Bodrum'da Kışın Yaşam Nasıl Olur?

Yazları denizi, güneşi, sabahlara dek süren eğlenceleriyle kendine aşık eden Bodrum; kış geldiğinde, bambaşka bir kimliğe bürünüyor, yazın curcunasından eser kalmamış sakin sessiz bir yere dönüşüyor. O kadar ki, burası yazın geldiğiniz Bodrum mu, emin olamayabilirsiniz. Ve burada yaşayan herkesten aynı şeyi duyarsınız: “Bodrum’un kışı, yazdan çok daha güzel.”

Peki yaz geldiği gibi herkesin akın ettiği Bodrum, kışın nasıl bir yer? Yerlilerine kışını bu kadar sevdiren şey ne, ve yazlık bir beldede yaz-kış yaşıyor olmanın zorlukları neler? Bodrum’da kışın yaşamın nasıl olduğunu merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu listeye mutlaka göz atmalısınız...

Bodrum’da Kışın Hava Nasıl?

Bodrum’a sadece yazın gelenlerin kafasında, Bodrum kışın bile sıcak ve kalabalık gibi bir algı oluşsa da, yarımadanın kışı aslında çok farklı.

Sonbahardan başlayalım. Eylül ve ekim ayları, arada bir yağan ve adeta yazın bittiğini hatırlatmaya çalışan yağmurlara rağmen, Bodrum’da yaşayanların hala denize girdiği kıvamda. Kasım ortalarına, hatta sonlarına kadar, hava makul derecede ılık oluyor ve Bodrum’un belki de en keyifli zamanları yaşanıyor.

Yerlisi için Bodrum’un en sevilen zamanının bu sonbahar ayları olmasının sebebi; pastırma yazları hala devam ederken; tatilcilerin dönmüş, ortalığın sakinleşmiş olması. Bu dönemin denizin de en güzel zamanları olduğunu söyleyebiliriz. Yazın yeteri derecede ısınan deniz, bu aylarda hep ılık. Sahilde yer arama gibi dertleriniz de olmadığı için, uzun saatlerinizi deniz kenarında geçirmek isteyeceğiniz kadar keyifli. Havanın kavurucu etkisinin de azaldığını düşünürsek; Bodrum’da dışarıda olmak için en güzel zamanlar. Sürekli klimalı bir yere girmek zorunda hissetmiyor, püfür püfür esen Ege rüzgarının tadını çıkarıyorsunuz...

Kasım ayının sonlarından itibaren, kış hafiften kendini hissettirmeye başlıyor. Yani Bodrum kışı, aslında epey geç başlıyor. Başladı dediğimiz kış da öyle bir anda gelmiyor, bazen aralıkta bile gerçekten sıcak günler yaşanıyor. Zaten mevsim kış da olsa, güneşi görmeden geçirilen gün sayısı öyle az ki! Bodrum’da, büyükşehirlerin aksine, sürekli kendini gösteren güneş sayesinde kış gri bulutların tepenizde dolaştığı bir mevsim olmaktan çıkıyor. Arada bir içinizi ısıtıp, neşenizi yerine getirecek; kışa hafif bir başlangıç yapıyorsunuz...

bodrumda kışın yaşam

Fotoğraf Kaynak: Bodrumluculuk.com

Mevsim olarak adı “kış” olsa da, alıştığımız kışların aksine soğuk ve karanlık olmayan bu sezonun ardından, Bodrum’da yağmurlar başlıyor, ve bazen çok uzun süre durmayabiliyor. Bu zamanlarda Bodrum’da en çok ihtiyaç duyulan şeyler; yağmurluk ve yağmur çizmeleri oluyor. Bazen öyle günler oluyor ki; aralıksız yağan sağanak yağmur sonucunda ortalığı kelimenin tam anlamıyla sel götürüyor. Buna yağmurla beraber gelen fırtınalar ekleniyor. Kışın kendini en çok hissettirdiği zamanlar; fırtınanın olduğu ve kafanızı camdan bile uzatamadığınız bu sayılı günler oluyor. Öyle bir rüzgar ki, bazen hiç durmayacak gibi hissettirse de, ansızın sakinleşip yerini pırıl pırıl bir havaya bırakabiliyor.

Bodrum’da Kışın Neler Yapılır?

Ortalıkta insandan köpek görmeye başladıysanız, Bodrum’da kışın başladığının ilk sinyallerini alabilirsiniz… Yağmurlarla eş zamanlı olarak, Bodrum’da sadece Bodrumluların kalmasıyla; sokakta yürürken veya sahile indiğinizde, mekanların baş köşelerine kurulmuş köpekler görüyorsunuz; ve aslında Bodrum’un tadını en çok çıkaranların onlar olduğunu anlıyorsunuz. Sahil yürüyüşlerinize eşlik ediyor, sizinle beraber denize giriyor; “biz bize kaldık” rahatlığıyla masanıza konuk oluyorlar...

