Kaş’ın En Güzel Koyları ve Plajları

Gidenlerin bir daha geri dönmek istemediği yerlerden biri olan Kaş; koyları, plajları ve Likya medeniyetlerinden kalan kalıntıları ile her yıl binlerce turisti kendine hayran bırakıyor. Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde olmasına rağmen, Ege havası sunan bu ilçe, ülkemizin en güzel koylarına ve plajlarına ev sahipliği yapıyor.  

İşte Kaş’ta denize girilebilecek en güzel koylar ve plajlar…

Kekova

kekova

Muhteşem güzellikte koylara sahip olan Kekova, Kaş’a giden herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor.  Koylarının yanı sıra, güzel coğrafyası, doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla da ilgi gören Kekova, Kaleköy ve Üçağız açıklarında kayalık bir adadır.  Buraya ulaşım sadece Üçağız Köyü'nden kalkan küçük tekneler ile sağlanabiliyor. 

Ülkemizin tek batık kentine ev sahipliği yapan Kekova, Doğal SİT alanı olarak koruma altına alınmış. Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında gösterilen Kekova’ya gittiğiniz de önce deniz ve güneşin tadını çıkarabilir, ardından da dalış yapabilirsiniz. 

Tarihi MÖ. 4’üncü yüzyıla uzanan Kekova’ya gidenler ilk olarak Rodos Şövalyeleri tarafından yaptırılan kaleyi ziyaret etmeli. Uzunca bir merdiveni tırmandıktan sonra ulaşacağınız bu kalenin etrafında çok şirin evler bulunuyor. Kalenin ardından ise, Simena Antik Kenti’nin kalıntılarını görmelisiniz. Şimdiki adı Kaleköy olan bu bölgeye de teknelerle ulaşabilirsiniz. 

Kekova’da yapılabilecek bir diğer aktivite ise deniz kayağıdır (seakayak). Daha önce deniz kayağı yapmadıysanız, Kekova bu deneyim için iyi bir yer olabilir. Yaklaşık 15 kişilik grupların katıldığı bu etkinliklerde size bir de rehber eşlik edecek. 

Kaputaş Plajı

kaputaş plajı

Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerine bulunan ve kanyon ağzı plajı olan Kaputaş Plajı, kum ve çakıl karışımı bir yapıya sahip olmasına rağmen Akdeniz’in en güzel ve en ünlü plajlarından biridir. 

Kalkan’a 7 kilometre uzaklıkta olan Kaputaş Plajı’nda yüzmenin bambaşka bir keyfi vardır. Plajı uzaktan görmenin bile sizi heyecanlandıracağına, yüzmeye başladıktan sonra ise geri dönmek istemeyeceğinize eminiz.  Bu plajda bir de mağara göreceksiniz. Mavi Mağara ismiyle bilinen bu mağaranın içinde bir zamanlar foklar yaşıyormuş. Karayolu ile ulaşımı olmayan bu mağarayı tekne turları ile ziyaret edebilirsiniz. Kaş’a giden herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer olan bu plajda büfe bulunmuyor. Bu nedenle yanınıza yiyecek ve içecek almayı unutmayın. 

Kalkan

kalkan

Kaş’a yakın şirin bir belde olan Kalkan; küçük bir koyun etrafındaki konumu, denizi ve beldeyi çevreleyen ormanlık alanlarıyla dikkat çekiyor. Kaş’a uzaklığı 25 kilometre olan Kalkan’a gittiğinizde muhteşem bir plajı çevreleyen Kalkan Limanı’nı, çarşıyı ve plajları mutlaka görmelisiniz. 

Kalkan’a gittiğinizde; belde merkezinde denizin tadını doyasıya çıkarabilir, sonrasında ise tekne turlarına katılarak çevre koyları gezebilirsiniz. 

Patara Plajı

patara plajı

Deniz kaplumbağalarının (caretta carettaların) yumurtalarını bıraktığı plaj olan Patara Plajı, ülkemizin “en güzel 15 plajı” içerisinde yer alıyor. Kaş ile Kalkan’n tam ortasında yer alan bu plaj, Kaş’a yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken adreslerin başında geliyor. Oldukça geniş ve uzun bir kumsaldan oluşan bu plaj, bir zamanlar Yeşilçam filmlerindeki çöl sahnelerine ev sahipliği yapmış. 

Kaş’tan 40 dakikalık bir karayolu yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu plajın bir bölümünde atla gezi yapabilirsiniz. Hatta bizce kesinlikle yapmalısınız! Ayrıca, plajın yakınlarındaki Patara Antik Kenti’ni de ziyaret etmenizi öneririz. 

