Karaincir Plajı (Bodrum)

Ne güzel demiş Halikarnas Balıkçısı: “Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…

Yemyeşil doğası, bakir koyları, denizi, plajı, gecesi, gündüzü, gece hayatı, bembeyaz evleri ve dar sokakları ile Bodrum; hiç kuşkusuz çoğumuzun hayallerini süsleyen bir şehir. Bugün size bu güzel şehirdeki saklı bir cennetten bahsedeceğiz. Neresi mi? Tabii ki, Karaincir Plajı…

Bodrum Yarımadası’nda sıkça görülen mandalina bahçelerinin aksine bir zamanlar incir ağaçları ile ünlü olan bu bölge, bugün muhteşem kumsalı ve tertemiz denizi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Günlük tur teknelerinin de uğrak yerlerinden biri olan Karaincir Plajı, özellikle çocuklu ailelerin Bodrum’daki gözde yerlerinden biri. Bölgenin girilebilecek en temiz denizine sahip olan Karaincir’de deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Yolunuz Bodrum’a düşerse; Bodrum Yarımadası’nın en güzel kumsalına sahip olan Karaincir Plajı’nı gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Karaincir Plajı Nerededir?

Karaincir Plajı ve Koyu, yaz günleri denilince denizi ve eğlencesiyle ilk akla gelen şehir olan Bodrum’un Akyarlar beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. 

Karaincir Plajı’nın Özellikleri 

Bulunduğu bölgenin turizm merkezi haline gelmesine katkıda bulunan Karaincir Plajı, 500 metre uzunluğundaki güzel kumsalı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Plajın etrafının iki tepeyle kapalı olması, kuzey rüzgarlarının bölgeye gelmesini engelliyor. 

İsminden de anlaşılacağı üzere, bölge bir zamanlar inciriyle ünlüymüş. Bugün ise pek çok kişinin gittiği bir tatil yeri olan bölge, oteller ve tatil siteleri ile bambaşka bir görüntüye bürünmüş durumda. Plajda kumsal boyunca dizilen restoranlar da bölgenin popüler olmasında etkili olmuş. 

Görsel Kaynak: La Brezza

Karaincir Koyu ve Plajı’nın açık denizinde, Yassıada da dahil olmak üzere, irili ufaklı 14 ada bulunuyor. Bu adalar batıkları nedeniyle dalgıçların ve arkeologların ilgisini çekiyor. 

Yüzünü denize dönen ve sırtını yükselen dağın eteklerine yaslayan Karaincir’de dağın yamaçlarındaki yoğun yapılaşma dikkatinizi çekebilir. Hem Akyarlar’da hem de Karaincir’de çok fazla site ve kooperatif bulunuyor. Bu evlerde genellikle yazlıkçılar konaklıyor. Dolayısıyla evlerin kış aylarında boş kaldığını söyleyebiliriz. 

Akyarlar Koyu’nun hemen yanında bulunan Karaincir’in Bodrum’un en güzel denizine sahip olduğunu söylersek, kesinlikle abartmış olmayız. Düzenli derinleşen denizi, uzun kumsalı ve merkeze nazaran yaklaşık 6 derece daha serin olan havası ile Karaincir, genellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge. Bununla birlikte, Akyarlar’a kıyasla daha korunaklı ve az rüzgarlı olması sebebiyle tekne sahiplerinin de en uğrak noktalarından biri haline gelmiş durumda. 

Karaincir Plajı’na gittiğinizde, hem denizin hem de kumsalın kumluk olması hemen dikkatinizi çekecektir. Denizin durgunluğunun ve sakinliğinin de hoşunuza gideceğine eminiz. Deniz birden derinleşmese de, sığ bir şekilde de ilerlemiyor; 5-6 metre ilerlediğinizde bir insan boyu kadar derinleşmiş oluyor. Denizin bu özelliği sayesinde, yüzme bilmeyen çocuklar kıyıda güzel vakit geçirebilirken, yüzmekten hoşlanan çocuklar ise sakin ve dalgasız suyun tadını doyasıya çıkarabiliyor. 

Karaincir Koyu Bodrum

Yörenin en güzel plajlarından Karaincir Plajı’na ev sahipliği yapan Karaincir Koyu’nu ünlü eden unsurlar berrak denizi ve güzel kumsalıdır. Bodrum merkeze 16 kilometre uzaklıkta bulunan bu koydaki deniz suyu Gümbet, Bitez ve Yahşi Yalı’ya oranla daha ılıktır. Bodrum’dan kalkan günlük turların batı yönünde en uzak noktalarından biri Karaincir Koyu’dur. 

Karaincir Koyu’nda kumsal boyunca oteller, restoranlar ve suyun üzerinde, güneşlenmek üzere kurulu küçük iskeleler bulunuyor. Tüm bu işletmeler bir zamanlar incirin bolluğu ile ünlü olan bu bölgeyi adeta bir turizm merkezi haline getirmiş. Kumsalın arkasındaki restoranların çok ilgi gördüğü ve özellikle börekçilerin çok lezzetli börekler yaptığı yönünde duyumlar aldık. Yolunuz Karaincir’e düşerse, börek yemenizi tavsiye ederiz. 

Bodrum Karaincir Otelleri

Bir dönem incirin bolluğu ile tanınan bu bölgede çok çeşitli konaklama seçenekleri bulunuyor. Burada hemen her bütçeye uygun otel, pansiyon veya apart bulmanız mümkün. Oteller yoğunluk olarak Karaincir’in sırtını yasladığı yamaçlarda veya deniz kenarında konumlanmış durumda. Deniz kenarındaki otellerin büyük bölümü butik oteldir. Bu otellerden birinde konaklamayı tercih ederseniz, güne deniz manzarasıyla başlayabilir ve kendini sabahın erken saatlerinde denize atabilirsiniz. Yamaçtaki tatil otellerinin denize ne yazık ki biraz uzak kaldığını söylemeliyiz. Fakat bu otellerden birinde konaklarsanız harika bir doğa manzarasıyla iç içe olacak ve sabah kahvaltısını muhteşem bir manzara eşliğinde yapabileceksiniz. 

Bölgedeki otellerin büyük bölümü sadece yaz aylarında hizmet veriyor, kış aylarında kapanıyor. Yaz aylarında eğer Karaincir’de istediğiniz gibi bir otel bulmazsanız, Bodrum Akyarlar ya da Turgutreis’te konaklayarak Karaincir Plajı’na günübirlik gidebilirsiniz.

Karaincir’i gördükten sonra dilerseniz bir dönem deniz korsanları tarafından inşa edilen ve bugün hala ayakta olan Çiftlik Kalesi’ni ziyaret edebilir, ardından Bodrum’un en sakin koylarından biri olan Aspat Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de bahsettiği bu koyun adı meşhur Çökertme türküsünde de geçiyor. Zaten Çökertme’nin bir Bodrum türküsü olduğunu bilmeyen yoktur. Üzerinde Venedik Kalesi’nin yer aldığı bu bölgenin manzarasının gerçekten görülmeye değer olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca koyun turkuaz rengindeki denizi de sizi büyüleyebilir. 

Bu yaz tatilini Bodrum’da geçirecek olan herkese şimdiden iyi tatiller dileriz.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up