Selçuk Otogarı

İzmir – Aydın kara yolunun 73. kilometresinde ve Ege Bölgesi’nin batısında yer alan Selçuk, İzmir’in önemli ilçelerinden biridir. Selçuk, M.Ö. 6000’li yıllara kadar dayanan bir tarihe sahiptir ve eski çağlarda putperestlik dünyasının Paganizm merkezi olmuştur, Meryem Ana, Efes Antik Kenti ve Şirince gibi hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğrayan yerlere ev sahipliği yapmaktadır. 

Atatürk Mahallesi’nde bulunan Selçuk Otogarı’na Türkiye’nin birçok noktasından otobüs seferi düzenlenmektedir. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında ilçeyi daha sık ziyaret etmesi nedeniyle yaz aylarında otobüs seferleri de daha fazla yapılmaktadır

İlçenin ulaşım ihtiyacının daha kaliteli ve konforlu bir hale getirilmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Selçuk’a uluslararası standartlarda bir otogar yapılması planlanmaktadır. Yeni otogarın, Selçuk İsabey Mahallesi’nde inşa edilmesi düşünülen yeni otogarda; 15 otobüs peronu, 16 minibüs peronu, yolcu ihtiyaçlarının karşılanmak amacıyla market, büfe, cafe ve bekleme alanları da yapılması planlanmaktadır.

Önemli kara yolu hatlarının kesiştiği noktada bulunan Selçuk’a kara yolu ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Ayrıca Selçuk’a kara yolu ile ulaşım dışında hava yolu, deniz yolu ve demir yolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Daha çok küçük uçaklar için hazırlanmış Selçuk /Efes Havalimanı ile hava yolu ulaşımı, yakın il ve ilçelere olan demir yolu bağlantısı ile demir yolu ulaşımı, Kuşadası ve İzmir Limanları ile deniz yolu ulaşımı yapılmaktadır. 

Selçuk Otogarı İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Mahallesi, Kızılay Caddesi, No: 17, 35920 Selçuk / İzmir

Telefon: 0 232 892 69 33 

Selçuk Otogarı’na Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Otogara, taksi, minibüs ve otobüs firmalarına ait yolcu servisleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca otogardan aynı ulaşım araçlarını kullanarak, ilçe merkezine ve köylerine de ulaşım sağlamanız mümkündür.

Selçuk Otogarı’na Taksi İle Ulaşım

Selçuk Otogarı’na, bulunduğunuz konuma en yakın taksi durağından çağıracağınız taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi duraklarına ait adres ve telefon numaraları aşağıda yer almaktadır:

 • Selçuk Efes Taksi Adres: Dr. Sabri Yayla Bulvarı Selçuk /İzmir / Telefon: 0 232 892 40 60 
 • Garaj Taksi Durağı Adres: Atatürk Mahallesi Selçuk /İzmir Telefon: 0 232 892 31 25 

Selçuk Otogarı’na Yolcu Servisleri İle Ulaşım

Selçuk Otogarı’na, yolculuk yapacağınız otobüs firmalarına ait servis araçlarıyla ulaşım sağlamanız mümkündür. Yolcu servisleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi otobüs firmalarından alabilirsiniz.

Selçuk Otogarı’ndan İlçe Merkezine Ulaşım

Otogar’dan ilçe merkezine ve köylerine otogar çıkışında bulunan taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Garaj Taksi Durağı Adres: Atatürk Mahallesi, Şahabettin Dede Caddesi, Selçuk Otogarı, Selçuk/İzmir / Telefon: 0 232 893 11 88 

Selçuk’ta Neler Yapılır?

Selçuk, Hristiyanlık dönemine ait olan Meryem Ana Kilisesi, Şirince ve Efes Antik Kenti gibi yerli ve yabancı turistlerin en gözde tarihi mekanlarını içinde barındırmaktadır. Yine dünyanın yedi harikasından biri olan Efes Artemis Tapınağı’nı da yine Selçuk ilçe sınırları içerisindedir. Eğer Selçuk’a yolunuz düşerse; Efes Harabeleri’ni görmeden, Şirince Köyü’nü gezmeden, Yedi Uyuyanlar Ören yerini ve Efes Arkeoloji Müzesini gezmeden, tertemiz Pamucak Plajı’nda yüzmeden ve çöp şiş yemeden dönmeyin.

Selçuk’ta Nereler Gezilir?

Sahip olduğu doğal ve tarihi değerler itibariyle büyük bir turizm potansiyeline sahip olan Selçuk’ta Hristiyan ve İslam dönemine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Eğer otobüs saatinize daha zaman varsa Selçuk’ta bulunan bu tarihi ve doğal güzellikleri gezerek zamanınızı değerlendirebilirsiniz. İşte bu yerlerden bazıları şunlardır:

 • Efes Antik Kenti 
 • Celsus Kütüphanesi 
 • Efes Antik Kenti Tiyatrosu 
 • Teras Evler 
 • Meryem Ana Avi 
 • Kuretler Caddesi 
 • Saint John Kilisesi 
 • Hadrian Tapınağı 
 • İsabey Camisi 
 • Herakles Kapısı 
 • St. John The Evangelist Katedrali 
 • Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi 
 • Trajan Çeşmesi 
 • Ayasuluk Kalesi 

Selçuk Otogarı Haritası

Selçuk Otogarı Seferi Olan Otobüs Firmaları

İzmir Blog Yazılarımız

İzmir Otogarları

Yorumunuzu paylaşın

directions_bus
200'den fazla
Otobüs Firması

lock
Güvenli Ödeme
(0 Komisyon)

done
Kolay ve hızlı bilet alma

event_busy
Online İptal Kolaylığı

keyboard_arrow_up