Gökkaya Koyu

Kekova mavi yolculuk yatlarının ve tekne turlarının en önemli duraklarından biri olan Gökkaya Koyu, turistlerin fazlasıyla ilgi gösterdiği bir yerdir. Yaz aylarında fazlasıyla kalabalık olan bu koyda konaklamak isteyenler için tesisler bulunuyor. Koya ulaşım ise sadece tekne ile sağlanabiliyor. Koyun 3 farklı girişi bulunuyor. Bu girişlerden en güvenilir olanı ise kuzey girişidir. Eğer koya Kekova’daki kale tarafından geliyorsanız; iskelede bulunan kayalıklara dikkat ederek orta girişi kullanabilirsiniz. Koyun sancak tarafında ise eski bir korsan mağarası bulunuyor. Dilerseniz, bu mağarada yüzebilirsiniz. 

Sakin denizi ile ilgi gören bu koyun kuzeyindeki antik kalıntıların da görülmeye değer olduğunu söylemeliyiz. Koyda gündüzleri denizde vakit geçirebilir, geceleri ise eğlence mekanlarına uğrayabilirsiniz. 

Limanağzı

Tarihi Likya Yolu’nun en önemli duraklarından biri olan Limanağazı, yan yana sıralanmış 3 muhteşem koydan oluşuyor. 3. Derece Doğal SİT Alanı olan Limanağzı; denizi, plajı ve yürüyüş parkurlarıyla ünlüdür.  Bu muhteşem yeri ziyaret ettiğinizde; durgun denizin ve plajın tadını çıkarabilir, sıcaktan bunaldığınızda ağaçların gölgesinde hamak keyfi yapabilir ya da birbirinden nezih işletmelerde balık yiyebilirsiniz. 

Hidayet Koyu

Görsel: Foursquare

Kaş’ın kuşkusuz en güzel noktalarından biri olan Hidayet Koyu, Kaş merkeze sadece 2,5 kilometre uzaklıktadır. Turkuaz rengiyle ziyaretçilerini büyüleyen bu koyda, bir zamanlar Hidayet adında biri yaşıyormuş. Bu kişi hayata veda ettikten sonra koyun adı Hidayet Koyu olarak değiştirilmiş. İlginç bir hikaye değil mi?

Kayalık olmasından dolayı koyda kumsal bulunmuyor. Bu koyu yüzmekten ziyade sualtı dalışı yapmak isteyenlerin tercih ettiğini söylemeliyiz. Hidayet Koyu’na gitmek için; Çukurbağ Yarımadası’nın ortasından geçen kavşağa gelmeden önce göreceğiz Hamarat Pansiyon’un hemen arasından sola doğru gitmeniz gerekiyor. 

Çoban Koyu

Görsel: Foursquare

Hidayet Koyu’ndan sonra gezinize Çoban Koyu ile devam edebilirsiniz. Bölgenin bakir koylarından biri olan Çoban Koyu’nda denizin tadını çıkardıktan sonra balık yemenizi tavsiye ederiz.  

Fakdere Koyu (Ufakdere)

Görsel: Coastguidetr

Ufakdere adıyla da bilinen Fakdere Koyu, Uluburun ile Çoban Koyu’nun kuzeydoğu köşesinde bulunan adanın arkasında yer alıyor. Adanın doğu tarafı oldukça sığ, batı tarafı ise dardır. Bununla birlikte, adanın batı tarafında derinliği yaklaşık 20 metre olan bir geçit bulunuyor. 

Fakdere Koyu’nun dibi kumdur ve demir tutar. Derinlik ise ortadaki plaja doğru azalır. Oldukça sakin olan bu koyda tekneler için de uygun alanlar bulunuyor. Plajın batısında küçük bir su denize karışıyor. Doğu tarafında ise ziyaretçilerin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği tesisler bulunuyor. 

Ne yazık ki koya kötü bir karayolundan ulaşabileceğinizi söylemeliyiz. Bu yol, Okçuöldüğü Köyü’nden Kaş’a bağlanıyor. Yolculuk esnasında yanınızda fotoğraf makinesi bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü ufak patikadan ulaşacağınız tepeler sizlere muhteşem bir manzara sunacak. 

Fırnaz Koyu

Görsel: Foursquare

Kalkan’a sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunan Fırnaz Koyu, denize girmek için ideal noktalardan biridir. Yeşilköy mevkiinde bulunan bu koy, yat ve teknelerin uğrak yerleri arasındadır. Koy, çamur banyosuyla ünlü olan küçük bir plaja sahip. Buraya gelen yerli ve yabancı turistler çamur banyosu yapmadan plajdan ayrılmazlar. Ayrıca, bu koyun turkuaz rengiyle büyüleyici bir görüntü sunan denize sahip olduğunu belirtmeliyiz. 

Eğer yolunuz Kalkan’a düşerse; tekne turlarına katılarak Fırnaz Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz. 

İnönü Koyu

Kaş Limanı’ndan deniz yolculuğuyla ulaşabileceğiniz İnönü Koyu, mavi tur yatlarının ve günübirlik tekne turlarının uğrak yerleri arasında yer alıyor. Kaş’a gittiğinizde; tekne turlarına katılarak dingin suyuyla dikkatleri üzerine çeken bu koyu ziyaret edebilirsiniz. 