Gerçekten de, Bodrum kışını en güzel özetleyen cümle “biz bize kaldık” olabilir. Bodrum’da yaşayanların kışı bu kadar sevmesinin gizli nedenlerinden biri de; kalabalığın nihayet açılıp, etrafta yeniden tanıdık yüzlerin kalması ve yarımadanın yeniden şu herkesin birbirini tanıdığı “küçük sahil kasabası” tadına kavuşması. Bodrum, aslında hem çok küçük hem de kocaman bir yarımada. Gezmekle kolay kolay bitirilemeyecek kadar büyük; ama dışarı çıktığınızda tanıdığınız herkesle karşılaşacağınız kadar küçük. Yazın yaya trafiği tıkanan Çarşı’da, kışın yürüdüğünüzde kepenkleri kapalı dükkanlar ve yolda yürüyen sadece bir kaç kişi görmek sizi şaşırtacak olsa da; bu durum burada yaşayanlar için gerçek bir lüks!

Öyle ki; nüfusun düşmesinin en güzel artılarından bir olarak, araç trafiğinin durumu kışın bambaşka bir hal alıyor. Yazın Bodrum girişinde uzun kuyruklara neden olan araçlardan kış geldiğinde eser kalmıyor. “Ben yıllardır araba kullanırken hiç eğlenmemişim” demenize sebep olabilecek kadar rahat bir yolculukla istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Anlayacağınız; çoğu insanın büyükşehirlerden kaçma sebebi olan trafik, Bodrum’a sadece yazları uğruyor.

Bodrum’da Kışın Nasıl Isınılır?

Evlerde yanan şöminelere, sahilde yanan variller ve sıcak şarap-sucuk partileri eşlik etmeye başladığında, Bodrum’a kış tam olarak gelmiş demektir!

Soğukların kendi iyice göstermeye başlaması, ve artık evinizin ısınmaya ihtiyacı olması aralık ayı sonlarına denk geliyor; ve evlerde klima veya şömineler yanmaya başlıyor. Büyükşehirlerin temel ısınma yöntemi olan doğal gaz Bodrum’da olmadığı için, evleri ısıtmak hiç de kolay olmuyor. Çoğu klimayla ısınan Bodrum evleri, büyükşehir konforunu arayanları fazlasıyla zorlayabiliyor. Isınma yöntemlerine alışmak biraz zaman alsa da, şöminede kestane yapmak gibi nostaljik lüksleri hayatınıza katıyor.

Bodrum’un diğer sahil kasabalarına kıyasla “lüks” olarak adlandırabileceğimiz bir diğer avantajı da, hayatın kışın da durmaması. Yaz kadar olmasa da; kışın da Bodrum’da katılacak aktivite ve organizasyonlar asla bitmiyor. Sucuk-şarap partilerinden, festival ve atölyelere kadar sürekli katılacak bir etkinlik bulabiliyorsunuz. Bodrum’da kışın hayatın sıkıcı olacağını tahmin ediyorsanız, fazlasıyla yanılıyorsunuz.

bodrumda kış

Fotoğraf Kaynak: Bodrumluculuk.com

Bodrum’a Kışın Ne Zaman Gidilir?

Peki Bodrum’da kışın en güzel dönemleri hangileri? Eğer Bodrum’un kışını tatmak istiyorsanız, size iki tarih aralığı önerimiz var…

Birincisi, Bodrum’da bahar aylarının başları. Mart ayının hemen ardından, Bodrum’da ortalık tekrar cıvıldamaya başlıyor. Bodrum’da yaşayanlar yeniden bahçelere, balkonlara taşınıyor ve açık hava keyfine kaldığınız yerden, en baştan başlıyorsunuz. Doğanın da uyanmaya başlamasıyla, Bodrum’a sadece yazın gelenlerin asla göremeyeceği yeşil-mavi Bodrum tabloları ortaya çıkıyor. Yaz boyunca tepelerin çorak, kuru, sapsarı haline alışkın olanları hayrete düşüren, yemyeşil bir Bodrum’la tanışıyorsunuz.

İkinci önerimiz ise, Bodrum’un en keyifli dönemlerinden biri olan yılbaşı. Aralık ayı en soğuk geçen aylardan biri olmasına rağmen; yeni yıl heyecanı daha ayın başından her yeri sarmaya başlayınca, üşümeye fırsatınız bile olmuyor! Her yer öylesine rengarenk, öyle cıvıl cıvıl ki; sanki Bodrum yeni yıl heyecanını bizden daha fazla hissediyor gibi. Yılbaşında Bodrum’da olmanın en güzel yanı ise; hiçbir plan yapmaya ihtiyaç duymadan, sokağa çıktığınız anda kendinizi kocaman bir partinin içinde bulmanız. Bodrum sokaklarının yılbaşı ruhuna bayılacaksınız!

Yaz tatili planlarının zaten vazgeçilmezi olan Bodrum’a, bir kez de kış tatili planlayarak, tüm bu bahsettiğimiz deneyimleri bizzat yaşamanızı tavsiye ediyoruz. Bambaşka bir Bodrum görüp, Bodrum’u bir başka sevmeye başlayacaksınız.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up