiniz.

Deniz ve Orman İç İçe: İncekum

incekum alanya

Fotoğraf Kaynak: Foursquare

Alanya’nın 25 km. batısında, Avsallar beldesinde bulunan İncekum Plajı, adından anlaşılacağı gibi sahilini kaplayan incecik kumuyla ünlü. Altın sarısı renkte ve vücuda yapışmayan özellikteki kumu ve sığ deniziyle, çocuklu aileler için özellikle tercih sebebi.

İncekum Plajı’na giderken, kamp malzemelerinizi de yanınıza almayı unutmayın. Ormanlık alanın içinde Orman İdaresi Tesisleri’nde kamp kurabileceğiniz alanların yanı sıra, piknik yapabilme şansınız da mevcut. Güzel bir gün geçirmekle kalmayıp geceyi de geçirebileceğiniz İncekum Plajı’nı görmeden Alanya’dan dönmeyin.

Yeşil ve Mavi: Keykubat (Begonvil) Plajı

keykubat plajı

Fotoğraf Kaynak: Foursquare

İncekum Plajı’ndan bir önceki plaj olan Keykubat Plajı, Alanya Kalesi’nin doğusunda uzanıyor. Etrafındaki yeşil alanlar ve parklar sebebiyle Begonvil Plajı olarak da adlandırılıyor.

Alanya’nın neredeyse tamamında olduğu gibi, Keykubat Plajı da ince kumlu, uzun ve geniş bir sahile sahip. Yavaş yavaş derinleşen denizde, boy hizasına ulaşmak için 15-20 metre ilerlemek gerekebiliyor. Alanya’nın doğusundan denize dökülen akarsular sebebiyle, deniz genellikle koyu mavi renkte oluyor. Su sporları meraklısı iseniz, zengin su sporları alternatifleriyle ilk tercihiniz Keykubat Plajı olmalı.

Piknik ve Deniz Keyfi: Ulaş (Emirgan) Plajı

ulaş emirgan plajı

Alanya merkezin 5 km. batısında yer alan Ulaş Plajı, kara yolunun hemen kenarında yer alıyor. Kayalık bir alan üzerinde piknik yeri olarak tasarlanan alan, yaz aylarında hem piknik yapmak hem denize girmek isteyenlerin favorisi. Özellikle temmuz-ağustos aylarında karşılaşacağınız kalabalığı göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Kalabalığın içine girmek istemezseniz, Ulaş Plajı’na günübirlik teknelerle gidebilirsiniz.

Ulaş Plajı’nın diğer Alanya plajlarına göre hızlı derinleşen, masmavi denizi kesinlikle görülmeye değer. Karşınızda tüm ihtişamıyla duran Alanya Kalesi’ni de izlemeye doyamayacaksınız. 

Huzurlu ve Sakin: Fuğla Plajı

fuğla plajı

Fotoğraf Kaynak: Foursquare

Alanya’nın, yerli-yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen ve dolayısıyla hep kalabalık olan plajlarında değil, daha sakin- sessiz ve huzurlu bir sahilinde denize girmek isterseniz; kesinlikle Fuğla Plajı’nı öneriyoruz. Alanya’nın 20 km. batısında, geniş bir koyun içinde yer alan plajın burun kısımları kum kayası ve kayalık; suyu ise tek kelimeyle harika.

Günübirlik gezi teknelerinin öğle yemekleri en çok tercih ettiği plajlardan biri olan Fuğla Plajı’nı görmek için deniz yolunu da tercih edebilirsiniz.

Denize girmek için gitmeseniz bile, burada bulunan balık ve kebaplarıyla ünlü kır lokantalarında lezzetli bir yemek için kesinlikle uğramalısınız.

Doğal Bir Plaj: Mahmutlar Plajı

mahmutlar plajı alanya

Fotoğraf Kaynak: Foursquare

Alanya’nın 20 km. doğusunda, Alanya-Gazipaşa yolu üzerinde bulunan uzun sahilin bir kısmı doğal plaj ve halk arasında Mahmutlar Kıyısı olarak da adlandırılıyor.

Sakin bir gün geçirmek için Alanya’nın biraz dışına çıkmayı göze alarak bu doğal güzelliği kesinlikle görmelisiniz. Uzun sahil yer yer kum kayası ve kayalık. Turistik otellerin kıyıda bulunan cafe ve restoranları gün boyunca yararlanabilmeniz için hizmetinizde. 

Muhteşem Gün Batımı: Kestel Plajı

kestel plajı

Fotoğraf Kaynak: Foursquare

Alanya’nın yaklaşık 5 km. doğusunda yer alan Kestel Plajı, 2 km. uzunluğunda bir sahile ve dalgalı bir denize sahip. Buz gibi Dim Çayı ile Akdeniz’in birleştiği noktada olmasına rağmen, her saatte girilebilen ılık suyuyla dikkat çekiyor. Kıyıda gözünüzü korkutan dalgalar, açıldıkça yavaş yavaş kayboluyor ve yerini girmeye doyamayacağınız bir denize bırakıyor.

Kestel Plajı’nda sahil boyunca yürüyüşler yaparak deniz kabukları toplayabilir, veya dalış yaparak akvaryum gibi denizin içindeki canlılığın da tadını çıkarabilirsiniz.

Dalgalarıyla Ünlü: Kargıcak Plajı

kargıcak plajı

Alanya’nın yaklaşık 16 km. doğusunda yer alan Kargıcak Plajı, Mahmutlar’dan hemen sonra geliyor. Mahmutlar Plajı’na göre daha az kayalık olan plaj, boy aşan dalgalarıyla yüzme bilmeyenler için tehlikeli olduğu için daha az tercih ediliyor.

Deniz ve doğanın tadını sonuna kadar çıkarmak ve kalabalıktan uzak bir gün geçirmek isteyenler Kargıcak Plajı’nı kesinlikle not etmeli.

Alanya'ya ulaşım için Alanya otobüs biletleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up