Aperlai Koyu

Görsel: Coastguidetr

Ülkemizin mutlaka görülmesi gereken koylarından biri olan Aperlai Koyu’nu çok fazla bilen yoktur. Muhteşem doğası ve sakinliğiyle Türkiye’nin gizli kalmış cennetlerinden biri olan bu koya gittiğinizde; Aperlai Antik Kenti’nin kalıntılarını da görmenizi öneririz. 

Kocakarı Koyu

Kaş ve civarında deniz, güneş, plaj üçlüsünün yanı sıra muhteşem günbatımının da keyfini çıkarabileceğiniz bir yer Kocakarı Koyu. Yelkenli günlük turların ya da mavi tur yatlarının demir attıkları bir yer olan bu koyun isminin çok ilginç bir hikayesi var.  Rivayete göre; bu koyda yaşlı bir kadıncağız tek başına yaşıyormuş. Bu kadıncağız hayata veda ettikten sonra koya Kocakarı Koyu denilmiş. 

Oldukça sakin olan bu koya tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Koya ulaştıktan sonra denizin tadını doyasıya çıkarıp, ardından plajda kitabınızı okuyabilirsiniz. 

Akvaryum Koyu

Berrak ve tertemiz deniziyle Kaş’a giden herkesin görmesi gereken yerlerden biri de Akvaryum Koyu’dur. Günübirlik tekne turları veya mavi tur yatları ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu koyda, denizden çıkmak istemeyeceğinize eminiz. 

Yağlıca Koyu

Görsel: Panoramio

Tek kelime ile tanımlamamız gerekirse, sadece “mükemmel” diyebileceğimiz yerlerden olan Yağlıca Koyu, snorkel yapmak isteyenler için ideal bir adrestir. Tertemiz ve berrak bir denize sahip olan bu koyda hem yüzebilir hem de çeşitli balık türlerini izleyebilirsiniz. 

Akçagerme Plajı

Görsel: Foursquare

Kaş merkeze yaklaşık 4 kilometre mesafede yer alan Akçagerme Plajı, 200 metrelik uzunluğa sahip. Kaş ile Kalkan arasında yer alan bu plaja toplu taşıma vasıtalarıyla çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Kaş ve civarında çok sayıda mavi bayraklı plaj bulunuyor. Ancak Akçagerme Plajı’nı bu plajlardan ayıran çok önemli bir fark var. O da, çakıllardan değil kumdan oluşması. Bu özelliği ile daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olan Akçagerme Plajı’nda çocukların hiç sıkılmadan vakit geçirebileceği kaydıraklı küçük havuz bulunuyor. Tabii bu arada plajda büyükler için de kaydıraklı yüzme havuzu olduğunu söylemeliyiz. 

Durgun bir denize sahip olan bu plaj, Kaş Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin uygulama alanıdır. Bu nedenle plajda sunulan hizmetlerin oldukça ekonomik olduğunu sözlerimize eklemeliyiz. 

Küçükçakıl Plajı

Görsel: Foursquare

İsminden de anlaşılacağı gibi çakıllardan oluşan bu plaj, Kaş merkeze çok yakındır. Öyle ki, yürüyerek 10 dakika içerisinde plaja ulaşmanız mümkün. Plajın hemen girişinden kaynak suyu çıkıyor. Bu nedenle deniz her daim soğuktur. Bilindiği üzere, Kaş kayalık bir arazi üzerine kuruludur. Bu nedenle bulunan plajlarda kayalıkların üzerine oturtulmuş platformlar yer alıyor.  Ziyaretçiler bu platformlardan denize girebildiği gibi, güneşlenebiliyor da. Plajın her iki tarafında da ziyaretçilerin ihtiyaçlarını cevap veren 2 adet işletme bulunuyor. 

Büyükçakıl Plajı


Küçükçakıl Plajı’na gidilen yoldan yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Büyükçakıl Plajı’na ulaşabilirsiniz. Küçükçakıl Plajı ile kıyaslandığında daha geniş bir plaj alanına sahip olan bu plaj, beyaz çakıl taşları bulunan doğal bir koydur. Tıpkı Küçükçakıl Plajı’nda olduğu gibi, burada da soğuk kaynak suyu çıkıyor. Plaj etrafında ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayan tesisler bulunuyor. 

İnceboğaz Plajı


Kaş’ın Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde bulun İnceboğaz Plajı, Bucak denizini gören bir koydur. Buradaki deniz suyu Kaş’ın diğer plajlarındaki deniz suyuna oranla daha sıcaktır. 

Bu yaz yolu Kaş’a düşen herkese iyi tatiller dileriz.

Villa Mahal Beach Club Kalkan

villa mahal beach

Yamaca dağılmış kayalık platformlar üzerinde dağınık bir şekilde şezlongların rahat bir şekilde dağıtıldığı görülüyor. Kum ve plaj sevmeyenler için ideal. Özellikle İngiliz turistlerin sıklıkla tercih ettiği bir tesis, hizmet kalitesi yüksek ancak fiyatlar da rakiplerine kıyasla çok daha yüksek. Dinlenmek ve farklı bir deniz deneyimi istiyorsanız, seçenekler arasında olmalı!

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up