Porsuk Çayı

Eskişehir ülkemizdeki en güzel illerden bir tanesidir ve özellikle son yıllardaki gelişimi herkesin dikkatini çekmektedir. Bir üniversite şehri olarak da bilinen Eskişehir’de gezilecek sayısız yer vardır ve bu nedenle de yılın hemen hemen her döneminde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ve Porsuk Çayı da bu şehrin en popüler noktalarından bir tanesidir. Geçirmiş olduğu ıslah çalışmaları sonucunda kirli ve üzücü görüntüsünden kurtulan bu çay artık mükemmel fotoğrafların çekildiği, üzerinde bot ve gondol turlarının yapıldığı, kenarında birbirinden güzel mekanların yer aldığı bir yer halini almıştır. Öyle ki birçok kişi tarafından Venedik’i andırdığı bile söylenmektedir.

Porsuk Çayı

Şimdi bu güzeller güzeli çayı biraz daha yakından tanıyalım.

Porsuk Çayı Nereden Doğar?

Eski adı Tymbris olan Porsuk Çayı İç Anadolu’da doğmaktadır. Bu çay Bayatçık Deresi ile Kızıltaş Suyu’nun birleşmesiyle oluşmaktadır. 

Porsuk Çayı Nereye Dökülür?

Eskişehir il merkezinden geçmekte ve Sakarya Irmağı’na dökülmektedir.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Porsuk’un güneyinde şehrin popüler yerlerinden birisi olan Odunpazarı, kuzeyinde ise Tepebaşı bulunmaktadır. Şair Fuzuli Caddesi, Atatürk Caddesi ve Doktorlar Caddesi’nin arasında yer alan ve Porsuk Çayı’nın geçtiği bölge Adalar olarak bilinmektedir. Diğer bir deyişle Porsuk Çayı’nın şehir merkezine denk gelen kısmı Adalar olarak anılmaktadır. Burası turistlerin ve öğrencilerin oldukça yoğun olduğu bir bölgedir. Bu nedenle özellikle havaların güzel olduğu dönemlerde cıvıl cıvıldır. Cafelerinde çayınızı yudumlayabileceğiniz, bol bol yürüyüş yapabileceğiniz ve çimenlere ya da banklara oturup soluklanabileceğiniz bir yerdir Adalar Bölgesi!

Porsuk Çayı Tekne Turu

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olarak bilinen Porsuk Çayı’nda bot ve gondol turları düzenlenmektedir. Bu turlar özellikle havanın güzel olduğu zamanlarda yapılmaktadır. Gondol turları Venedik’i anımsatmakta ve tıpkı orada olduğu gibi burada da evlenme tekliflerine, romantik gezilere ev sahipliği yapmaktadır. Gondol turu esnasında turistlerin merak ettiği sorular da yanıtlanabilmektedir. Bu sorular genellikle Porsuk Çayı’nın tarihi, derinliği ve nereden doğup nereye döküldüğü ile ilgili olmaktadır. Bot turları denilince ise akıllara Esbot olarak bilinen seferler gelmektedir. Bunlarla gezi amaçlı turlar atılabildiği gibi dileyenler tarafından ulaşım amaçlı da kullanılabilmektedir. Bot ya da gondol turlarından en azından bir tanesini yapmadan Eskişehir’den dönmemeniz tavsiye edilmektedir. 

Porsuk Çayı Kenarındaki Oteller, Cafeler

Porsuk Çayı’nın etrafında çok sayıda otel ve cafe yer almaktadır. Bu nedenle de oldukça hareketlidir. Buraya hem şehri ziyaret eden yerli yabancı turistler, hem öğrenciler, hem de yöre halkı rağbet etmektedir. Siz de Eskişehir seyahatiniz süresinde buradaki cafelerde bir şeyler atıştırabilir ve hatta burada yer alan otellerde konaklayarak sabah Porsuk Çayı manzarasına uyanabilirsiniz. 

Bunları Biliyor Muydunuz?

  • Porsuk Çayı neredeyse 450 kilometre uzunluğundadır ve bu nedenle de Sakarya Nehri’nin en uzun kolu unvanını almıştır. 
  • Eskişehir’deki ilgi çekici yerlerden birisi de Kentpark’tır ve parkın içinde Porsuk Çayı’nın bir kolu üstünde yapay plaj ile gölet yer almaktadır.
  • Porsuk Çayı 2 adet barajı beslemektedir.
  • Geçtiğimiz yıllarda kirliliği ve bakımsızlığı ile dikkat çeken Porsuk Çayı sonraki yıllarda geçirdiği temizlik ve bakımlar sonucunda çok güzel bir görüntüye kavuşmuştur. Bu süreçte çayın üzerindeki köprüler yenilenmiş, çevre düzenlemesi yapılmış, çay yatağı temizlenmiş ve ıslah çalışmaları yürütülmüştür.
  • Çay üzerindeki en çok bilinen köprülerden bir tanesi İki Eylül Köprüsü’dür. Akla gelen diğer köprüler ise Atatürk, Kütahya ve Yaya’dır.
  • Çayın üstünde Şehr-i Aşk Adası adı verilen, yeşillikler içinde olan, minik bir akarsu ile parka ev sahipliği yapan bir yer de mevcuttur. 2010 senesinde açılan bu adaya Şehr-i Aşk Köprüsü ile ulaşılmaktadır.

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up